Урок-КВК " Знавців калинової мови"

Про матеріал
Розширювати знання про красу і багатство української мови, виховувати любов до рідної мови, рідного краю, бажання розмовляти рідною мовою.
Перегляд файлу

Урок - КВК  «Знавці калинової мови»

Мета:

  • збагачувати свою мову, формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава;
  • розширювати знання про красу і багатство української мови;
  • виховувати любов до рідної мови, рідного краю,  бажання розмовляти рідною мовою.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки для команд, вислови про мову, вишитий рушник, «Кобзар»

Хід уроку

І . Організаційна частина

Вступ


Ніжна, мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова,

Найдорожча, добра, власна,

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова,

Українська мова!


  •          Сьогодні  у нас незвичайний урок.  Сьогодні у нас – КВК. Клуб веселих та кмітливих знавців рідної мови. А це значить, що ми будемо змагатись у дотепності, кмітливості; будемо збагачувати своє мовлення; вивчатимемо мову наших прадідів.
  •          Наш конкурс буде оцінювати шановне журі у складі :    
  •          Тож давайте познайомимося з нашими командами.
  •          Привітання команд (Кожна команда презентує свою назву та свій девіз)

ІІ. Проведення конкурсів

1. Алфавітний калейдоскоп  

Розстав слова – картинки  в алфавітному порядку

 1-ша команда Абрикос, равлик, телефон, дерево, чайник, яблуко, дельфін, книга, ведмідь, помідор.

2-га команда  Білка, відро, черепаха, морж ,корова, ніс, перець, синичка, акваріум, груша .

2. «Віднови фразеологізми»   Замість крапок  встав відповідну картинку


1-ша команда

Взяти     на   плечі.

   до   Києва  доведе.

П’яте        до   воза.

Купити       в   мішку.

Як       на    голову.                                                 

Води  в     набрати.

2-га команда

Обвести   навколо     .

Цідити    крізь         .

Аж іскри з       летять.

Як    ….    наплакав .


….   носа  не  підточить.

      ніде     впасти .


3.  « Шифрувальники»


Розшифруйте прислів’я, використовуючи алфавіт

Слово до слова – зложиться мова.

22, 16, 19, 3, 19        6, 19    22, 16, 19, 3, 1  -  10, 16, 19, 9, 11, 23, 31, 33    

17, 19, 3, 1   .

          Людину  пізнають по мові.

16, 32, 6, 11, 18, 24     20, 12, 10, 18, 1, 32, 23, 31    20, 19        17, 19, 3, 12.

Гостре словечко   коле сердечко.

4, 19, 22, 23, 21, 7     22, 16, 19, 3, 7, 28, 15, 19       15, 19, 16, 7      

 22, 7, 21, 6, 7, 28, 15, 19.

Будь господарем свого слова.

2, 24, 6, 31      4, 19, 22, 20, 19, 6,1, 21, 7, 17    22, 3, 19, 4, 19   22, 16, 19, 3, 1 .


4. «Мозковий штурм»

Відповідає кожна команда на запитання  швидко

  1-ша команда

  1. Державна  мова  України  (українська)
  2. Частина  мови, яка  називає  ознаку (прикметник)
  3. Слова з  протилежним  значенням  (антоніми)
  4. Головні  члени  речення  (підмет,  присудок)
  5. Список  літер  встановленого  порядку ( алфавіт)
  6. Найменша  одиниця  мови (звук)
  7. Слова  спільного  кореня  (спільнокореневі)
  8. Знак  у  кінці  неокличного розповідного  речення  (крапка)
  9. Розмова  двох  осіб  (діалог)
  10. Слова,  близькі  за  значенням  (синоніми)

2-га  команда

     1. Скільки літер в українському алфавіті? (33)

     2. Частина мови, що означає предмет  (іменник)

     3. Яка буква в українській мові не має відповідного звуку? (ь)

     4.  Речення, в якому є звертання (спонукальне, питальне)

     5. Остання  літера  алфавіту  (я)

    6. Речення , яке містить питання (питальне)

    7. Кількість голосних звуків в українській мові (6)

    8. Частина  мови, яка  називає  дію предмета (дієслово)

    9. Четверта літера алфавіту (г)

   10. Буква, з якої ніколи не починаються слова (ь)

 

  1. Завдання від частин мови

До нас завітали частини мови. Спробуйте відгадати які саме.(Входять діти – частини мови: Іменник, Прикметник , Дієслово)

Я – цікаве дуже слово

Я самостійна частина мови

Дію премета я називаю,

На питання що робить? відповідаю (дієслово)

Я предмети називаю

Всім імення їм даю

На запитання хто? Що? відповідаю

В реченні підметом я виступаю.(іменник)

Всі ознаки і прикмети

називаю для предметів

Ви скажіть мені слівце

Я –  який?Яка? Яке? Це.( прикметник)

завдання для 1 команди: назвати як можна більше іменників, які заховались у вашому портфелі

завдання для 2 команди: назвати як можна більше дієслів , які може виконувати учень

завдання для глядачів: назвати прикметники до слова учень.

6. «Лінгвістична   розминка» 

Гра «Слово в слові»

Зі слова КРАПЛИНА утвори якомога більше слів

  1. Творчий конкурс

Команди повинні скласти розповідь за першим поданим реченням. Кожен учасник говорить по одному реченню , продовжуючи сказане попередником.

Закінчилась холодна зима.

Ось настала квітуча весна.

 

ІІІ. Підсумок

Підвеення підсумків

Нагородження команд

  •          Сьогодні ви чудово працювали, показали на скільки знаєте і любите нашу рідну мову. А також показали, як дружно і злагоджено працювати у командах.

Учениця  Вже кінчається свято,

                  Нам прощатись пора.

                  Ми бажаємо Вітчизні

                  Щастя, миру, добра.

Учень       Добро хай панує у вашому домі,

                 І мир нехай буде завжди.

                 Здоров’я міцного і щедрої долі

                 Бажаємо  на довгі роки.                 

 

 

1

 

doc
Додав(-ла)
Лобко Юлія
Додано
9 березня
Переглядів
25
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку