Урок з української мови
Тема. Школа.
Мета: засвоїти слова за темою, розвивати мовленнєві навички, формувати вміння будувати зв’язні висловлювання за малюнками, розповідати про себе, удосконалювати й розвивати орфоепічні вміння.
Обладнання: ножиці, клей.
Хід уроку
(Лічилкою «У зеленому саду» обрати котика і кицю.)
Чітко вимовляйте м’який приголосний звук [ц’].
а) Киця, водиця, лисиця, заєць, стілець.
- А ці?
б) Яйце, цифра, цирк, цистерна, блюдце.
Скажіть українською мовою:
Целый - … (цілий)
Ценить - … (цінити)
Цех - … (цех)
Циркуль - … (циркуль)
Цыплёнок - … (курча)
Доберіть свої слова зі звуками [ц], [ц’].
олі – олі – олі, олі – олі – олі
Вчуся я у школі.
аю – аю – аю, аю – аю – аю
У школі я читаю.
Шу – шу – шу, шу – шу – шу
У школі я пишу.
лю – лю – лю, лю – лю – лю
Школу я люблю.
Послухайте і відгадайте загадку.
Входять до неї сліпими,
А виходять зрячими.
Що це?
(Школа)
Сьогодні ми поговоримо про школу, вивчимо «шкільні» слова, пограємо у гру.
У додатку знайдіть слова – підписи до малюнків, виріжте і наклейте.
учень учениця учні
школяр школярка школярі
Послухайте і скажіть, якою мовою – російською чи
українською - вимовлені слова.
Ученик, ученица, ученики, учитель, учительница, учителя, учить, учиться.
Вимовте ці ж самі слова українською мовою.
А тепер – ці:
Школа, школяр, школярка, шкільний, школярі.
Повторіть усі слова разом, не пропустіть жодного.
а) Слухання вірша.
Послухайте вірш і скажіть, про що він.
б) Бесіда за змістом.
- Для чого діти прийшли до школи?
Які «шкільні» слова є у вірші? (Школа, клас, учитись.)
в) Вивчення вірша.
Розкажіть за малюнками, хто що робить. (Перший ряд малюнків на с.20 опустити, бо за подібними малюнками діти працювали в робочих зошитах.)
Лічилкою «Дві зелені жабки» обрати першого учасника для гри. Він показує будь – яку навчальну дію, а однокласники описують її. Продовжує гру той, хто розповів про дії першого.
а) На перерві діти працюють, а на уроках відпочивають.
б) На уроках математики учні танцюють і співають.
в) Школярі пишуть у книгах букви і слова.
г) Учениця намалювала крейдою на стіні метелика.
Знайдіть у додатку слова, що відповідають вашим діям у школі.
Виріжте їх і наклейте.
Розплутайте плутанку і дізнайтеся, що робитиме Катруся, що – Тарасик, а що – вчителька. Розкажіть, хто що робитиме.
(На дошці друкованими літерами написані слова.)
Незнайко |
біжить, |
лежить |
Знайко |
по доріжці |
на печі |
а |
Слова розсипалися. Зберіть їх докупи так, щоб вийшло прислів’я.
Знайко по доріжці біжить,
А Незнайко на печі лежить.
Двадцять чотири століття тому у Греції з’явилися перші школи. Стародавні греки називали їх «схоле». Це було місце, де діти проводили свій вільний час. Потім туту почали навчати. Але до тих шкіл могли ходити тільки хлопчики. Спочатку вони ходили до школи, у якій учили читати, писати й лічити. З цієї школи вони переходили до іншої, де їх навчали співів, музики, поезії. Завершувалося навчання в школі, яка готувала майбутніх воїнів. До нас, на наші слов’янскі землі, школа прийшла тисячу років тому. І була вона спочатку дуже схожа своїми порядками на оту давньогрецьку. Так грецьке слово (схоле» дорогою до нас і стало «школою».