Урок "Корінь слова. Спільнокореневі слова"

Про матеріал

Конспект уроку на тему "Корінь слова. Спільнокореневі слова". На уроці використано ігрові методи, диференційовані завдання, повторення вивченого про корінь слова.


Перегляд файлу

Тема: Корінь слова. Спільнокореневі слова.

Мета: закріпити поняття корінь слова, спільнокореневі слова,;формувати вміння добирати спільнокореневі слова, виділяти їх з тексту, визначати корінь слова; розвивати  зв’язне мовлення , увагу;виховувати шанобливе ставлення до природи.

Обладнання: завдання на картках, ілюстративний матеріал.

Хід уроку

 

І. Організація учнів до уроку

- Доброго дня, діти!

- Дзвоник вже для нас лунає

  Тож урок розпочинаєм.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Зачитайте, які заховані слова ви віднайшли у пропонованих у вправі.

(лікар, вечір, хід, баран, житло, жарт, мудрий, дуб, дід)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Метод «Мозковий штурм».

Яка частина слова є змінною?

Що потрібно зробити, щоб визначити закінчення у слові?

Що називається основою слова?

З яких частин складається основа?

Що ми називаємо коренем слова?

ІV. Повідомлення теми  і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми пригадаємо ознаки спільнокореневих слів, будемо вчитися добирати спільнокореневі слова і визначати в них корінь.

V. Актуалізація опорних знань

Каліграфічна хвилинка.

Д  д  Дд  ду  ов ий ок

Додайте до складу ду один звук, щоб утворилося нове слово. (дуб)

Словникова робота. с. 70, вправа 152

Розгляньте малюнки і прочитайте підписи до них.

Що означає кожне із слів? ( пояснення значення слів дуб, дубок, дубовий)

Які нові слова ви зустріли у вправі? (дубняк)

Віднайдемо пояснення цього слова у тлумачному словнику. (дубовий ліс)

Чи є в цих словах спільна частина? Як вона називається?

Як можна назвати усі ці слова? ( споріднені, спільнокореневі)

 Діброва -листяний ліс на родючих ґрунтах, у якому переважає дуб.

VІ. Розвиток мовних вмінь і навичок

  1. Добір спільнокореневих слів

У вас на парті є картка зі словом. Спробуйте, працюючи в парі, дібрати до нього спільнокореневі слова. Запишіть їх, позначте корінь.

(Діти зачитують записані слова, називають корінь.)

  1. Гра «Вирощуємо слово»

Слова , наче квіти у квітнику спробуйте виростити слова з коренів.

 Корінь: вод -; мов

   3.Фізкультхвилинка.

 4.  Гра «Чарівники». Від поданих слів утворити спільнокореневі слова. Один учень добирає слова, що позначають ознаку предмета і відповідають на питання який? Інший учень – слова, що позначають дію предмета та відповідають на питання що робити? 

 

         Старість  -    старий                старіти

 

         Розум   -        розумний           розуміти

 

         Риба  -           рибний,              рибалити

 

- Позначте дужкою корінь. Як називаються ці слова? Чому?

5. Робота з підручником. (с.71, вправа 154.)

         Саду, садочок.

         Калині, калинонькою.

        Дзвіночки, дзвенять.

       Солов’їні, солов’я, солов’ятко.

 6. Вибірковий диктант

Тато мій — рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясного сонячного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок. Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.

7. Завдання для самостійної (диференційовано)

- Прочитайте . Доповніть його спільнокореневими словами  з коренем –зим-.

1)  ……. день короткий

2) … сонце майже не гріє.

3) Птахи  …… перебираються  до людських осель.

4) Там їм легше ….

Додаток: узимку, зимове, зимою, зимувати

1. Познач правильне твердження

А) У всіх споріднених слів однакова онова

Б) Усі споріднені слова є синонімами

В) у всіх споріднених слів є спільний корінь

2. Випиши спорідненні слова. Познач корінь

Син, синок , дитина, синочок, синівський, синій, синиця, сон.

Додатково:

Гра «Відгадай слово»

Слово відповідає на питання що?. Спільнокореневе до нього —вишневий. (Вишня)

Слово відповідає на питання хто?. Спільнокореневе до нього —комбайн. (Комбайнер)

Слово відповідає на питання хто?. Спільнокореневе до нього —лікувати. (Лікар)

VIІІ.  Підсумок уроку, домашнє завдання                                                                      

1. Метод «Мікрофон». 

Продовжіть речення:

Я навчився…

Я дізнався….

2.  Домашнє завдання : Вправа 155.

 

 

docx
Додано
26 липня 2018
Переглядів
8110
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку