Урок " Культурно-освітні заклади. Музей. Кіно."

Про матеріал
Представлений матеріал містить в собі добірку вправ з викрористанням різних форм та методів для вивчення теми.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АНОТАЦІЯ

       Метою навчання іноземної мови на сучасному етапі є оволодіння здобувачами освіти  комунікативними компетенціями, що дозволять реалізувати їхні знання, уміння, навички для розв’язання конкретних комунікативних завдань в реальних життєвих ситуаціях. В освіті продовжує розвиватися культурологічний або інтеркультурний підхід у навчанні в рамках концепції «діалогу культур», з метою формування полімовної грамотності здобувачів освіти. Саме англійська мова переважно виступає як засіб комунікації, спілкування з представниками інших націй та держав.

       Наші здобувачі освіти мають бути підготовлені на основі якісного та цікавого  сучасного навчального матеріалу до свідомого використання іноземної мови в подальшому житті та роботі. Адже гарне знання іноземних мов, англійської зокрема,  є зараз і продовжуватиме залишатися надалі однією з провідних вимог роботодавців. Тому одним із пріоритетних завдань викладача є підбір такого навчального матеріалу, який би пробудив пізнавальний інтерес студентів та своїм змістом поглибив їх знання.

    Тема «Культурно-освітні заклади та» зокрема поєднує в собі вище зазначені властивості. Молодь сьогодні охоче відвідує кінотеатри, слідкує за новинками в світі кінематографії, обмінюється враженнями від побаченого, з цікавістю та захопленням розглядають експонати-шедеври на інтернет-екскурсіях всесвітньо відомих музеїв. На лексичному матеріалі запропонованої теми можна використати різні форми та методи організації навчальної діяльності. Представлений план-конспект заняття включає всі види мовленнєвої діяльності при вивченні іноземної мови (читання, говоріння, письмо, аудіювання), наочний матеріал з теми, добірку вправ для більш поглибленого вивчення теми, що залежить від кількості годин. Представлені матеріали містять лексичні вправи для актуалізації опорних знань з попередньої теми «Museum», для вивчення якої використано метод проектів (здобувачам освіти було запропоновано підготувати та представити аудиторії свій проект з теми «Museum»), підбір завдань для засвоєння студентами нового лексичного матеріалу, які забезпечують використання різних форм та методів.

       Вивчення теми передбачено програмою,  відбувається шляхом поєднання  інформаційних та інтерактивних педагогічних технологій з класичними методами. Крім того, представлено той текстовий та лексичний матеріал, яким може бути доповнене вивчення теми, що залежатиме від рівня знань тих, хто навчається, та кількості голин на тему. а також матеріал, що забезпечує слухову та зорову наочність цього заняття.  

         Матеріали  можуть бути використані в роботі  викладачами коледжів, училищ, шкіл для організації та проведення заняття чи поза аудиторного заходу з теми.

План-конспект заняття

ТЕМА: «Cinema»

ВИД ЗАНЯТТЯ: практичне (засвоєння нових знань).

МЕТА:

  • засвоїти нову лексику, розширити та систематизувати активний словник з теми, вдосконалювати комунікативні навички студентів на лексичному матеріалі, що вивчається, покращити навички  читання та перекладу;
  • розвивати у здобувачів освіти пам’ять, увагу, вміння логічно мислити, їх мовні навички , вміння висловлювати свою думку англійською мовою, розвивати позитивні емоції та відчуття;
  • виховувати відчуття причетності до світової історії, культури, бажання пізнання нового, пробуджувати інтерес до вивчення іноземної мови.

Методичне забезпечення:

  • навчальна та робоча  програми;
  • словники та підручники;
  • роздатковий матеріал (копії текстів, завдань, вправ, глосарію з теми);
  • наочно-демонстраційний матеріал (презентації з теми, малюнки з теми, відеоматеріал – фрагмент фільму).

Обладнання:

  • мультимедійний проектор, ноутбук.

Перебіг заняття

І. Організаційна частина: взаємне вітання викладача і здобувачів освіти, перевірка присутніх та відсутніх на занятті, перевірка готовності аудиторії та присутніх до заняття.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань заняття.

ІІІ. Основна частина:

  • актуалізація опорних знань студентів (мозковий штурм): активізація лексико-граматичних навичок оформлення мовленнєвих висловів;
  • розкриття нової теми: введення нової лексики та вправи з нею, робота з текстом, презентації з теми, перегляд уривка фільму;

ІV. Закріплення вивченого.  Підведення підсумків.

V. Домашнє завдання.

Theme: “MUSEUM. CINEMA”

Objective:

  • to learn new words and combinations;
  • to systematize lexical materials;
  • to practice the active vocabulary of the topic;
  • to improve the students’ reading and speaking skills;
  • to develop cooperative thinking and skills of communication;
  • to broad student’s general outlook.
  • to develop speaking, reading, listening skills through various activities;
  • to stimulate student’s interest in learning English;
  • to develop students’ thinking, memory, imagination, attention and creativeness.

Equipment: books and vocabularies, copies of the text, vocabulary exercises, glossary, presentations, pictures,a fragment of the film, notebook.

PROCEDURE

  1. Beginning of the lesson. Greeting and Introduction.

-Good morning, dear students!

Nice to meet you at our English lesson.

Take your places, please.

Are you ready for the lesson?

Who is absent today?

Have you the exercise-books on your desks?

  1. Warm-up.

Teacher. Today we’ll speak about museums, movies. So, I invite you to the cinema. Do you like going to the cinema?

Students…

  1. Main Part (brain storm, revision of the material covered at the previous lessons, pre-reading, reading and after reading activities, presentations)

-We shall begin our lesson with brain storm.

Activity 1. Translate the words and combinations.               

  1. A young painter-
  2. To present the collection-
  3. To paint different sea-scapes -
  4. The fine arts museum-
  5. Decorative art-
  6. To gather pictures and sculptures-
  7. To organize a museum-
  8. The masterpiece of ancient art-
  9. To decorate-
  10.  Famous  Ukrainian artist-
  11.  Exhibition-
  12.  Development of  national art-
  13. To go to the excursion –
  14. A natural history museum –
  15. To be interested in –
  • Make up 5 sentences using these words and combinations. 

Activity 2.   Make up sentences.

  1. Big galleries and museums/ in the villages/not/there are.
  2. Was opened/ some months ago/ in this town/ a new art gallery.
  3. The collection of his pictures/ presented us with / the famous painter.
  4. Is/ his pictures/ T. Shevchenko/ famous for.
  5. During his life/ painted/ over 600 sea-scapes/ Aivasovsky.

 

Activity 3.  Correct the mistakes in these sentences.

  1. I not like to go to the museums.
  2. We has a good Natural History museum in our country.
  3. We visit this museum yesterday and the guide show the masterpieces and explain the function of the art.
  4. Many old building was decorated by famous sculptors and painters.
  5. Which museums does you like to visit?   

 

Projects    “FAMOUS MUSEUMS IN THE WORLD”

       

 

         

          

 

       The Louvre. Paris. This is one of the largest art museums in the world. Once the Louvre was an ancient castle of the French kings, built in 1190.  As a Museum it was opened for visitors in 1793. The Louvre Museum occupies the space of about 195 thousand square meters. Today the catalogue of the Museum consists of 400 thousand exhibits. Museum is divided into seven major parts: departments of applied art, painting, sculpture, ancient Egyptian Department, the Department of the Ancient East art and the art Department of Greece, Rome. It is not enough for one week to go around.

London is known for its art museums and galleries. One of the greatest museums of art in the world is the    National Gallery which was founded in 1824. The national Gallery is in Trafalgar Square. It has the collections of all the important art schools. Almost all old masters are represented there. It includes, for example, 19 Rembrandt's paintings. There are many museums in London. The Tate Gallery is one of them. This museum is famous for its two distinct collec­tions: British painting and a modern foreign collection. The Tate Gallery covers all that is significant in British painting from the 16th century to the present days.

       The British Museum. London. The British Museum was established on 7 June 1753 on the initiative of the government, and already on 15 January 1759, was officially opened for visitors. In its creation and development attended by thousands of people. The British Museum is also called the Museum of stolen masterpieces or the Museum of all civilizations. British Museum contains one of the world’s richest collections of antiquities which has nearly 8 million objects.

       Nowadays there are several Madame Tussaud's Waxworks museums throughout the world. But the original museum in London is still the best one. Madame Tussaud was a real person. She was born in 1761 in  France. Marie worked as a wax figure maker for the royal court in France and made death masks. Later she used her skills to make realistic figures of actors and politicians and began touring with them. She brought her collection to London perma­nently in 1835, and then opened the museum in Baker Street. By 1850, when she died at the age of 89, her works had already been known. In 1884, her grandson put the wax figures into a museum not far from Baker Street where they still remain for more than a century now.

       Metropolitan Museum of Art. New-York. There are several large museums in New York but the Metropolitan Museum of Art is truly gigantic. The Metropolitan Museum of Art is one of the world's largest and finest museums, presenting the best of human creativity from around the globe. The museum's collection contains works from every part of the world, spanning the Stone Age to the twentieth century. The Egyptian Art gallery includes a whole temple that was shipped to America as a gift. Here you will find a hall which gathered the clothes worn by people in all five continents during seven centuries. The main place is still given to American art. All New York City public school students may visit the Museum for free.

There are many museums in our city. A short distance away from the Transfiguration Cathedral there is the Historical Museum, which occupies a one-storey house built in 1910. The museum bears the name of D. I. Yavornytsky, the outstanding archaeologist, who was its director for 30 years. The Dnipropetrovsk Historical Museum is one of the Ukraine's oldest. The museum was founded in 1849, it has on display rare collection of utensils concerned the Dnipropetrovsk area (over 177 000 exhibits). One of the museum's expositions is dedicated to arts and crafts of the Dnipropetrovsk Region.

       Dnipropetrovsk Art Museum is one of the oldest museums in the whole of Ukraine. It was opened in 1914 with the support of members of the artistic committee Ekaterinoslav’s scientific society. Today, the museum is very popular. Museum`s collection includes about 8,500 paintings.  

Activity 4.  Let`s go to the cinema. Think over and say what your associations with the topic “Cinema” are. Let’s write down all your suggestions.

Activity 5. Take our glossaries, please, and write out another words and combinations. Before writing let’s read and translate some of them.

Teacher. Do you know… The inventors of the cinema were the French. The Lumiere brothers invented the first film projector and motion camera in 1895. That year on the 28th of December they demonstrated the first three minutes film “Arrival of the train”. In that film a train came towards the camera. People ran out of the cinema, thinking it was a real train.

Teacher. The first studio appeared in Hollywood (a part of   Los Angeles) in 1911. In  the 1920th  Hollywood  made 80% of the word’s films. First films were silent and black-and-white later they became sound and coloured. The biggest film companies in Hollywood are MGM, Paramount, 20th Century fox, Columbia Pictures, Warner Brothers  and  Universal. American films were of different genres melodrama,   western, comedy, and historical films. 

-What kinds of films do you like to see?

Students…

Activity 6. Look at the screen and find the definitions.

An adventure film

has a serious story

Comedy

has cowboys in it

Drama

makes your laugh

Thriller

often makes an exciting story about crime and police

Western

has lots of exciting action

Musical

has lots of songs and music

Horror film

has facts which you can’t explain

Cartoon

often makes your scary

Science fiction film

has unusual actors

Teacher. I know that some of you have prepared projects about Hollywood. Let’s listen our students!

Activity 7. Teacher.

Activity 8. (Group Work)  Teacher. Face to each other and ask about different kinds of films. Answer using the adjectives to show you attitude to this kind of film.

Example: - Do you like cartoons? – Yes, I do. They’re funny and relaxing.

Students… Teacher….

     

Activity 9.  Teacher. Look at the screen. VIDEO (  a fragment of the film)

-Which film is it?

-Has anyone seen it? Did you like it? Why?  Why not?

Students…

 

29f4d70a5852

 

Activity 10. Read and translate this text.

Cinema

Іn Еnglаnd thе сіnеmа іs usuаlly саllеd “thе pісturеs”. Іn Аmеrіса thе wоrd “thе mоvіеs” іs оftеn usеd. Сіnеmа-gоіng іs а fаvоurіtе pаstіmе іn Brіtаіn. Pеоplе gо tо thе сіnеmа оnсе оr twісе а wееk. Сіnеmа-gоіng іs mоrе pоpulаr іn іndustrіаl tоwns іn thе Nоrth оf Еnglаnd аnd Sсоtlаnd thаn іn thе Sоuth. Hоwеvеr, еspесіаlly іf іt іs соld аnd wеt оutsіdе, mаny pеоplе lіkе tо stаy аt hоmе tо wаtсh TV.

Сіnеmаs іn Еnglаnd аrе usuаlly lаrgе аnd mоrе соmfоrtаblе thаn thе thеаtrеs. Оftеn thеrе іs а rеstаurаnt, sо thаt іt іs pоssіblе tо spеnd аn аftеrnооn аnd еvеnіng thеrе (іf yоu hаvе еnоugh mоnеy, оf соursе). Bеhіnd thе сіnеmа sсrееn thеrе іs а stаgе, sо thаt thе buіldіng саn bе usеd fоr соnсеrts аnd оthеr pеrfоrmаnсеs. Brіtіsh сіnеmа-gоеrs sее mаіnly Еnglіsh аnd Аmеrісаn fіlms, thоugh mаny оf thе fоrеіgn fіlms аrе оftеn shоwn іn Lоndоn аnd іn thе Sоuth оf thе соuntry.

Activity 11.  Teacher. Now you try to tell us about film which you like using the beginning of the sentences as a plan.

                         My favorite film is …

                         It is a …

                        The main characters are…

                       In the film …

                       It is my favourite film because….

You can add these sentences:  І lіkе tо wаtсh fіlms vеry muсh. І prеfеr thrіllеrs, соmеdіеs аnd hоrrоr mоvіеs, but І dо nоt lіkе trаgеdіеs аnd mеlоdrаmаs vеry muсh, аnd І hаtе sоаp оpеrаs, аlthоugh thеy аrе bесоmіng vеry pоpulаr іn оur соuntry.

My fаvоurіtе fіlm іs ... wіth ... stаrrіng. Іt іs rеаlly wоndеrful frоm thе bеgіnnіng tо thе еnd. Thеrе аrе а lоt оf fіlms whісh аrе wоrth sееіng.

 

Students tell about their favorite films…..

 

  1. Summing-up.

       Your stories were very interesting. But if you have no favourite film I suggest you go to the cinema with your friends at the weekend. I believe you’ll have a lot of impressions and enough words to write and tell us about your favourite film at the next lesson.

Your marks  are:

  • such students as….    were at the top of  your abilities today, you have 10, 11… because you were active and your answers were good.
  • …… were not very active and made some mistakes. Your marks are….

     Home Assignment.

Write a short essay about your favourite film actor or actress.

Англо-український глосарій з теми «Кіно» (Cinema)

ENGLISH

UKRAINIAN

Action!

Мотор!

action movie

Бойовик

actor / actress

актор / актриса

adventure film

пригодницький  фільм

alias

вигадане ім’я

animator

аніматор

aspect ratio

співвідношення сторін (формат)

backstage, behind the scenes

за лаштунками

black-and-white film

чорно-білий фільм

box office

каса

cameraman

оператор

caption

титр

cartoon

мультфільм

cast

акторський склад

character

персонаж

cinema (BrE), movie theater (AmE)

кіно(театр)

clapper, clapboard, clapperboard, slate (film)

хлопушка

close-up

крупний план

colour film

кольоровий фільм

comedy

комедія

costume designer

дизайнер костюмів

crew

знімальна група

crime film

детектив

crowd scene

масовка

Cut!

Знято!

director

режисер

documentary film

документальний фільм

drama

драма

dubbed film (dubbed in Russian)

дубльований фільм (дубльований російською мову)

educational film

загальноосвітній фільм

episode

эпізод / серія

feature film

художній фільм

film

фільм / плівка

full-length film

повнометражний фільм

happy ending

щасливий кінець

historical film

історичний фільм

horror film

фільм жахів

makeup

грим

makeup artist

 гример

movie (AmE), motion picture

кінофільм, кінокартина

musical

мюзікл

mute film

німий фільм

newsreel

 кіножурнал

open-air theatre

кінотеатр під відкритим небом

plot

сюжет

poster

афіша

producer

продюсер

scene

сцена

science fiction film

науково-фантастичний фільм

screen

екран

screen version (of the novel)

екранізація (роману)

script, screenplay

(кіно)сценарій

scriptwriter, screenwriter

(кіно)сценарист, драматург

series (TV series)

(теле)серіал

sets

декорації

set-decorator

декоратор

short-length film

короткометражний фільм

shot

кадр

showing

показ

sound effects

звукові еффекти

sound film

звуковий фільм

starring

в головних ролях

still

кадр

stunt

трюк

stunt man

каскадер

the final scene

фінальна сцена

the main (leading) role

головна роль

the supporting (minor) role

роль другого плану

thriller

трилер

to act / play

грати

to book tickets

замовляти білети

to go into production

запускати у виробництво

to shoot a film

знімати кіно

tragedy

трагедія

visual effects

візуальні ефекти

western

вестерн

 

BRITISH MUSEUMS

There are many museums in London. One of them is the Tate Gallery in Millmank, which presents modern masters of England and France. There are some fine examples of modern sculpture there. Its collection of French Impressionists is mar­vellous. There is the Victoria and Albert Museum in Bromp-ton Road. It has an outstanding collection of the applied arts of all countries and periods.

The National Gallery in Trafalgar Square has one of the best picture collection in the world. It has the most valuable display of French paintings from the early Impressionists, and, of course, the finest English painting, with Gainsborough, Turner, Constable and others. It shows the progress of Italian painting from the medieval to the Renaissance, some outstan­ding pictures of the old Roman masters. It also has a great va­riety of Dutch and Flemish masters and an excellent choice of Spanish painters. There are great treasures dispersed in pri­vate collections all over the world. The Queen's collection is the most valuable among them.

QUESTIONS:

  1. Are there many museums in London?
  2. Name British Museums you know.
  3. What is the National Gallery famous for?
  4. The Queen's collection is the most valuable, isn't it?
  5. Tell about the Victoria and Albert Museum.

VOCABULARY:

sculpture — скульптура

 outstanding — видатний

display — виставка

medieval — середньовічний

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1.  В.Каверіна. 100 усних тем з англійської мови, Донецьк,2001р.

2. Н.В. Тучина. Speak English With Pleasure. /За ред. Луїзи Грін

(Велика Британія), Кіри О. Янсон (США). Вид.2-ге, виправлене.-Х.: Торсінг, 2002.- 288с.

3. В. К. Шпак. Англійська мова для повсякденного спілкування:підручник К.:Вища шк.2007.-302с.

4. English for Part-Time Students: навчальний посібник/О.В. Ємець, З.В. Малюська, Л.М. Морська, Р.В. Шаран.- Хмельницький: ХНУ,2009.-223с.

5. Щотижневик « English. Language and Culture»

6. Інтернет ресурси.

 

docx
Додано
1 лютого 2021
Переглядів
420
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку