Урок "Література рідного краю. Надія Гуменюк "Як фенікс із попелу"

Про матеріал

Запропонований матеріал можна використати не лише під час вивчення літератури рідного краю, а й при вивченні сучасних письменників на уроці позакласного читання.

Перегляд файлу

Урок. Українська література.

Клас   5

Тема. Надія Гуменюк. «Як фенікс із попелу».

Мета: поглибити відомості про життя і творчість Надії Гуменюк; формувати інтерес   

           до її творчого доробку; поглиблювати знання учнів про історію рідного краю,

           формувати  в них історичну пам’ять на прикладі оповідання Надії Гуменюк «Як  

           фенікс із попелу», опрацювати зміст твору, розкрити його ідейно-тематичне

           спрямування; збагати словниковий запас учнів; формувати в учнів уміння

           вдумливо читати, фантазувати над життям персонажів, усвідомлювати

           важливість читання як чинника саморозвитку впродовж життя, формувати

           культуру зв’язного мовлення, увагу, спостережливість, логічне мислення;

           виховувати почуття пошани до  історичного минулого рідного краю, поваги до

           героїв, які обороняли нашу землю; ціннісне ставлення до літературних надбань

           письменників Волині.

Тип уроку. Література рідного краю.

Обладнання: книжкова виставка творів Н.Гуменюк, відеопрезентація, текст

           оповідання «Як фенікс із попелу».

 

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

            - Добрий день, дітки. Посміхніться один до одного. Що ж, настрій хороший, значить можна розпочинати наш урок – урок літератури рідного краю.

СЛАЙД 1

 -- Що ми вивчаємо на таких уроках?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

-- То ж як ви читаєте твори наших земляків і пам’ятаєте них ми зараз з’ясуємо. Проведемо невеличку літературну вікторину «Упізнай твір»  за уривком.

 

  1. Літературна вікторина «Упізнай твір».

«…Ромкові стало нараз легко й радісно і він подумки промовив тихо й лагідно: «Такої мами нема ні в кого» («Такої мами нема ні в кого», Іван Чернецький)

 

 «Мамо, іде вже зима,

    Снігом травицю вкриває…»     (Леся Українка)

 

--Ді-іду-у!

  Дід кидає оком у бік хлопчика.

--Не йди сюди, бо бджоли покусають. («Бджолиний бог і бджоленятко»

                                                                      Василя Слапчука)

 

«Чого тобі?- здивувався Світлик і простягнув долоню з пласкою коробочкою. – У мене тут тільки черв’яки для наживки. Але ж ти їх їсти не будеш.»

                                               («Три горішки для білочки» Н. Гуменюк)

 

«Буслик уявив велике і глибоке озеро із дивною срібною водою, на якій синіють квіти цар-трави»    («Буслик  хоче до Світязя» Н. Гуменюк)

 

  • Молодці, із цим завданням гарно справилися.
  •  
  1. Бліц-опитування
  • Скажіть, а що спільного між цими творами? (Усі автори нашого краю.)
  • Кого ще із письменників, поетів нашого краю ви знаєте?

Подивіться на екран.

 

СЛАЙД 2 (письменники нашого краю).

 

  • Пригадайте, що ви знаєте із попередніх уроків про Надію Гуменюк?

( Поетеса, письменниця, журналіст. Пише для дітей і для дорослих. Народилася 2 січня 1950р. на історичній Волині, с.Онацьківці, Полонського району, Хмельницької обл.. У 30 років починає працювати у Луцьку. Донині тут проживає і пише.)

  • Хто головний герой її оповідань і казок у збірці «Буслик хоче до Світязя»?

                                                                                             (Данилко)

ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

СЛАЙД 3

  • Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати творчість Надії Гуменюк, дізнаємося про літературні новинки письменниці, разом із Данилком відвідаємо одне із найвизначніших місць Волині, ознайомимось із його історією, опрацювавши зміст оповідання «Як фенікс із попелу».
  • Запишіть у зошити дату , класна робота, тему уроку «Надія Гуменюк «Як фенікс із попелу».

 

СЛАЙД 4

Учитель.    Надія Гуменюк сказала:

«Нині в Україні є і гарні дитячі видавництва, і чимало авторів, які пишуть для дітей. Але, як на мене, досі бракує літератури, яка б не тільки розважала маленьких читачів, але й виховувала їх справжніми українцями, патріотами і гуманістами»

-А що означає бути справжнім українцем? Гуманістами? (відповіді учнів)

-Чи допомагають твори Надії Гуменюк вирішити цю проблему? Чи будете ви, дітки, любити більше свій край, після прочитання її оповідання? Чи будете справжніми українцями? На ці питання ми дамо відповіді в кінці уроку.

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

  1. Літературні новинки
  • Надія Гуменюк - член Національної спілки журналістів України (з 1977),
    член Національної спілки письменників України (з 1995) має багато нагород, літературних премій.

СЛАЙД 5

  •  Із останніх  премія імені Лесі Українки (2014, за книжку «Шуршик В. та інші: казки з Яринчиного саду»)
  • І премія конкурсу "Коронація слова" (2015,за роман "Вересові меди")

 Авторка невтомно працює і приваблює все більше дорослих і малих читачів.

--Які ж  новинки з дитячої літератури є в доробку письменниці? Про це нам розкажуть наші літературознавці (випереджувальне завдання).

СЛАЙДИ  6, 7, 8, 9

-- Ці книжечки та багато інших творів письменників Волині ви можете взяти у нашій районній бібліотеці.

--Отже, ми бачимо скільки захопливих історій на вас чекає в оповіданнях Надії Гуменюк.

--Діти, пригадайте, що таке оповідання?

СЛАЙД 10 (Запишіть визначення у зошити)

--Назва оповідання, над яким ми сьогодні будемо працювати, оповита загадковістю. Хто такий фенікс? Що означає вислів як фенікс із попелу? Чому саме так  авторка назвала свій твір? Ми обов’язково дамо відповіді на ці запитання. У тексті, який ви дома прочитали, ви  зустріли  багато слів, які можуть бути вам не зрозумілими. То ж давайте з’ясуємо їхнє значення.

                    2.Словникова робота

СЛАЙД 11- 18

                     3. Робота над текстом

 

--Значення невідомих слів з’ясували. А про що ж розповідається в оповіданні «Як фенікс із попелу»?

-- Поділіться своїми враженнями від прочитаного. Що вас найбільше вразило, схвилювало?

--Чи був хтось із вас у Колках? Можливо, хтось із родичів ваших там проживає?

СЛАЙД 19

--Подивіться на картинку. Що це за місце у Колках? (Автостанція)

--А де ж розміщені Колки? Як туди потрапити?

СЛАЙД 20

--Подивіться на карту Волині. Ось тут, у нашому районі, за 27 км від Маневич, розташовані Колки.

--Хто в оповіданні їде до Колок? Хто розповідає про це селище? (дядько Ярослав)

--Чим найперше він зацікавив Данилка? Зачитайте це речення із тексту.

СЛАЙД 21

У 1998 році на честь 55-ї річниці утворення Колківської республіки у смт Колки встановлено пам'ятний знак «Колківська республіка».

--Про які два історичні періоди розказано в оповіданні?

--Наш історик підготував повідомлення про Другу світову війну? (випереджувальне завдання)

СЛАЙД 22

--А що відбувалось під час цієї війни у Колках? Зачитайте, як про це написала Надія Гуменюк.

--Чи відродилися Колки після руїни?

--Яку іншу назву мало це селище? (Романів) Підтвердіть свою відповідь цитатою із тексту.

--А чому воно так називалося? Зачитайте.

--Що наші історики дізналися про князя Романа Мстиславовича? (випереджувальне завдання)

СЛАЙД 23

--Подивіться на екран. Зачитайте, як колківчани вшанували пам’ять князя Романа.

СЛАЙД 24

 

--Як Данилко уявляв собі княже містечко? Знайдіть цей уривок і зачитайте (до слів про споруду).

--Ось такий вигляд має сучасна церква у Колках.

 СЛАЙД 25

--А що стало причиною руйнування Романова? Зачитайте із тексту.

--Як романівці дізнавалися про небезпеку? Зачитайте.

--Чому це не спрацювало цього разу?

--В яку пору дня напали татари? Підтвердіть свої слова реченням із тексту.

--Що ж зробили романівці?

--Що сталося із містечком? Знайдіть у тексті.

--Як і чому змінилася його назва? Зачитайте.

--Скільки родин врятувалося після нападу ординців?

--Чому так важливо було, щоб хтось врятувався? Зачитайте з тексту.

--Чи досягли романівці цієї мети? Яким чином? (Вони відновили селище).

--Діти,  скажіть, чому ж оповідання має таку назву «Як фенікс із попелу»? (Тому що воно щоразу після зруйнування відроджувалося)

--То що ж означає вислів «Як фенікс із попелу»? (Повернутися до життя, відновитися, відродитися, «стати на ноги» після важкої ситуації)

                                            СЛАЙД 26

--Як ви вважаєте, з якою метою авторка написала це оповідання? (Щоб прославити наших предків, які боролися за батьківську землю; їх мужність, відвагу, наполегливість у відродженні княжого міста. )

--Як закінчується оповідання?

4. Характеристика образів (коротко)

--Яким ви собі уявили Данилка? Підберіть найвлучніші слова-характеристики і запишіть їх у зошит.

                                                          СЛАЙД 27

Данилко – допитливий, фантазер, хороший слухач, щедрий, любить природу.

--Яких ще персонажів оповідання ви виділили б? (д. Ярослав, колківчани)

--За зразком  охарактеризуйте і запишіть у зошити.

                                                          СЛАЙД 28

1група  - д. Ярослава – гарний оповідач, колківчанин, патріот, знавець історії рідного краю,  ввічливий.

2 група -  колківчани (романівці) мужні, відважні, наполегливі, здатні на самопожертву, наші предки-земляки.

--А що це за персонаж – вивірка? Як авторка ще її називає?(праправнучка)

                                                                    СЛАЙД 29

 

--Для чого Надія Гуменюк вводить цей образ? (Щоб показати єдність минулого і сучасного, нерозривність людини і природи)

--Отже, від минулого залежить наше сучасне, а майбутнє від нас із вами, а щоб не допускатися помилок минулого обов’язково потрібно знати свою історію.

V. Узагальнення і систематизація знань.

--А зараз завдання за рядами.

1 ряд – працюєте в парі. Складаєте діалог між Данилком і білочкою про історію Колок на основі опрацьованого оповідання.

2 ряд.

Фанфік. Заплющіть очі. Уявіть себе Данилком. Від його імені розкажіть про свою уявну подорож Колками  і поділіться враженнями з однокласниками.

--Молодці, ви гарно справились із завданням.

VІ. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

--Чого вас навчило це оповідання?

--За що б ви подякували письменниці?

Незакінчене речення

-- «Після заняття я буду…»

--Як одним реченням можна про це сказати? (Будемо справжніми українцями, патріотами; більше будемо читати).

--Ось ми й дали відповідь на питання, яке поставили на початку уроку?

                                                СЛАЙД 30

--Чи допомагають твори Надії Гуменюк  більше полюбити свій край? Чи викликають бажання бути справжніми українцями?

--Отож, читайте твори Надії Гуменюк та твори інших письменників Волині, збагачуйте свої знання про рідний край, любіть його, щоб мали що розказати своїм нащадкам.

Оцінювання

VІІ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

На наступний урок літератури рідного краю:

  1. Написати лист Надії Гуменюк.
  2.  Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

--Я надіюся, що ви гарно попрацюєте над домашнім завданням і наш наступний урок буде ще цікавішим.

                                        СЛАЙД 31,32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

 

 

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

Домашнє завдання

       1.Написати листа Надії Гуменюк.

       2.Підготувати  розповідь про один із творів письменників нашого краю.

За бажанням : знайти оповідання, вірші, легенди, перекази про Маневичі.

 

 

docx
Додано
7 грудня 2018
Переглядів
3457
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку