Урок "Ліна Костенко"

Про матеріал
«Кольорові миші». Ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту. Умовна, вигадана ситуація. Образ дівчинки Анни.
Перегляд файлу

АВТОРСЬКИЙ РОЗВИВАЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ УРОК

ТА СИСТЕМИ УРОКІВ У 6-у КЛАСІ

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

з української літератури

вчителя вищої категорії, кандидата філологічних наук

Дрогобицького наукового ліцею імені Богдана Лепкого

 Онищак Н. П.

 

 

 

 

 

 

Дрогобич,  2023

 

Ніна Онищак,

учитель вищої категорії

 Дрогобицького наукового ліцею

імені Богдана Лепкого

 

 

Урок 2

Тема: «Кольорові миші». Ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту. Умовна, вигадана ситуація. Образ дівчинки Анни.

Мета:

- проаналізувати поезію «Кольорові миші» на ідейно-тематичному рівні;

- розвивати логічне мислення, пам'ять, діалогічне мовлення, уяву, творчі здібності;

- виховувати любов до людей, риси справжньої людської особистості.

Обладнання: Мовчан Р. «Українська література», 6 кл., Підручник для 6 кл. загальноосвітніх навч. закладів. - К., «Ґенеза», 2006 р.

Тип уроку: комбінований

Мистецтво – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі.

                            Ліна  Костенко

Перебіг уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

Учні читають твори на одну із тем: «Дощ полив», «Пісенька про космічного гостя».

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Поясніть епіграф-вислів Л. Костенко:

«Мистецтво – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі».

  • Назвіть відомі вам твори Л. В. Костенко.
  • Які асоціації у вас викликає назва поезії «Кольорові миші»?

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

 

ІV. Засвоєння нового матеріалу.

 

1. Виразне читання поезії «Кольорові миші».

 

 

Бесіда

 

  • Лірична героїня твору – пасивний спостерігач чи безпосередній учасник зображуваного? Відповідь обґрунтуйте.
  • Визначте головну думку твору. Як вона співвідноситься з волелюбними поглядами Л. Костенко?

 

2. Робота за підручником: «Аналізуємо поезію»:

- Коли відбуваються події, відтворені у вірші? Знайди це в тексті.

- Можливе таке насправді? Чи це є умовна (уявна) ситуація?

- За що сусід подав на Анну позов до суду? Що обурило його найбільше?   

- Якою постає дівчинка? Як вона поводиться під час суду? Подобається тобі Анна? Чим?

- Чи бувають миші «кольоровими»?

- Проаналізуй образ «кольорового кота», який «залив чорнилом вирок на папері».

 

3. «Дискутуємо».

 

4. Складання порівняльної таблиці для характеристики героїв вивчених творів: Федька, Павлика, Сашка, Анни.

 

Автор             Володимир                  Спиридон      Євген                 Олександр    Ліна

назва твору   Винниченко                Черкасенко     Гуцало               Довженко    Костенко

Головний     «Федько-халамидник» «Маленький  «Олень               «Зачарована «Кольорові

герой             Федько                          горбань»        Август»         Десна»               миші»

Риси             безкорислива                Павлик            Женя                  Сашко           Анна»

героя            особистість                   мрійник           неординарна      естетична    волелюбна

                                                                                     натура                 натура,        натура

                                                                                                                 людинолюб

 

Алгоритм аналізу поезії «Кольорові миші»

тема                      художні засоби            поетичний синтаксис        риторичні    

зображення         метафори:                     інверсія                                фігури         

життя дівчинки «сонце стояло              (непрямий порядок             риторичні

Анни                      у вікні»;                          слів)                                   звертання-

ідея                       метафоричні                «привів сусід»,                   оклики

заклик бути        епітети:                        «сняться миші»,             «Панове судді!..»

яскравою           «голих кленах»,              «хукнув писар»,

особистістю   «розлючений сусід»,        «нявкнув кіт»;

серед буденності  «багряне листя»,         рима: поєднання

життя               «кольорові миші».             жіночої рими

                            «сірий день»,                     із чоловічою;

«кольоровий кіт»;             римування - перехресне

(метафоричне порівняння    АВАВ

сонце – «яблуко-недоклас»

 

Висновок:

характеристика дівчинки Анни

романтична натура   неординарна за мисленням     особистість на тлі одноманітності   повсякденного життя

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

 

1. Представлення роботи груп «Творчої лабораторії»:

Лінгвістична група                                      Естетична група

(учні читають твори на тему:             (учні демонструють малюнки, які  

«Яка особистість, на мою думку,        підготували заздалегідь і передають

є неординарною?»)                                 емоційну сферу почуттів)

 

 

2. «Дерево» відображає світ ліричної героїні – дівчинки Анни та Поетеси         Л. В. Костенко

Неординарність особистості Ліни Костенко

вияв творчої особистості           пісня-свобода особистості

праця                                              любов до людей, до навколишнього світу  

самореалізація                              оптимізм  

 

V. Підсумок уроку

1. Чим вам сподобався вірш «Кольорові миші» Л. В. Костенко?

2. Якою повинна бути справжня людина?

3. Доведіть думку Г. Сагач: «… Ліна Костенко - Блакитна Троянда поетичного саду України».

VІ. Домашнє завдання

Напишіть твір на тему: «Чи часто ви мрієте?»; «Чи важливо для вас, щоб мрії збувалися?»

         

 

 

 

 

 

 

                     

docx
Додано
8 березня 2023
Переглядів
334
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку