Моя проблемна тема пов'язана з різними видами роботи в групах то урок поставлений саме з цією ціллю. Цей показовий урок відбувся в листопаді, вчителям він сподобався. Маю надію що і вам вім стане в нагоді
Тема:Корінь слова. Спільнокореневі слова. Добір спільнокореневих слів
Мета: формувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів; вчити виділяти спільну частину споріднених слів – корінь;збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне мислення учнів; вчити правильно висловлювати свою думку, доводити її, погоджуватись або не погоджуватись з думкою однокласників; розвивати орфографічну пильність; виховувати охайність і спостережливість, турботливе ставлення до членів своєї родини.
Обладнання: ілюстрації, картки для самостійної роботи, малюнковий план уроку.
Хід уроку:
І.Організація класу
Сядем рівно, спини прямо
Не вимахуєм ногами
Зошит з нахилом кладем
Букви старанно ведем.
- Сьогодні, діти, до нас на урок завітали гості. Тож давайте їх привітаємо.
ІІ.Актуалізація опорних знань учнів
1.Гра «Склади план уроку»
- Прочитайте прислів'я,розташуйте їх у послідовності до тієї,як ми будемо працювати на уроці.
2. Очікування від уроку.
- А чого ви очікуєте від уроку ?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Підготуйте зошити для класної роботи. Покладіть їх правильно, сядьте рівненько. Запишіть число, класна робота. Листопад – останній місяць осені. Чому він отримав таку назву?
Каліграфічна хвилинка
К к ко рі нь корінь
Дерево міцне корінням, а людина — дружбою.
—- Як розумієте це прислів'я?
Ознайомлення із багатозначністю слова «корінь».
Побудова асоціативного куща.
― Які асоціації виникають у вас, коли чуєте слово «корінь»?
ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку.
-Сьогодні на уроці ми пригадаємо,повторимо і підсумуємо все,що вивчили про корінь та спільнокореневі слова,будемо тренуватися визначати корінь,добирати споріднені слова,виконуючи різні види роботи.
2. Проблемне питання.
- Одного разу влітку я йшла садочком та й почула розмову, яка відбувалася між гускою і гусеницею. Послухайте, дітки, яку. ( пальчиковий театр )
- Доброго дня!
- Добридень!
- Ви хто така?
- Я – гуска.
- А ви хто?
- А я ваша тітка – гусениця.
- Ви хочете сказати, що ми з вами родичі?
3. Вправа « Прийми рішення». Робота у групах.
- Діти, давайте допоможемо нашим героям розібратися, чи можуть вони бути родичами.
V. Систематизація та узагальнення вивченого.
1. Засвоєння знань, формування вмінь, навичок.
- Про це ми дізнаємось, коли уважно попрацюємо.
2. Творча робота. Добір споріднених слів до слова сад за питаннями.
- Де зустрілися гуска з гусеницею?
- Як називаємо молодий сад?
- Людина, яка доглядає за садом?
- Інвентар для роботи у саду. Який?
- Від слова сад утворіть слово – назву дії.
Запис слів: сад, садок, садівник, садовий,садити.
- Від якого слова утворені ці слова?
- Так, всі вони утворені від одного слова.
- Чи можна їх назвати родичами?
- А раз вони родичі, то вони між собою споріднені.
- Знайдіть спільну частину в цих словах. Позначимо її дужкою.
- Запам’ятайте. Саме спільна частина робить їх спорідненими.
3. Ознайомлення з правилом. Робота за підручником. (ст55)
- Звернімося до правила. ( Діти читають правило. )
- Як по іншому називають спільну частину слів?
- А споріднені слова?
- Робота в парах з підручником(с.55,впр.116)
4.Фізкультхвилинка.
Робота в групах
Давайте нагадаємо як потрібно працювати в групах
- Працюємо дружньо
- не перебиваємо один одного
- вислуховуємо думку кожного
- голосно не сперечаємось
- намагаємося дійти спільної думки
6. Гра «Вирощуємо чарівне дерево»
-Серед переліку слів,вміщених на аркуші вибрати спільнокореневі слова –родичі та розмістити їх на відповідному дереві.
1 група :корінь –гус- 2 група:корінь –вод-
3 група : корінь – -мал- 4 група: корінь –буд-
Слова: гуска, гусак, густий, гусеня, гусочка.
Малинка, малина, малюнок, малиновий, малинник.
Вода, водичка, водяний, проводити, водяник.
Будівля, будувати, будильник, будова, будинок.
- Давайте допоможемо зібрати родичів кореням (групи по рядам)
-кожний ряд –група виписує слова зі своїм коренем в кінці групуються і перевіряють)
ліс дід гриб підводний
лісок дідок грибок водолаз
лісник дідусь грибник вода
лісний дідуган грибочок водяний
лісництво дідулечка грибниця водичка
7. Робота з підручником ст.55 Впр.117
– Прочитайте текст. Поверніться один до одного і перекажіть його.
Вправа «Навчання у русі»
Бабка – 1)пестливе слово бабуся; мати батька чи матері;
2)страва з локшини, рису, сиру;
3)комаха з довгим тонким тілом і двома парами великих прозорих крил;
4)гриб-підберезник;
5)купка складених на полі снопів.
Ознайомлення з правилом ст.56
. Вибірковий диктант
— Випишіть споріднені слова. Позначте корінь.
Тато мій — рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясного сонячного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок. Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.
VI.Підсумок уроку.
- Чи є спорідненими слова гуска і гусениця?
Допоможіть гусям знайти власних родичів.(гуска, гусенята, гуси)
Допоможіть гусені знайти власних родичів.(гусениця,
- Чи змінилася ваша думка? Чому?
— Які цінні думки запам’ятали?— Як визначити корінь?
— Які слова називаються спільнокореневими? Наведіть приклади.
-Закінчіть речення:
-Який ви можете підбити підсумок для себе?Що особливого ви запам'ятали про спільнокореневі слова?
Домашнє завдання.
(ст.56, В. 1118)
Поаплодуйте собі за гарну роботу на уроці. Поверніться і поділіться своїм гарним настроєм з присутніми.