Урок "Лексикологія. Антоніми."

Про матеріал
Даний матеріал допоможе вчителю підготувати цікавий та пізнавальний урок для п'ятикласників
Перегляд файлу

 

Тема: ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ. АНТОНІМИ.

Мета: поглибити знання учнів про антоніми та їх роль у мові; збагачувати словниковий запас учнів; вчитися грамотно використовувати антоніми у власному мовленні; виховувати любов  до усної народної творчості та увагу до слова.

 

Тип уроку: урок засвоєння знань з елементами повторення.

 

Обладнання:  роздавальний  матеріал, підручник

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

▪ Забезпечення емоційної готовності до уроку.

 Прийом  «Усмішка»

Коли усміхнутися перехожому, він усміхнеться тобі у відповідь.

Коли усміхнутися небу і сонцю – розійдуться хмари.

Коли усміхнутися Всесвіту – станеться щось казкове.

Тож усміхніться одне одному і скажіть приємне побажання.

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

▪ Що таке синоніми? Яка  їхня роль  у  мовленні?

▪ Поміркуйте, чи важливо збагачувати словниковий запас синонімами. Чому?

 

                 . Гра «Добери синонім» (вчитель називає слово, а учні у відповідь добирають   синонім)

                Теревенити - …(говорити, розмовляти, балакати, гомоніти)

                Чимчикувати - …(крокувати, йти, шкандибати)

                Діти - …(малеча, дітвора, малюки)

                Віхола - …(хуртовина, заметіль, хурделиця)

 

 ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

1. Робота з поезією

Прочитайте вірш Миколи Ткача. Чому виділені слова можна об’єднати в одну пару? Що це за слова?

Слова, слова… Вони в собі всі різні:

Тривожні й тихі, радісні й сумні;

Є терпеливі, є жорстокі й грізні,

Лукаві й чесні, мудрі і смішні…

Учитель. Отже, ми з вами працюватимемо над антонімами. Будемо вчитися знаходити їх у реченнях та самостійно добирати до слів.

 

 2.Запис дати і теми уроку.

 

ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Теоретичний матеріал

а) пояснення вчителя.

Слова з протилежним значенням називаються антонімами. Антоніми виступають парами і належать до однієї частини мови. Наприклад: білий – чорний (прикм.); працювати – байдикувати (дієсл.); день – ніч (ім.) Вони дають змогу образніше, яскравіше та чіткіше  висловити думку.

На основі антонімів  часто будуються прислів’я та приказки. Наприклад, з маленької іскри великий вогонь буває. Вони входять до складу багатьох фразеологізмів: ні живий ні мертвий; ні холодно ні жарко; ні туди ні сюди.

 

2. Вибіркова  вправа «Пошук»(письмово)

Виписати з поданих речень антоніми.

1. Зима спитає, де літо було.

2. Ластівка день починає, а соловейко кінчає.

3. Як напише один дурень, то сто розумних не розберуть.

4. Доброго тримайся, поганого цурайся.

5. Брехня стоїть на одній нозі, а правда на двох.

6. Багато диму, мало тепла.

7. Вдень від спеки ховається, а ввечері від комарів.

8. Щастя і нещастя на однім коні їздять.

9. Знайшов – не скач, загубив – не плач.

10. Далі покладеш, ближче знайдеш.

 

  1. Вправа 89 (усно)
  2. Гра «Лото антонімів» (в парах)

Рано                                        Сумно           рано-пізно

Косо                                        Чисто            косо- рівно

Голосно                                   Багато          голосно-тихо

Весело                                     Рівно            весело-сумно

Важко                                      Криво          важко-легко

Брудно                                     Дорого        брудно-чисто

Прямо                                      Пізно           прямо-криво

Мало                                        Повільно     мало-багато

Всерйоз                                   Тихо             всерйоз-жартома

Дешево                                    Взимку        дешево-дорого

Швидко                                   Легко           швидко-повільно

Влітку                                      Жартома     влітку-взимку

(перевіряємо правильність виконання)

4.Хвилинка відпочинку

Встаньте, діти, посміхніться.

Землі нашій поклоніться

За щасливий день прекрасний.

І до сонця потягніться.

Вліво, вправо подивилась,

Кругом себе покрутились.

Раз — присіли, два — присіли

І за парти тихо сіли.

Ще раз встаньте, посміхніться….

Землі нашій поклоніться

За щасливий день прекрасний.

І до сонця потягніться.

Вліво, вправо подивилась,

Кругом себе покрутились.

Раз — присіли, два — присіли

І за парти тихо сіли.

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

 

  1. Дидактична гра «Розумне перо» (усно)

Замість крапок уставте потрібні слова — антоніми. Поясніть значення прислів'їв (на вибір).

  1. Важко у навчанні – …… у труді.
  2. З …… хмари малий дощ іде.
  3. На чорному полі …… хліб родить.
  4. Добре …… дивитися, але треба й назад оглядатися.
  5. Занедбаєш науку в......., пожалкуєш в старості. 

2. Вправа(письмово)

1.Замініть прикметники у словосполученнях антонімами. Запишіть утворені словосполучення. Скористайтеся словником антонімів.

Старе дерево (молоде дерево), старий велосипед (новий велосипед), глибока річка (мілка річка), глибокі знання (поверхневі знання), тихе щебетання (гучне щебетання), тихий сон (неспокійний сон), свіжий хліб (черствий хліб), свіжий огірок (в’ялий огірок).

3. Вправа 93 (усно)

Дібрати антоніми, за допомогою яких можна порівняти два малюнки за вправою

V І. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Тести
  1. Антоніми — це слова:

А  схожі за звучанням, але різні за значенням;

Б  однакові за звучанням, але різні за значенням;

В  різні за звучанням, але близькі за значенням;

Г  протилежні за значенням.

  1. Знайдіть антонім до слова говорити.

А  сумувати;

Б  мовчати;

В  жартувати;

Г  розмовляти.

  1. Знайдіть антонім до слова тихий у словосполученні тихий голос

А  розбурханий;

Б  неспокійний;

В  гучний;

Г  врівноважений.

  1. Знайдіть  антонім до слова чистий у словосполученні чисті руки.

А  брудний;

Б  хрипкий;

В  швидкий;

Г холодний

  1. Антоніми належать до…

А однієї частини мови

Б різних частин мови

  1. Знайдіть прислів’я з антонімами

А Книга мовчить, але розуму вчить.

Б Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

В Не плюй у криницю, бо прийдеш по водицю.

Г Найбільше щастя  в житті – здоров’я.

 

 

2.Рефлексія

▪ Чи задоволені ви результатом власної діяльності? Відповідь ар­гументуйте.

▪ Що вам удалось найкраще?

 

Підсумкове слово вчителя

Сьогодні ви просто молодці! Мої очікування справдились, бо ви плідно працювали, вчились висловлювати свої думки красиво і збагатили своє мовлення антонімами.

Українська мова – безмежний океан слів. Я впевнена, що з сьогоднішнього уроку ви повинні зрозуміти: слово має велику силу, бо спочатку було Слово.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Вивчити теоретичний матеріал підручника §11.

2.Виконати вправу 95 з  підручника.

doc
Додано
8 травня 2022
Переглядів
1998
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку