Назва матеріалу
Леся Українка
«Хотіла б я піснею стати».
8 клас.
Українська література.
(Конспект уроку).
Автор Лаврик Катерина Федорівна
Школа І-ІІІ ступенів № 280
Дарницького району м. Києва
Конспект урок з української літератури
8 клас
Тема: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати»
Мета: опрацьовувати ідейно-художній зміст програмового твору Лесі Українки, пов'язуючи його з життям поетеси; з’ясувати основні мотиви даного вірша; розвивати вміння коментувати прочитане, логічно мислити, зіставляти, узагальнювати; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття поваги, любові до поетичної творчості Лесі Українки прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет Лесі Українки, тексти її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ХІД УРОКУ
Заслуховування учнівських творів на тему: «Весна у рідному краї».
Стисле надання відгуків на почуті творчі роботи.
Учні розподіляються на дві команди, обираються капітани. За 5-7 хвилин необхідно розгадати кросворд «Леся Українка «Давня весна ». Обирається журі.
1.1. Завдання для першої команди. (кросворд на картках)
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|||
3 |
|
|
|
|
||||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
1.2. Завдання для другої команди.
1 |
|
|
|
|
|
||||||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
5 |
|
|
|
|
||||||||||
|
|
По вертикалі:
По горизонталі:
Дайте визначення пісні як жанру художньої літератури.
Які пісні бувають? У чому їх призначення
В чому полягає значення пісень для людини?
Як Леся Українка ставилася до музики, пісень?
Хто є авторами пісень? Наведіть 2-3 приклади.
Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Вступне слово вчителя
Пісня! Як багато вона важить у житті людини! У ній — минуле, сучасне і майбутнє. В ній найповніше виявилася душа народу.
Українська пісня ніколи не відривалася від життя. Воно завжди було її джерелом і об’єктом відображення. Народна пісенність як дзеркало життя і поглядів трудових мас відзначається винятковою вірністю, бо ж вона вивірена багатим досвідом поколінь, відшліфована впродовж віків найталановитішими представниками народу, облагороджена чистим народним сумлінням. Саме в цьому — секрет її невмирущої поетичної краси і загальнонародного звучання.
Отже, сьогодні на уроці ми дізнаємося про те, чому лірична героїня поезії Лесі Українки виявила бажання стати піснею.
світі.
Бесіда за питаннями:
-—Яким настроєм пройнятий твір Лесі Українки? Чим це пояснити?
Епітети: «ясна хвилина, «ясні зорі”», «спів дзвінкий», «хвилі прозорі», «море хибне», «щастя таємне»;
Метафори: «вітер розносив луну», «поминути співом», «упасти на хвилі», «лунами мрії»
Повтори: «ясніші... яснії», «гучніше... гучне», «мої...», «моє...»;
Порівняння: «Ясніші, ніж зорі яснії»; «Гучніші, ніж море гучне».
1. Леся Українка виявила бажання стати:
а) легендою;
б) піснею;
в) казкою;
г) мудрою порадою.
а) возвеличиш красу на землі;
б) бути корисною суспільству;
в) вільно по світу літати;
г) порозумітися з природою.
а) ясний;
б) гучніший;
в) прозорий;
г) вільний.
а) на хвилях людських;
б) на узбережжі моря;
в) під зорями небесними;
г) серед ланів широких.
а) ясні і гучні;
б) крилаті й вільні;
в) щирі й благородні;
г) чисті й прозорі.
а) пісню поетеси;
б) бризки морські;
в) пахощі квітів;
г) луну.
а) чарівне;
б) таємне;
в) приховане;
г) здобуте в боротьбі.
а) піднятися на гору високу;
б) буяти над морем;
в) віднайти квітку щастя;
г) насолоджуватися красою квітів.
а) потреба душі;
б) завзятість під час роботи;
в) вияв артистизму;
г) вміння довести свою обдарованість.
а) порівняння;
б) епітет;
в) метафора;
г) повторення.
а) дзвінким:
б) гучним;
в) знайомим;
г) тривалим.
а) Каламутними;
б) високими;
в) прозорими;
г) сяючими.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
Картка № 1
а) веселий;
б) сумний;
в) байдужий;
г) життєстверджуючий.
Картка № 2
а) епітет;
б) порівняння;
в) гіпербола;
г) метафора.
VІІ. Підсумок уроку
Вивчити поезію Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати» напам’ять, прочитати твір «Давня казка».