Урок "Корінь слова. Спільнокореневі слова."

Про матеріал
Сприяє усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів, вчить визначати корінь у ряді споріднених слів, розвиватває мовлення, логічне мислення, виховуває толерантність, естетичні почуття.
Перегляд файлу

 Урок-подорож  з української мови( 3 клас) 

Тема. Корінь слова. Спільнокореневі слова.

Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів, вчити визначати корінь у ряді споріднених слів, розвивати мовлення, логічне мислення, виховувати толерантність, естетичні почуття.

Обладнання: конверти із завданнями, слова - картки, малюнки, проектор.

                                 Хід уроку.

І. Організаційний момент. Створення емоційного стану.

- Доброго дня, діти!

- Дзвоник вже для нас лунає,

  Тож урок розпочинаєм.

- Я дарую вам добро, ви даруєте мені добро, ми даруємо всім добро.

Тепло своїх долоньок я друзям віддаю

Урок новий, цікавий ,із радістю почну.

Давайте привітаємо наших гостей: (Слайд№2)

Раді ми гостей вітати

І урок розпочинати.

Будемо навчатись гарно,

Швидко, весело і вправно.

ІІ. Очікування від уроку.

Я сподіваюся, що сьогоднішній урок наш буде уроком добра, творчості, здобуття нових знань та вмінь.

-    А чого ви очікуєте від уроку ?

Вправа «Очікування» ( на стікерах( стікери у вигляді дубового листочка) пишуть і прикріпляють до дуба)

-    Щоб ваші і мої очікування збулися, наш урок ми проведемо під  девізом: (Слайд№3)

Серце і душу в роботу вклади,

Кожну хвилину на уроці бережи.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Зачитайте, які заховані слова ви віднайшли у  домашній вправі.

(лікар, вечір, хід, баран, житло, жарт, мудрий, дуб, дід). Зачитати основу та закінчення в словах.

(Збирання зошитів, роздавання нових, написання числа і класної роботи)

Зошит свій я розгортаю,

Навскоси його кладу.

Ручку правильно тримаю,

Буду я писати вправно,

Сяду прямо,не зігнуся,

До роботи вже беруся.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Метод «Мозковий штурм».

Яка частина слова називаэться закынченням?

Що потрібно зробити, щоб визначити закінчення у слові?

Що називається основою слова?

З яких частин складається основа?

Що ми називаємо коренем слова?

Каліграфічна хвилинка.

Д  д  Дд  ду  ов ий ок (Слайд№4)

Додайте до складу ду один звук, щоб утворилося нове слово. (дуб)

Із утвореного слова та записаних буквосполучень утворіть нові слова. (дубовий, дубок). Запишіть їх.

До прикметника дубовий доберіть іменник. (дубовий ліс, дубовий листок)

Як називається дубовий ліс? (Дубовий ліс зветься дібровою).

Запишіть це речення. (Слайд№5)

Словникова робота. с. 70, вправа 152  (Слайд№6)

Розгляньте малюнки  на дошці біля дубу. Зачитайте слово на парті і прикріпіть до малюнка, якому це слово підходить.

Що означає кожне із слів? ( пояснення значення слів дуб, дубок, дубовий)

Які нові слова ви зустріли у вправі? (дубняк)

Віднайдемо пояснення цього слова у тлумачному словнику. (зачитую)

Як можна назвати усі ці слова? ( споріднені, спільнокореневі)

V. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми поглибимо наші знання про спільнокореневі слова, чому їх так назвали; що таке корінь і як його виділяти. Будемо розвивати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, згадаємо, як треба ставитися до природи.

І в урок – подорож ми з вами відправляємося в осінній ліс. (Слайд№7)

VІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

  • А хто ж це нас зустрічає?

1. Робота над загадкою.

І великий, і малий

Одягнувсь в маленький бриль.

І дощу цей одноніжка

Не боїться ані трішки.  (Гриб) (Слайд№8)

Завдання від гриба:

Як назвемо маленький гриб? (Грибочок)

Як називають людину, що збирає гриби? (Грибник)

Як називається суп, зварений з грибів? (Грибний)

Запишіть дібрані нами слова.

Гриб, грибочок, грибник, грибний.

Поміркуйте, від якого слова утворилися слова грибочок, грибник, грибний? (Гриб)

Як ви гадаєте, чи можна ці слова назвати «родичами», «рідними» словами?  Чому? ( Вони утворилися від одного слова) (Слайд№9)

Раз вони рідні,  їх  і назвали спорідненими словами.

Знайдіть у записаних словах  спільну частину. Позначте її дужкою.

Запам’ятайте,  ця спільна частина і робить їх спорідненими. Саме  її називають коренем слова і вона позначається на письмі дугою.

А ось ми уже і у білочки в гостях.

    2. Хвилина ерудита. (Слайд№10)

- А чи знаєте ви, що слово корінь – це багатозначне слово. Подумайте, що воно може означати?

Корінь - основна, значуща частина слова.

Корінь – це орган рослини, без якого вона не зможе жити.

Зуб також має корінь.

На уроках математики ми  будемо знаходити корінь рівняння.

Корінь – це початок чого-небудь. Наприклад, кожен людський рід має свої корені – дідуся та бабусю.

Десь тихенько пробіг зайчик і приніс вам своє завдання:

 3. Первинне осмислення знань. Робота в групах. (Слайд№11)

                           Ліс (1група)               Сад(2група)

-  На дошці подано два слова. Спробуйте, працюючи в групі, дібрати до нього спільнокореневі слова. Запишіть їх, позначте корінь.

(Діти зачитують записані слова, називають корінь.)

 4.А ось і сама осінь завітала до нас із музичною хвилинкою.

(Фізкультхвилинка. « Наша осінь щедра, наша осінь мила»).

5. Тренувальні вправи.

а) Гра «У гостях у лисички». ( завдання від неї).

-  У кожного на парті є картка з словом. До якого будиночку піде ваше слово у гості?

(Діти кріплять картки з словами до будиночка.)

 б) Тренажер «Розпізнай споріднені слова». ( завдання від ведмедика)  (Слайди 12, 13, 14)                              

Гуска, гусак, густий, гусеня, гусочка.

Малинка, малина, малюнок, малиновий, малинник.

 VІІ. Узагальнення і систематизація отриманих знань.

1. Робота з підручником. Робота в групах.

с.71, вправа 154.

 Саду, садочок.

 Калині, калинонькою.

Дзвіночки, дзвенять.

Солов’їні, солов’я, солов’ятко.

2. Творча робота. Розвиток зв’язного мовлення. (Слайд№15)

- Прочитайте  слова на екрані.  Складіть із ними речення

1)  Кленок, клен, кленовий.

VIІІ.  Підсумок уроку.                                                                            

  1. Метод «Мікрофон».  Продовжіть речення:
  2. «Тепер я знаю: …»

- Що корінь – це (спільна частина споріднених слів)

- Споріднені слова ще називають  …  ( спільнокореневими )

- Щоб правильно виділити корінь, треба … (дібрати споріднені слова)

2. Рефлексія.

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Які нові знання ви здобули?

- Які завдання були для вас складними у виконанні?

- Які завдання ви б виконали наступного уроку?

ІХ.  Домашнє завдання. (Слайд№16)

-с.71, вправа 155  виписати спільнокореневі слова, позначити у них основу та корінь.

-Ви всі молодці, працювали дуже гарно   і на цьому наша подорож осіннім лісом закінчилась.

 (Слайд№17)

 

docx
Додано
9 грудня 2021
Переглядів
756
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку