План-конспект уроку англійської мови за темою "Хобі та дозвілля у різні пори року" розроблений з використанням ІКТ. Частину уроку займає аудіювання. Завдання для аудіювання розроблені до серії мультфільму "PeppaPig", який ілюструє дозвілля взимку
План-конспект уроку
англійської мови у 5 класі
Тема уроку: «Дозвілля та хобі у різні пори року»
Мета уроку:
Обладнання уроку: підручник (We learn English: підруч. для 5 класу загальноосвіт. навч. закладів / Алла Несвіт. – К: «Генеза», 2013. – 224с.), таблиці для роботи з вправою «Puzzle», фотокартки на дошці (для визначення теми уроку), відеоматеріали з мережі інтернет (серія мультфільму «PeppaPig»), картки для розподілу на групи, картки з завданнями для групової роботи (Додаток 1), схема для заповнення асоціативного куща (на дошці).
The course of the lesson
(Хід уроку)
The beginning of the lesson (Організаційний момент)
T: Good morning, good morning,
Good morning to you.
Good morning my pupils
I am glat to see you
Approximate answer
Good morning, good morning,
Good morning to you.
Good morning our teacher
We are glat to see you
T: Very well. Let’s begin our lesson.
T: Find as many words as you can.
c |
o |
l |
l |
e |
c |
t |
o |
r |
n |
o |
w |
n |
o |
t |
p |
a |
b |
l |
s |
t |
a |
m |
p |
t |
r |
a |
v |
e |
l |
l |
i |
n |
g |
c |
n |
o |
n |
m |
u |
s |
e |
u |
m |
a |
t |
o |
e |
w |
h |
u |
v |
o |
u |
p |
n |
e |
c |
i |
w |
c |
y |
s |
b |
p |
a |
i |
n |
t |
i |
n |
g |
x |
f |
i |
s |
h |
i |
n |
g |
k |
l |
d |
l |
h |
m |
c |
b |
z |
s |
p |
o |
r |
t |
a |
o |
s |
w |
i |
m |
m |
i |
n |
g |
c |
p |
n |
a |
s |
p |
y |
c |
o |
o |
k |
i |
n |
g |
c |
d |
r |
e |
a |
d |
i |
n |
g |
c |
l |
a |
e |
p |
Approximate answer:
c |
o |
l |
l |
e |
c |
t |
o |
r |
n |
o |
w |
n |
o |
t |
p |
a |
b |
l |
s |
t |
a |
m |
p |
t |
r |
a |
v |
e |
l |
l |
i |
n |
g |
c |
n |
o |
n |
m |
u |
s |
e |
u |
m |
a |
t |
o |
e |
w |
h |
u |
v |
o |
u |
p |
n |
e |
c |
i |
w |
c |
y |
s |
b |
p |
a |
i |
n |
t |
i |
n |
g |
x |
f |
i |
s |
h |
i |
n |
g |
k |
l |
d |
l |
h |
m |
c |
b |
z |
s |
p |
o |
r |
t |
a |
o |
s |
w |
i |
m |
m |
i |
n |
g |
c |
p |
n |
a |
s |
p |
y |
c |
o |
o |
k |
i |
n |
g |
c |
d |
r |
e |
a |
d |
i |
n |
g |
c |
l |
a |
e |
p |
|
|
|
|
|
|
T: Look at the pictures and say what are we going to speak about.
Approximate answer: We going to speak about hobbies in summer, wintwr, spring and autumn.
T: Yes, you're right. The theme of our lesson is «Leisure and hobbies in different seasons». What is hobby?
Approximate answer: A hobby is an activity we always like doing
Checking homework: page 89 ex. 6 (перевірка домашнього завдання за підручником (We learn English: підруч. для 5 класу загальноосвіт. навч. закладів / Алла Несвіт. – К: «Генеза», 2013. – 224с.))
The main part of the lesson (основна частина уроку)
T: Dear pupils, what season is it now?
Approximate answer: It’s winter now.
T: I suggest you start with this season. Look at the screen and enjoy the cartoon.
Перегляд серії мультфільму «PeppaPig» (посилання на відеоматеріал: https://www.youtube.com/watch?v=OUAdceEv4)
(Розподіл на чотири групи відбувається наступним чином: учні обирають картки, запропоновані вчителем. Картки з одного боку однакові, тому школярі не можуть знати наперед, у якій групі вони працюватимуть)
TASKS in Appendix 1 (same for all groups)
(Кожний учень дає відповідь на питання «Що тобі подобається робити взимку?» швидко, по черзі, висловлюючи свою позицію).
T: Write down what children do when they are at the seaside
Approximate answer:
А. Children are interviewed
B. Children communicate with each other
C. Boy takes the sun
D. Children run
E. Children play with ball
F. Children build sandcastles
(Кожний учень дає відповідь на питання «Що тобі подобається робити влітку?» швидко, по черзі, висловлюючи свою позицію. Вчитель записує відповіді на дошці у вигляді асоціативного куща).
Summing up (підсумки уроку)
T: So, children, let`s summarize our work at the lesson. What did you like to do at the lesson? Was it difficult for you? (діти дають відповіді, підбиваючи висновки)
T: Thank you for the lesson and good-bye!
Home task (exercise 4,5 page 91-92 за підручником (We learn English: підруч. для 5 класу загальноосвіт. навч. закладів / Алла Несвіт. – К: «Генеза», 2013. – 224с.))
Appendix 1
(Додаток 1)
TASKS
for working in groups
Task 1. Сhoose the picture: |
|
What time of the year is shown in the cartoon? |
|
1. |
2.
|
3. |
4.
|
Whom Peppa and George love to feed? |
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
What Peppa and George have for animals? |
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
Task 2 Crossword “Cold Winter Day” |
|
|
|
Question:
What word you got? Who is this character? ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ |
|
Task 3 Сross out words which are not found in the cartoon. |
|
Puddle, rain, snow, ice, rink, slippy, funny, holiday, gifts, balance, snowman, toboggan, snowflakes, hill, Christmas tree. |
Approximate answer
Task 1. Сhoose the picture: What time of the year is shown in the cartoon? Picture 3 Whom Peppa and George love to feed? Picture 2 What Peppa and George have for animals? Picture 4
|
Task 2 Crossword “Cold Winter Day” |
|
Task 3 Сross out words which are not found in the cartoon. |
Puddle, rain, snow, ice, rink, slippy, funny, holiday, gifts, balance, snowman, toboggan, snowflakes, hill, Christmas tree. |