Урок "Корінь слова. Спільнокореневі слова"

Про матеріал
Розробка уроку з української мови 3 клас (НУШ) на тему "Корінь слова. Спільнокореневі слова". Підбір дидактичного матеріалу з поданої теми.
Перегляд файлу

Тема: Корінь слова. Спільнокореневі слова.

Мета: формувати в учнів поняття про спільнокореневі слова ; учити добирати спільнокореневі слова різних

частин мови; визначати корінь у ряді  спільнокореневих слів; розвивати

мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до рідної мови,

пробуджувати інтерес до навчання.

Обладнання : індивідуальні картки, демонстраційні картки, будиночки з коренями, таблиці слів,  цеглинки LEGO, підручник .

Тип уроку: комбінований урок.

                                               Хід уроку

І. Вступна частина

1.Організація класу

Вправа «Привітання»

І знову дзвоник кличе в клас,

Знання нові чекають вас.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову.

Щоб краще все знати,

Починаємо ми працювати.

2.Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

- Складіть формулу нашого уроку

У – увага

с –старанність

п – працьовитість

і – інтерес

х – хороший настрій 

-Сьогодні на нашому уроці  діють п'ять правил :

Правило «піднятої руки».

Співпраця в парі.

Уміння слухати.

Працювати творчо.

Бути активним.

ІІ. Основна частина

1. Актуалізація опорних знань

1.1. Голосування цеглинками LEGO . Вправа «Вірю – не вірю»

Цеглинка зеленого кольору – вірю, червоного- не вірю.

- Частина слова, що змінюється, називається закінченням.

- Частина слова, що змінюється, називається основою.

-Закінчення необхідне для зв'язку слів у реченні.

-Частина слова без закінчення називається основою.

-Закінчення позначається так  .

- Основа позначається так      .     .

-Корінь позначається так           ...

1.2. Дидактична  гра «Спіймай закінчення»

- Назвати закінчення у словах: вода, посадка, сонечко, береги, хмарка.

1.3. Робота з цеглинками  LEGO . Вправа «Основа, закінчення»

Показую морфеми слова, учні сигналізують цеглинками : закінчення чи основа. Зелена цеглинка – основа,червона цеглинка – закінчення.

-а,  школ-  ;   учн-,  - і ;   -и,  стол-;  ручк-, -и ;  -и, пенал-;  стіл;  ом-, клас.

1.4. Робота в групах. Гра « З одного кореня»

За кольором листочків учні об'єднуються у групи.

За допомогою префіксів, суфіксів утворити від кожного кореня якнайбільше слів.

1 група                                               2 гупа

-дуб-                                                   -хат-

-риб-                                                  -ніс-

-літ-                                                   -вод-

Спікери груп презентують свої роботи.

1.5. Каліграфічна хвилинка

Залетів у садок

Вітер вітряний.

Ой ти, вітер- вітерець,

Ще й буйнесенький,

Не ламай ти віточок,

Будь добресенький.

-Хто розгулявся у саду?

-Записати правильно з'єднання літер у слові вітер.

2. Мотивація навчальної діяльності

3. Оголошення теми та мети уроку

-Сьогодні на уроці ми будемо дослідниками - навчимося підбирати

спільнокореневі слова і визначати в них корінь.

4. Вивчення нового матеріалу

4.1. Ознайомлення з казкою про корінь

       Багато тисяч років назад жив-був собі Корінь “літ”. Знайшли його люди і почали думати, що з ним робити, а корінь і каже:

- Посадіть мене і я розростусь у велике красиве дерево.

Посадили люди корінь “літ” і став він рости. Спочатку один паросток пустив, потім другий, третій… Багато паростків з’явилося від кореня “літ”. Всі вони на корінь подібні, і своє щось в кожному є. Ось яке дерево виросло. Подивились люди, порівняли паростки і побачили, що у словах спільна частина “літ”.

Із того часу почали люди спільну частину споріднених слів називати коренем. І правильно вирішили: від неї, як і від кореня дерева, утворюються нові споріднені слова.

4.2. Робота за підручником (с.66).

Робота в парах. Виконання вправи 1.

- Що означає кожне слово?

-Як можна назвати всі ці слова?

-Назвіть спільну частину у цих словах. Як вона називається?

- Висновок. Спільна частина споріднених слів – корінь. У корені закладено основне значення слова.

4.3. Довідкове бюро

Вправа «Я – учителька. Я – учитель»

- Прочитайте і розкажіть у класі.

-  Слова, які мають спільну частину, однакову за звучанням і значенням, називають спорідненими.

Спільна частина споріднених слів називається коренем.

 Споріднені слова також називають спільнокореневими.

4.4. Робота в парах. Виконання вправи 2.

-Випишіть спільнокореневі слова.

-Доберіть ще кілька спільнокореневих слів і запишіть їх.

-Позначте у них закінчення, основу та корінь.

4.5. Робота в групах. Вправа «Асоціативний кущ»

У групах учні добирають спільнокореневі слова. Спікери презентують свої роботи.

1група

 

Вода                                                            Водій

 

 

2 група

 

Рана                                                             Ранок

 

 

3 група

 

    Гора                                                           Горе                                                              

 

5. Закріплення вивченого матеріалу

5.1. Дидактична гра « В гостях»

На  дошці три будиночки:

 

         сад                                     буд                                              ліс

 

-Які слова -родичі прийдуть у кожний дім?

Учні підбирають споріднені слова  до кожного кореня.

5.2. Робота в групах.  Вправа-змагання  «Хто швидше?»

Погрупувати спільнокореневі слова й виписати .

Співати, розвідка, музика, розвідник, спів, вода, музикант, наспівувати,  співак, музикальний, співачка.

5.3. Щоденні 5.  Письмо для себе

Дидактична гра «Знайди зайве слово»

Виписати з  кожної  групи « зайве» слово.

-Малюнок, мальований, малювати, малятко.

-Гуска, гусочка, гусінь, гусенята.

-Літо, літечко, літати, влітку.

Літера, літак, відліт, зліт, політати, перелітний.

 

ІІІ. Заключна частина

1.1. Рефлексія. Вправа  «Мозкова атака»

-Що таке корінь? (Спільна частина споріднених слів.)

-Що закладено у корені? (У корені закладено основне значення слова.)

Чи завжди можна вважати слова спорідненими, якщо корені слів звучать однаково? (Ні. Корені можуть звучати однаково, та слова можуть мати різні значення.)

 

1.2. Інтерактивна вправа « Мікрофон»

Я дослідив…

Тепер я знаю…

Що корінь- це спільна частина споріднених слів.

Споріднені  слова ще називають спільнокореневими словами.

Щоб правильно виділити корінь треба, підібрати споріднені слова.

 

docx
Додано
21 січня 2022
Переглядів
2144
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку