Урок розроблений з різними формами роботи (індивідуальною, колективною, роботою в групах), щоб показати учням як застосовувати знання з даної теми в повсякденному житті,.
План – конспект
відкритого уроку з математики
Тема. Лінійне рівняння з двома змінними та його графік.
Клас: 7
Івановоселищенської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
учителя математики
Бражнік Тетяни Іванівни
Урок № 68
Тема уроку. Лінійне рівняння з двома змінними та його графік.
Мета уроку. Формувати свідоме розуміння означення, лінійного рівняння з двома змінними та вигляду графіка лінійного рівняння з двома змінними (зокрема, його особливих видів);виробляти вміння : відрізняти лінійне рівняння з двома змінними з-поміж інших рівнянь із двома змінними; подальше вдосконалювати рівносильні перетворення рівнянь із двома змінними.
Розвинути логічне мислення.
Виховати культуру побудови графіків, охайність.
Обладнання. Картки, комп’ютер, листки самоконтролю.
Хід уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
1) Робота у вигляді самоперевірки за зразком «знайди помилку»: учні отримують розв’язання домашніх вправ із допущеними помилками і виправляють свої відповіді, коментують виправлені помилки та здійснюють корекцію.
2) Запитання до класу у вигляді презентації.
1. Що називається лінійним рівнянням із двома змінними?
2. Розв’язком рівняння із двома змінними називається…
3. Назвіть властивості рівняння із двома змінними.
4. Чи є розв’язком рівняння 2х – у = 3 пара чисел:
х=2; у=1.
5. Що називається графіком рівняння із двома змінними.
6. Складіть, яке небуть лінійне рівняння, розв’язком якого є пара чисел х = 1, у = 3.
ІІ. Розв’язування вправ.
УСНО.
№ 914.
(-3;-2), (-2;-1), (-1;0), (0;1), (1;2), (2;3).
№915.
2х-у=1
А(1;1)- належить дана точка графіку;
В(2;1)- не належить дана точка графіку;
С(0;1)- не належить дана точка графіку;
D(0;1)- належить дана точка графіку
№918
-3х+4у=8 К(-2;0,5), L(0;2), М(2;4), N(3;0,25).
К: -3*(-2) + 4*0,5 = 8 L: -3 * 0 + 4 * 2 = 8
6 + 2 = 8 0 + 8 = 8
8 = 8 8 = 8
Точка належить. Належить.
М: -3 * 2 + 4 * 4 = 8 N: -3 * 3 + 4 * 0,25 = 8
-6 + 16 = 8 -9 + 1 = 8
10 ≠ 8 -8 ≠ 8
Не належить. Не належить.
ІІІ. Історична довідка.
1. Історія виникнення функції.
2. Р. Декарт.
IV. Колективне розв’язування вправ.
Один учень сидить за комп’ютером і контролює за допомогою комп’ютерної програми правильність розв’язування учнів біля дошки.
№920
а) х - 3у = 6
Х |
0 |
6 |
У |
-2 |
0 |
б) 3х + у = -1
Х |
0 |
1 |
У |
-1 |
-4 |
в) х – 2у = 0
Х |
0 |
2 |
У |
0 |
1 |
г) 4х + у = 0
Х |
0 |
1 |
У |
0 |
-4 |
д) 1,5х = 6
х = 6/1,5
х = 4
е) -0,3у = 0,6
у = -2
№922
а) х + у = 2 - х – у = -2 2х + 2у = 4
х |
0 |
2 |
у |
2 |
0 |
х |
0 |
2 |
у |
2 |
0 |
х |
0 |
2 |
у |
2 |
0 |
Графіки суміщаються.
№923
х – у = -2 х – у = 0 х – у = 2
х |
0 |
-2 |
у |
2 |
0 |
х |
0 |
2 |
у |
0 |
2 |
х |
0 |
2 |
у |
-2 |
0 |
Графіки паралельні.
№926
7х – 5у = 9
х = 2
7 * 2 – 5 * у = 9
-5у = 9 – 14
- 5 у = -5
у = 1
(2;1)
№928
ах + 3у = 4 (1;2)
а = -2
-2х + 3у = 4
У = 0 -2х = 4
х = -2
(-2;0)
V. Робота групами.
Учні отримують завдання на групу.
1 група. Побудувати графіки та визначити вид фігури обмеженої лініями.
у = -1
у = х + 3
у = 3 – х
(трикутник рівнобедрений)
2 група. Побудувати графіки та визначити вид фігури обмеженої лініями.
у = -4
(трикутник рівносторонній)
3 група. Побудувати графіки та визначити вид фігури обмеженої лініями.
у = х + 5
у = -4
х = 4 (трикутник прямокутний)
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
№ 919, № 921, № 925 ст.160 вивчити матеріал на ст. 159-159