Урок " Кратні натурального числа"

Про матеріал

Мета: Навчальна: 1) формувати вміння будувати новий алгоритм на прикладі

побудови алгоритма знаходження НСК(методом перебору)

2) виробляти вміння знаходити кратні чисел; спільні кратні

різними способами; НСК різними способами

3) повторити і закріпити розв'язування задач на рух

Розвивати: логічне мислення, усний рахунок, науковий підхід

Виховувати: організованість, наполегливість, почуття колективізму

Тип уроку: урок отримання нових знань

Обладнання: мультимедійний проектор, роздатковий матеріал
Перегляд файлу

Тема: Кратні натурального числа

 

Мета: Навчальна: 1) формувати вміння будувати новий алгоритм на прикладі

      побудови алгоритма знаходження НСК(методом перебору)

    2) виробляти вміння знаходити кратні чисел; спільні кратні

     різними способами; НСК різними способами

    3) повторити і закріпити розв’язування задач на рух

 

 Розвивати:  логічне мислення, усний рахунок, науковий підхід

 

 Виховувати:  організованість, наполегливість, почуття колективізму

 

Тип уроку:  урок отримання нових знань

 

Обладнання: мультимедійний проектор, роздатковий матеріал

 

Хід уроку

 

  1. Мотивація до учбової діяльності
    • Добрий день діти!
    • Епіграфом до нашого уроку, я обрала слова Сократа:

«Те , що я встиг пізнати – чудово.

Сподіваюся, таке ж чудове те,

Що мені ще доведеться пізнати.»

Які вказують на те, що у нас сьогодні урок «відкриття» нових знань. Саме «відкриття», бо ці знання ви будете здобувати самостійно, а я вам буду лише допомагати, системою вправ і запитань.

  1. Усні вправи. Актуалізація опорних знань та вмінь.
  1. Знайдіть корені рівняння.

      Запишіть тільки відповіді

  1. (х+1)·36 = 72
  2. 42·(2-х) = 0
  3. 3·(х+12) = 45
  4. (х-6):16 = 0

(1, 2, 3, 6)

  • Що цікавого ви помітили? (Числа розташовані в порядку зростання; це дільники числа 6.)

 

  1. Даша задумала число. Воно більше за 14, але менше від 23. Його називають коли рахують двійками і трійками. Яке число задума Даша.

 

  1. Використовуючи слова “ділиться” і “дільник” сформулюйте висновки з рівностей.

1) 10=5·2   2) 12=3·4

 

  1. Перевірка домашнього завдання. Формування мети і завдання уроку.
    • Яку тему ми вивчали на минулому уроці? ( Дільники натурального числа)
    • Що ви дізналися нового?
    • Дома ви вивчали п.1, про яке поняття там ще говориться (Про кратні чисел)
    • Що можна про них дізнатися?
    • Сформулюйте тему уроку? (Кратні натурального числа)
    • Перевірте домашнє завдання за еталоном.

1) D (56) = {1; 2; 4; 7; 8; 14; 28; 56}

2) Спосіб 1:

D (12) = {1; 2; 3; 4; 6; 12};

D (32) = {1; 2; 4; 6; 8; 16; 32};

D (48) = {1; 2; 3; 4; 6; 8; 12; 16; 24; 48}

D (12; 32; 48) = {1; 2; 4; 6}

НСД (12; 32; 48) = 4

 

Спосіб 2:

D (12) = {1; 2; 3; 4; 6; 12}

12 не є дільником чиcла 32;

6 не є дільником 32,

4 дільник і 12 і 32

НСД (12; 32; 48) = 4

 

3) НСД (2 7 11; 7 13) = 7

 

  • Що ви можете сказати про число 56 по відношенню до чисел 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 56.
  • У математиці число 56 називають кратним для чисел 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 56.
  • Подивіться на означення подільності чим є число а для чисел в і с (слайд із означенням кратного)

 

ІV. Засвоєння знань. (Базується на технології діяльного методу.)

 

Виконання вправ з підручника

№11

К (4) = 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, … - колективно

Вчитель задає питання, які допомагають учням, з’ясувати означення кратного, як знайти кратні числа:

  • Чому дорівнює найменше кратне даного числа?
  • А найбільше?
  • Чи можна знайти всі кратні числа?
  • Як можна знайти кратні числа?

К (5) = 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, …. - колективно

Записи не витираються з дошки.

К (14) = 14, 28, 42, 56, 70, 84, 98… - один учень виконує на відкидній дошці, решта самостійно.

№12

К (4,5) = 20, 40, …

Формулюється означення НСК (слайд з означенням)

 

Кратні числа.

  • Число а ділиться на число в, якщо існує таке число с, при якому виконується рівність а = в ·с. При цьому а – кратне чисел в і с.

 

  • Найменше серед спільних кратних даних чисел називається їх найменшим спільним кратним (НСК)

Формулюється пробне завдання.

Знайдіть НСК (6, 14)

  • Чи виконували ми раніше такі завдання?
  • Отже, яка мета? (Побудувати спосіб знаходження НСК)
  • Що нам допоможе? (Означення кратного, виконані на початку уроку вправи)
  • Працювати на досягнення мети ви будите в парах.

Учні на протязі двох хвилин виконують завдання. Одна група представляє результат, інші групи або погоджуються, або вносять свої корективи.

1 крок

К (6) = 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60, 66, …

К (14) = 14, 28, 42, 56, 70, 84,…

2 крок

К (6, 14) = 42, 84, …

3 крок

НСК (6,14) = 42

Будується алгоритм знаходження НСК

Спосіб 1

1) Знайти кратні  чисел

2) Виписати спільні кратні

3) Виписати із спільних кратних найменше число – НСК

- Чи може кратне бути меншим за число?

- Чи може НСК бути менше за більше число?

- Чи можна скоротити спосіб знаходження НСК?

Будується алгоритм знаходження НСК

Спосіб 2

1) Знайти кратні більшого з даних чисел

2) Знайти, починаючи з найменшого, те із виписаних кратних, яке є кратним інших чисел

3) Записати знайдене число НСК

 

Первинне закріплення нового матеріалу.

№13(3)

Знайти НСК (5, 15, 25) – біля дошки і у зошитах

 

№13(6)

Знайти НСК (7, 8, 14) – робота в групах з подальшою самоперевіркою

Робота в групах (еталон для перевірки)

 

 

Спосіб 1:       Спосіб 2:

К (7) = {7; 14; 21; 28; 35; 42; 49; 56;…}  К (14) = {14; 28; 42; 56; …}

К (8) = {8; 16; 24; 32; 40; 48; 56; 64;…}

К (14) = {14; 28; 42; 56; …}

К (7; 8; 14) = {56; …}     14 не кратне 8; 28 не кратне 8

        42 не кратне 8; 56 кратне 8;

        56 кратне 14

 

НСК (7; 8; 14) = 56     НСК (7; 8; 14) = 56

 

Самостійна робота з подальшою самоперевіркою.

  1. Знайдіть по п’ять кратних для чисел 6 і 12
  2. Знайдіть НСК (6; 8; 12)

 

Еталон для самоперевірки самостійної роботи

1)

К (6) = {6; 12; 18; 24; 30}

К (12) = {12; 24; 36; 48; 60}

Спосіб 1: помнжити 6 на 2, на 3, на 4, на 5.

Спосіб 2: збільшити кожне число на 6.

Спосіб 1: помножити 12 на 2, на 3, на 4, на 5.

Спосіб 2: збільшити кожне число на 12.

2)

К (6) = {6; 12; 18; 24; 30; 36; 42; 48;…}

К (8) = {8; 16; 24; 32; 40; 48; …}

К (12) = {12; 24; 36; 48; 60; …}

К (6; 8; 12) = {24; 48; …}

НСК (6; 8: 12) = 24

К (12) = {12; 24; 36; 48; 60; …}

12 кратне 6, 12 не кратне 8;

24 кратне 6, 24 кратне 8

НСК (6; 8: 12) = 24

Спосіб 1:

1. Знайти кратні чисел.

2. Виписати спільні кратні.

3. Виписати із спільних кратних найменше  число – НСК.

Спосіб 2:

1. Знайти кратні більшого з даних чисел.

2. Знайти, починаючи з найменшго, те із виписаних кратних, яке є також кртаним інших чисел.

3. Записати знайдене число – НСК.

 

V. Включення в систему знань і повторення

VI.Заповнення краток рефлексії

Означення

Знаю означення

Вмію знаходити

1. Кратні чисел.

 

 

2. Спільне кратне чисел.

 

 

3. Найменше спільне кратне (НСК)

 

 

 

VII. Підведення підсумків.

Оцінювання учнів.

Домашнє завдання.

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
30 вересня 2018
Переглядів
4147
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку