Урок
з використанням технології
критичного мислення
Учителя початкових класів
Шпаляр Олени Сергіївни
Урок критичного мислення
за оповіданням В. Сухомлинського
Мета: Познайомити з оповіданням В. Сухомлинського.
Навчати правильного, виразного, свідомого читання.
Вчити порівнювати, аналізувати, робити висновки.
Розвивати уяву, вміння висловлювати свою думку;
логічне мислення,образне мислення.
Розвивати уміння давати критичну оцінку своїм діям.
Виховувати почуття відповідальності за доручену справу.
Хід уроку
I. Організація класу до роботи.
Вчитель: Ось дзвінок нам дав сигнал: працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо і урок наш починаймо.
Девіз уроку: Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним бувай!
І про кмітливість не забувай!
Правила, за якими будемо працювати на уроці:
- поважати думку кожного;
- говорити по черзі.
II. Актуалізація опорних знань.
- Діти, ми продовжуємо знайомство з творами видатного українського педагога В.Сухомлинського. Зараз ви зробите припущення, якого саме буде тема сьогоднішнього твору.
Загадка Скоромовка
Невеличка, сніжно-біла, У голубки - горлички
Це її в небесну шир Туркотливе горлечко
Люди радісно пускають Горличка туркоче,
Сповістити всіх про мир. Горличка воркоче.
Кожний з нас цю пташку знає,
її назву відгадає.
/Голуб/
///. Передбачення. Знайомство з темою уроку
( На дошці записана тема, опорні слова закриті. А групи отримують такі слова.)
Робота в групах. ( музичне оформлення).
а) 3 та 4 групи працюють лише за назвою тексту.
б) 1,2,5 - за назвою й за опорними словами:
- сільська школа;
- голуби;
- пшеницю та хліб;
- по черзі;
- минуло літо;
- принесли корм;
- всі до Олега.
Перевірка / Спочатку читають свої твори З та 4 групи. Відкриваються на дошці опорні слова. Перечитують свої твори 1,2,5 групи.)
- Чому твори цих груп схожі?
/ Вони працювали за опорними словами./
IV. Усвідомлення.
1. Читання тексту, порівняння зі своїми творами.
- Твір якої групи наблизився до прочитаного оповідання?
(Фіз. Хвилинка під музичний супровід)
■
2. Читання тексту, діти задають питання до частин тексту.
- Які питання автора залишилися без відповіді? Спробуйте ви відповісти на ці питання.
- Назва оповідання - розповідне речення. Прочитайте його так, щоб воно стало питальним. Дайте відповідь на це питання.
- Діти, на вашу думку, як почували себе учні, коли всі голуби полетіли до Олега?
- А перед ким їм повинно бути соромно?
- Чи сподобався вам Олег? Чим?
3. Які прислів'я підходять до нашого тексту?
- Не хвались, а вчись!
- Почати - починає, та кінчати не кінчає.
- Хто діло робить, а хто гави ловить.
- Лінь — гірше хвороби.
V. «Сенкан» (п'ятиряддя)
1. Голуби
2. Які? Розумні благодатні, красиві, сизокрилі.
3. Що роблять? Кружляють, пурхають, літають, піднімаються вгору, каменем падають вниз.
4. Своє ставлення; почуття: цікаво спостерігати, ніжність, вірність,красиві птахи.
5. Перефразуй сутності,
образні вирази
дівчина — голубка,
хлопець — сизокрилий голуб,
живуть як голубки,
голуб — символ миру.
VI. Твір-есе. /Підсумок/
Чи обов'язково було дітям підгодовувати птахів?
Якщо — так, то чому? Якщо — ні, то чому?
Д/з. "Голуби в цирку" - за і проти.
Ось і уроку кінець!
Хто працював, той молодець!