Урок "Кримська війна 1853 – 1856 рр. та реформи 60–70-х рр. 19 ст."

Про матеріал

Тема. Кримська війна 1853 – 1856 рр. та реформи 60–70-х рр. 19 ст.

Мета: з'ясувати хронологічні межі Східної (Кримської) війни, дати скасування кріпацтва і панщини, характеризувати особливості проведення «великих реформ» 1860–1870-х років в Україні; визначати причини й наслідки селянської реформи 1861; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичною інформацією та історичною картою; формувати зацікавленість до вивчення історичного минулого України.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  • -називати хронологічні межі Східної (Кримської) війни, дати скасування кріпацтва і панщини;
  • -характеризувати особливості проведення «великих реформ» 1860–1870-х років в Україні;
  • -визначати причини й наслідки селянської реформи 1861 р.
Перегляд файлу

Конспект уроку

з історії України

для 9-го класу

Підготувала учитель історії 

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

 Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Кримська війна 1853 – 1856 рр. та реформи 60–70-х рр. 19 ст.

Мета: з’ясувати хронологічні межі Східної (Кримської) війни, дати скасування кріпацтва і панщини, характеризувати особливості проведення «великих реформ» 1860–1870-х років в Україні; визначати причини й наслідки селянської реформи 1861; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичною інформацією та історичною картою; формувати зацікавленість до вивчення історичного минулого України.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  •                називати хронологічні межі Східної (Кримської) війни, дати скасування кріпацтва і панщини;
  •                характеризувати особливості проведення «великих реформ» 1860–1870-х років в Україні;
  •                визначати причини й наслідки селянської реформи 1861 р.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Прийом «ЗаХіД»
  • Прочитайте тему уроку на дошці.
  • Накресліть у зошити табличку з трьох колонок. Заповніть перші дві.

Знаю

Хочу дізнатися

Дізнався

 

 

 

  • Кілька учнів/учениць зачитують свої записи.
  • Третю колонку ви заповните в кінці уроку.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Перегляд відеоролику.

https://www.youtube.com/watch?v=gLO2NRYXF4k

  • Перегляньте відеоролик.
  • Яку мету переслідувала Росія у Східній війні? (Прагнення Росії вийти до Середземного моря)
  • Які країни об’єдналися проти Росії? (Туреччина, Франція і Англія)
  • Яке місто стало центром бойових дій? (Севастополь)
  • Коли франко-англійський флот підійшов до Кримського півострова? (1 вересня 1854 р.)
  • Де та коли відбулося перше зіткнення воюючих сторін? (8 вересня на р. Альті)
  • Чим завершилася битва на р. Альті? (поразкою російської армії)
  • Скільки тривала оборона Севастополя? (349 днів, з 13 вересня 1954 р. – 27 серпня 1955 р.)
  • Хто керував обороною Севастополя? (Володимир Корнілов, Павло Нахімов, Володимир Істомін)
  • З якою метою Чорноморський флот прийняв рішення затопити кораблі у протоці? (Щоб перекрити прохід франко-турецьким кораблям)
  • Коли було підписано Паризький мирний договір? (18 березня 1856 р.)
  • Що передбачав Паризький мирний договір? (Росії заборонялося мати на Чорному морі військово-морський флот, будувати фортеці і військово-морські бази)
  1. Робота з історичною картою (с. 126 підручника).
  • Проаналізуйте історичну карту.
  • Прослідкуйте на ній хід бойових дій Кримської війни.
  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте текст підручника на с. 128 – 129.
  • Визначте та запишіть у зошит основні наслідки Кримської війни для України.
  • загинуло понад 25 тис. українців;
  • спалахнув антикріпосницький рух.
  • Чому саме на українців ліг тягар забезпечення російської армії продовольством та лікуванням?
  • Чому повстання селян у 1855 р. отримало назву «Київська козаччина»?
  • Охарактеризуйте повстання, що отримало назву «Похід на Таврію за волею» у 1856 р. Чому воно отримало таку назву?
  1. Робота в малих групах.
  • Опрацюйте текст підручника на с. 129 – 131.
  • Перекажіть текст, доповнюючи речення.
  • Селянська реформа розпочалася з… (маніфесту Олександра ІІ від 19 лютого 1861р.)
  • Вона передбачала… (скасування особистої залежності селян від поміщиків та надання їм громадянських  прав і свобод; наділення селян землею)
  • Поміщицькі селяни отримали…, однак… .
  • Селяни почали чинити опір реформі тому, що… (зрозуміли, що вона відбувається в інтересах поміщиків)
  • Реформа 1861 р. призвела… (до розшарування селянства).
  1. Робота в парах.
  • За допомогою тексту підручника заповніть таблицю.

Реформи 60-70-х рр. 19 ст.

Галузь, у якій відбувалось реформування

Дата

Основні заходи

Земська реформа

 

запроваджено земське самоврядування

Судова реформа

1864

запроваджено позастановий, незалежний, від чиновників суд

Військова реформа

 

запроваджено загальну військову повинність;

тривалість служби обмежувалась до 6 років у армії та 7 на флоті;

скасовано тілесні покарання.

Реформа освіти

1864

формування єдиної системи початкової освіти;

середня освіта поділялася на класичну та реальну;

відновлено самостійність університетів у навчальних справах

Реформа міського самоврядування

 

у містах створено міські думи

Фінансова реформа

 

створено Державний банк;

утілено принцип гласності державного бюджету.

  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Визначте наслідки скасування кріпацтва в Російській імперії.
  1. Підсумки уроку. 
  1. Прийом «ЗаХіД».
  • Заповніть останню колонку таблиці.
  • То що ж ви довідалися на уроці?
  1. Інструктаж з домашнього завдання.
  1. Опрацювати § 15 підручника.
Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Сидоренко Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Ковальова Анастасія
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Історія України 9 клас (Власов В.С.)
Додано
3 січня 2019
Переглядів
12830
Оцінка розробки
4.9 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку