Літературне читання
Тема: Краса доброго вчинку.
В.О.Сухомлинський ,,Горбатенька дівчинка”
Мета: Продовжити знайомити учнів із творчістю В.О.Сухомлинського, вчити висловлювати своє ставлення до героїв твору, аналізувати й оцінювати поведінку і вчинки дійових осіб,закріплювати навички
вибіркового читання, збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву, пізнавальний інтерес. Виховувати кращі риси людини: доброту, чуйність, бажання наслідувати добрі справи однолітків.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, мультимедійна система, карта маршруту, малюнок «дерева Доброти», презентація «В. О. Сухомлинський і добрі вчинки»,
читанка 2кл., мікрофон.
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько.
Посміхніться веселенько.
Поверніться до гостей, привітайтесь:
,,Добрий день!”
Всім присутнім ми зичимо здоров’я, добра,
А тепер до роботи нам братись пора.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Вступна бесіда.
- Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок- ,,Урок доброти і милосердя”.
Ми маємо вчитися бути добрими, чуйними, милосердними людьми, творити добро.
Ще з давніх часів люди завжди цінували чесність, правдивість, гарні вчинки, допомогу слабшому і меншому. Всім нам дуже боляче, коли нас ображають, принижують. Тому потрібно розуміти, що вихована порядна людина ніколи не образить, не завдасть болю. І ми несемо відповідальність за свої вчинки.
( слайд 1)
Отже , сьогодні ми будемо дальше продовжувати мандрувати стежками життя і
творчості відомого педагога В.О.Сухомлинського, прочитаємо оповідання
,,Горбатенька дівчинка” ,а саме головне- виростимо Дерево Доброти, на якому
зафіксуємо всі ваші добрі вчинки.
2.Очікування.
-Що ж ви очікуєте від уроку? Чого хочете навчитись? Заглянемо у нашу словникову скриню.
(слайд 2)
Продовжіть речення:
На уроці читання я буду вчитися...
(слухати і розуміти, висловлювати свою думку, розповідати, міркувати, правильно, виразно і швидко читати, ставити запитання, складати діалог, робити висновки.)
3.Карта маршруту.
(слайд 3)
- Сьогодні ми будемо подорожувати по такому маршруту:
Мовленнєва розминка---- Біографічна ------ Добрих вчинків----- Фізкультурна------
Творча-----Підсумкова------Домашня.
Коли ми пройдемо всі етапи- то отримаємо скарб, а який- ви дізнаєтесь вкінці уроку.
ІІІ. Мовленнєва розминка
(слайд 4)
1. Робота над таблицею.
Ла |
ми |
Зя |
Доб |
про |
фи |
Рі |
на |
роз |
Блу |
не |
Ва |
пі |
Пар |
спі |
Бо |
ту |
ро |
тель |
Вне |
Щі |
хо |
чу |
Міс |
тва |
ку |
ще |
Се |
шит |
гри |
2. Читання чистомовки . (слайд 5)
---Ас—ас—ас- урок читання у нас.
-Имо—имо—имо- про Добро говоримо.
--Бро—бро—бро- доброму скріз добро.
--Ато—ато—ато- доброго ніколи не забагато.
--Ать—ать—ать-це потрібно запам’ятать.
3.Створення асоціативного куща.
-Що для вас означає слово,, добро’’? Придумайте слова, з яким воно пов’язане.
-Придумайте слово, протилежне до слова «добро».
4.Гра ,,Розсипанка”
- Наші слова заблукали. Потрібно їх розприділити, які ,,притягуються” до слова
,,добро’’, а які- до слова ,,зло’’.
(Допомога, співчуття, байдужість, жадібність, ласка, людяність, злість, турбота, заздрість, брехливість, ввічливість, милосердя)
-Як ви розумієте слова «співчуття», «людяність», «милосердя»?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення із біографією В.О.Сухомлинського.
- Сьогодні ми продовжимо знайомство із творами В.О.Сухомлинського.
-Ким був В.О.Сухомлинський?
Розповідь учнів про дитячі роки письменика.
Розповідь вчителя. (слайд 6)
Недовго пропрацював вчителем Василь Олександрович, тому що почалася Друга світова війна і Сухомлинський йде добровольцем на фронт.Був поранений і після довгого лікування повертається працювати в школу.
Стає директором Павлиської середньої школи і працює там 22 роки- до кінця свого життя. Він був не лише добрим педагогом, директором, але й письменником. . (слайд 7)
Для молодших школярів написав понад 1500 казок, оповідань, легенд, які ми читаємо залюбки. Його твори вчать нас бути добрими, чуйними, працьовитими,
любити свою Батьківщину.
Помер 2 вересня 1970 року, але його внесок у життя і його твори лишаються назавжди. Книга ,,Серце віддаю дітям” перекладено на 30 мов світу, а його твори видані 53 мовами світу. 2. Перевірка прослуханої інформації:
- Дайте відповіді на запитання:
1. Ким був В.О.Сухомлинський?
-видатним педагогом і письменником;
-відомим поетом;
2. У якій сім’ї зростав хлопець?
--в учительській сім’ї;
-в бідній селянській родині;
3.Де працював Сухомлинський директором?
-у Павлиській середній школі;
-у місті Києві;
2.Скільки років працював у школі?
-35 років;
-15 років;
3.Книга «Серце віддаю дітям» перекладена на:
-14 мов світу;
-30 мов світу.
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1.Робота над назвою твору: ,,Передбачення”
- Прочитайте ще раз назву оповідання.
-Як ви думаєте, про кого буде йти мова?
-Чи можна із назви твору дізнатися, як автор ставиться до дівчинки?
2.Словникова робота: (слайд 8)
-Доберіть близькі за значенням слова:
Живенько -... (швидко);
благав -... (просив);
очі впились-... (придивлялись, уважно дивились);
іспит-... (екзамен, перевірка).
Затамував подих-?
3.Читання оповідання вчителем.
4.Перевірка сприймання
-Про кого ви дізналися із оповідання?
-Як ви розумієте речення: ,,Учитель полегшено перевів дух”
5.Повторне читання оповідання учнями ,,ланцюжком”
Фізкультхвилинка (слайд 9)
Добре те, що сонце світить? (руки вгору)
Добре те, що віє вітер. (коливання руками)
Добре те, що цей ось ліс (присідають)
Разом з нами ріс і ріс! (підтягуються)
Добре те, що в нашій річці (піднімають угору)
Синя, не брудна водиця (плавають)
І мене матуся рідна (крокують)
Після школи зустріча: (стрибають)
Добре гратися надворі! (плескають у долоні)
Добре вчитися у школі. (сідають)
6.Гра «Я-тобі, а ти мені»
-Задайте запитання один одному по тексту.
7.Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
-Доведіть, що події відбувалися під час уроку математики? Скільки там було учнів?
-Скільки речень починається словом «учитель»? Прочитайте перше.
- Як ви гадаєте, чому так вчитель хвилювався?
Прочитайте друге речення.
-Коли «учитель полегшено перевів дух»?
-Прочитайте останнє речення. Як ви його розумієте?
-А як би діти були жорстокими,немилосердними, як би вони себе повели?
-Яка головна думка оповідання?
-Придумайте іншу назву оповідання.
-Придумайте продовження оповідання.
8.Робота в парах. (слайд10)
- Прочитайте прислів’я і поясніть їх значення.
1. Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.
2. Добру річ завжди пізнаєш, а добру людину – тільки в біді.
3. Перший крок до добра – не роби зла.
4. Хто людям добра бажає, той і собі має.
-Яке прислів’я найбільше виражає головну думку оповідання?
-Розгляньте малюнки і складіть «Добрі поради» для тих дітей, які не завжди роблять добрі вчинки. (слайд 11)
VІ. Підсумок уроку
1. Складання діалогу
-Діти, у нашій країні зараз нелегкі часи.З Донбасу виїзджають багато дітей- переселенців, які тікають від жахіть війни. Уявіть, що біля вас поселилися такі люди. Як би ви їм допомогли ?
-Складіть діалог розмови з дівчинкою, яка переїхала з Донбасу.
2. Створення «дерева Доброти»
-За своє життя людина робить багато вчинків-як добрих так і поганих.
Але, як відомо, добро завжди перемагає зло. Кажуть, що людина повинна посадити дерево добра і доброї пам’яті. Воно розквітне, тільки тоді, коли ви напишите, які добрі справи зробили! ( Діти на сердечках записують добрі справи і причіпляють на дерево Доброти)
- Ми пройшли усі етапи нашого уроку. Тепер можемо дізнатися який скарб ми
отримали. Заглянемо у нашу скриню:
Знання –найбільший скарб людини!
-То чого ви навчилися сьогодні на уроці?
Я навчився...
Я знаю...
Я ціную...
VІІ Домашнє завдання (слайд 12)
1.Виразно читати і переказувати текст.
2. Придумати свою кінцівку оповідання.
3. Намалювати ілюстрацію до твору.
- Ось і закінчився урок, але не кінчається дорога доброти.
Вам ще жити і йти цією дорогою все своє життя. Давайте закінчимо наш урок словами В.О.Сухомлинського (слайд13)
« Ти живеш серед людей. Не забувай, що кожен твій вчинок, кожне твоє бажання відбивається на людях, які тебе оточують. Знай, що є межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Перевіряй свої вчинки... Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре ».