Урок літератури рідного краю для 10 класу
Тема. В.Міняйло. «Посланець до живих» - показ горя і страждань, величі й патріотизму українського народу
Мета. Розкрити перед учнями трагізм долі українського народу в роки Другої світової війни на території України; навчати учнів розуміти ідейно-художній зміст твору, удосконалювати вміння і навички працювати над художньо-естетичним змістом твору; розвивати образне мислення і зв’язне мовлення; виховувати повагу до історичного минулого нашого народу, почуття національної гідності
Тип уроку: інтегрований урок (література, історія), засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: портрет В. Міняйла, виставка творів письменника, книги-трилогії «Посланець до живих» , «Кров мого сина», «Останній рубіж», ілюстрації до твору, виконані учнями
Проведення навчального заняття спрямоване на формування в учнів знань про: творчість В.Міняйла; особливості світобачення письменника; історію написання роману «Посланець до живих»; тему, ідею, особливості композиції, сюжет твору та його місце у творчому доробку В.Міняйла; зміст понять «роман», «трилогія»; засоби творення та характеристики образів; формування вмінь :давати загальну характеристику світобачення В.Міняйла; визначати значення творчості письменника для розвитку української літератури; пояснити назву твору «Посланець до живих»; характеризувати образи роману; аргументовано доводити власні думки
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети уроку.
Визначення цілей уроку ( учні формують цілі самостійно, при потребі вчитель коректує, доповнює).
ІІ. Актуалізація досвіду. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Вступне слово вчителя.
Віктор Міняйло з того покоління, через долю якого смерчем пронеслася війна, страшна і довга, що вимагала відваги не на один день, що навчила ненавидіти і любити. Війна ще чіткіше розмежувала для двадцятирічного юнака добро і зло, навчила за зовні добродушним сміхом розпізнавати черствість і жорстокість, а за суворістю – щирість і доброту. Те, що довелося пізнати йому тоді на окупованій території, залишилося навіки в пам’яті, щоб згодом ожити в трилогії про воєнне лихоліття – романах «Посланець до живих», «Кров мого сина», «Останній рубіж».
Учень: Віктор Олександрович Міняйло — один із найвидатніших українських прозаїків другої половини ХХ—початку ХХІ століть. Витоками його творчості є життя рідного народу, якому минуле століття послало небачені за жорстокістю і трагізмом випробування: Перша світова війна, революція і громадянська війна, голод 1920—1921 років, розкуркулення і колективізація, Голодомор-геноцид 1932—1933 років, практично повне фізичне знищення Українського Відродження протягом розстрільних 1934—1938 років, Друга світова війна, голод 1947-го, безперервні недолугі експерименти правлячої компартійної верхівки над власним народом — все це, пережите й самим письменником, стало сюжетами його оповідань, повістей та романів.
Одержавши 1939 року під час служби в Червоній Армії інвалідність, Віктор Міняйло тяжкохворим залишився на тимчасово окупованій гітлерівцями території. Цього було достатньо для десятирічних переслідувань, унаслідок чого у повоєнні роки письменник не мав змоги реалізувати свій величезний літературний талант і працював слюсарем, геодезистом-розвідувачем, економістом, учителем. Дійти до читача зміг лише 1960 року, і перша ж його книга “Перо жар-птиці” здобула величезну популярність та засвідчила, що в українську літературу прийшов майстер першої величини. З-під пера В. Міняйла виходять талановиті книги оповідань і повістей: “Блакитна мрія” (1963), “Людське ім’я” (1964), “Дзеркальний короп” (1968), “Молоді літа Олександра Сокола” (1961, 1984), “Дивовижні пригоди Баби Яги, Івасика Телесика та фотографа Диньки” (1989, 2004); романів “Посланець до живих” (1966, 1973, російською мовою 1970, 1975), “Кров мого сина” (1969, 1976, 1986, російською мовою 1974, 1975), “Зорі й оселедці” (1972, 1979, російською мовою 1978), “На ясні зорі” (1975, 1979, російською мовою 1978), “Останній рубіж” (“По цей бік правди”) (1983, 1985, російською мовою 1987), Вибрані твори в 2-х томах (1989), роман “Вічний Іван” (2001, 2003, 2004), книга притч “Шпаргалки Езопа” (2004), романи “По цей бік правди” (2009), “Вічний Iван. Шпаргалка Езопа” (вибрані твори, 2011).
У 1984 р. за роман “Останній рубіж” Віктор Міняйло удостоєний літературної премії — імені Андрія Головка, а 1996 року за роман “Вічний Іван” відзначений найвищою літературною премією України — Національною імені Тараса Шевченка. Він також є лауреатом літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького.
Учень: Після перших вдалих проб пера гумориста в 60-х роках В.Міняйло знайшов себе в іншому жанрі – в 1968 році вийшов його роман «Посланець до живих», в якому автор оголив корені справжнього патріотизму. Тому що автор зумів видобути з виру тривожних буднів окупованого фашистами села такі характери, зобразити такі колізії життя, до яких багато хто з його колег не насмілювався й наблизитись. Тому критика і тогочасна партійна еліта реагувала глухим несприйняттям написаного В.Міняйлом. Це ж треба, партизанський командир – прохідна фігура, а дезертир – мало не герой.
Відкриваючи сьогодні «білі плями історії», з впевненістю можна сказати, що роман В.Міняйла «Посланець до живих» є самою Правдою життя і боротьби українського народу на окупованій території.
IV. Робота над змістом твору
- Назвіть епізоди величі й патріотизму українського народу в романі.
- Які сцени у творі вас вразили?
- Яка сюжетна основа роману? (Доля жителів села Заріччя під час німецької окупації, яка стала суворим випробуванням для всіх зарічан).
-Які центральні події зображені в романі? Яка тема твору? (Центральні події – трагічні будні народу під ярмом фашистської окупації).
- Який момент у творі є кульмінаційним? (Жорстока розправа фашистських зайд над мирними жителями за вбивство Копитенком німецького офіцера Нірмана).
- Як розподіляються образи в романі? (Майже за принципом класицизму, полярно: патріоти України і завойовники та зрадники).
- Ми визначили групування головних персонажів. А який образ центральний? ( В.Міняйло вивів центральний образ – український народ під час окупації).
Учитель: Окупація була величезним випробуванням людських душ на стійкість, совісність, доброту. Висвітлюючи долі своїх персонажів, письменник ґрунтовно досліджує їх у драматичних ситуаціях. Недарма критика називає В.Міняйла соціальним психологом, бо в його творчості переважає не подієвість, а людська натура як головний чинник тих подій. Автора насамперед цікавить людина в становленні, людина як особа, що приходить до критичного погляду на саму себе.
Одним з головних персонажів-патріотів рідної землі є Оксана Василівна Пастушенко.
Андрій знаходить однодумця Митю Морозова, з яким разом вирішують, що німця треба бити так, «щоб земля горіла під ногами».
У творі є персонажі – «люди науки» - наївні в прагненні «розчинитися» в роботі, яка поза політикою. Це лікар Євген Вікторович і вчитель Валентин Петрович Зарічний.
Окупація стала суворим випробуванням для всіх зарічан. І якщо лікар Євген Вікторович заховав свою образу на радянську владу і став боротися з ворогами, бо для нього головне в житті – це рідний народ, то були й такі, які свої образи, ненависть до нового ладу до пори до часу затаювали, тепер же вона вихлюпувалася назовні.
І зовсім незвичайним постає в романі видатного майстра, нашого земляка Віктора Міняйла, образ Олекси Копитенка.
На жаль, вибух протесту Олекси Копитенка коштував Заріччю непоправно дорого: село, а з ним і всіх його жителів разом з дружиною і дітьми Копитенка німці спалили.)
V. Рефлексія навчальної діяльності.
VI. Підсумок уроку
Найстрашніші випадки наруги гітлерівців над українським народом, над молодістю, над жіноцтвом – то вияв звірячої тоталітарної системи фашизму. Осмислення цієї трагедії перейняте пекучим болем митця. Його біль і гнів, плач і ненависть, любов і порада – це заклики до вибуху нового вогню – боротьби за визволення уярмленого, але нескореного народу.
Посланець до живих понесе за собою «крик, від якого не знають і досі спокою живі, підніме народ, вкаже дорогу до перемоги. Він стверджує: народ безсмертний, він все пам’ятає, тому що «народ не забуває».
VII. Домашнє завдання.
Творча робота «Над чим мене примусив замислитися роман В.Міняйла "Посланець до живих"?»