Тема. Козацька Україна
Мета. Сформувати уявлення про козаків, Запорозьку Січ як козацьку республіку. Вчити дітей працювати з візуальними та писемними історичними джерелами. Розвивати ключові і предметні історичні компетентності учнів, критичне мислення школярів. Створити умови для соціальної активності через уміння висловлювати власні погляди. Формувати громадянську та соціальну компетентності.
Міжпредметні зв’язки: історія, українська мова і література, музичне мистецтво, образотворче мистецтво
Завдання:
після закінчення уроку учні знають поняття «козак», «гетьман», «Запорозька Січ», «корогви», «козацька республіка»;
вміють працювати з візуальними та писемними історичними джерелами; висловлювати свої думки;
можуть встановлювати хронологічну послідовність подій, співвідносити події і століття; знаходити на карті території, пов’язані із вивченими подіями, аргументувати власну точку зору
Методики і техніки: технологія розвитку критичного мислення, історичний диктант, «мікрофон»
Форма уроку: урок - подорож
Обладнання: історичні карти, таблиці; малюнки учнів, виставка матеріалів про козацтво, ноутбук, відеоролик “Зародження козацтва ”
Хід уроку:
Вступна частина
Ви чули, як радісно дзвенів дзвінок!
У далеку мандрівку пора нам збиратися
Про козацьку Україну побільше дізнатися.
Хто такі козаки, яких гетьманів мали,
Як неньку - Україну від ворогів захищали
Основна частина
Зупинка 1. Логічна. Словникова робота.
Зупинка 2 Інформаційна. Робота з історичним джерелом (пункт 1).
Зупинка 3 Просторова. Робота з історичною картою.
Зупинка 4 Хронологічна. Робота зі стрічкою часу
Зупинка 5 Аксіологічна. Робота з візуальними джерелами (малюнки, ілюстрації у підручнику, портрети гетьманів).
Зупинка 6 Практична. Робота з історичним джерелом (пункт 3). Вибіркове читання
Підсумкова частина
2.Історичний диктант
1. Коли була перша згадка про козаків?
2. Чому козаків називали запорожцями?
3. як називалося місце, де жили козаки?
4. Чому Запорозьку Січ називали козацькою республікою?
5. Хто, коли і де спорудив першу Запорізьку Січ?
6. Хто є найвідомішим гетьманом України?
7. Яке місто назване на честь Богдана Хмельницького?
8. Де на карті знаходилася столиця Гетьманщини?
9. Як український народ береже пам'ять про козацькі часи?
3.Дві команди ставлять питання одна одній по черзі
Прийом «Мікрофон»
Що означає для вас словосполучення «Козацька Україна»?
Прошу висловити свою думку по черзі
4. Оцінювання результатів роботи.
Учні отримують аркуші «Результати роботи на уроці», де виставляють бали: самооцінка, взаємооцінювання. Підсумковий бал виставляє вчитель
Домашнє завдання
Відповісти на питання, що на сторінці 104. Прочитати текст § 14. Підготувати повідомлення про гетьманів України ( за бажанням)