Тема уроку: Володимир Сенцовський. Збірка оповідань «Привези мені, тату, сонце»
Мета – формувати компетентності:
Тип уроку: урок літератури рідного краю
Обладнання: мультимедійна презентація, збірки оповідань В. Сенцовського, дитячі ілюстрації
Коли я прочитав збірку «Привези мені, тату, сонце» ,
то мовби мурашки забігали по моєму тілу – ось вона,
поезія в прозі, ось нащадок великого Степана Васильченка
В. Кава
Перебіг уроку
І. Вступне слово вчителя
Де пісня трав, де вічності стежина,
Сліди Шевченкові й Забілині пісні,
Де на подвір’ї в кожного калина,
Де спів пташок в блакитній вишині,
Там місто сиве – казки таїна,
Овіяна легендами Борзна.
Знялися ввись верхів’ями тополі.
Як таємницю, ревно бережуть
Життєпис вчених і поетів долі.
Вони – по світу, серце їхнє – тут.
Де пісня трав, де вічності стежина,
Дзвенить у чистих, мрійних берегах
Душа Борзни – маленька тиха річка,
Оспівана Сенцовським у віршах.
Ці поетичні рядки я присвятила відомому українському письменникові, автору понад 20 прозових і поетичних збірок, нашому землякові Володимиру Сенцовському.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми ознайомимося із збіркою оповідань сучасного українського письменника Володимира Сенцовського. Не так багато в нашій літературі дитячих письменників. Володимир Сенцовський – один із них.
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Короткі біографічні відомості (слайд 2-3)
2. Галерея цитат (слайди 4-5)
Учитель. « Привези мені, тату, сонце» – одна із дитячих збірок оповідань. В. Кава, наш земляк, дав високу оцінку їй (зачитування висловів В. Кави та В. Сапона про дитячі оповідання В. Сенцовського)
3. Бесіда
- Яке враження справила на вас ця збірка?
- Кому вона присвячена? (донечці Оленці)
- Де відбуваються події, зображені в оповіданнях?
- Про кого пише В. Сенцовський у своїх творах?
4. Презентація учнівських робіт
Учні по черзі переказують прочитані самостійно оповідання, демонструють та коментують ілюстрації до них, відповідають на запитання (« Край шляху верба», «Як заступ учили працювати», «Скупий карбованець», « Білий бант», «Знахідка», «Після дощу», «Качина ескадра», «Найлегша ноша», «Рости, ялинко»).
5. Усне малювання (слайд 6).
Намалювати словами образи природи. Назвати художні засоби, які використовує автор.
6. Робота в парах. Інсценізація
Створити інсценізацію невеликого діалогу (до 8 реплік) з рекомендованих оповідань «Провчили», «Перший космодром», «Автомат і голуби».
7. Презентація інсценізацій
8. Робота в зошитах. Заповни таблицю (слайд 7 )
9. Розгадування кросворду слайд (слайд 8)
|
1. |
|
с |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
е |
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
н |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
ц |
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
о |
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
в |
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
с |
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
ь |
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
к |
|
|
|
|
|
|
|
|
10. |
и |
|
|
|
|
|
|
|
11. |
|
й |
|
|
|
|
|
|
1. Село, в якому народився
В. Сенцовський. (Носелівка)
2. Як звати головну героїню оповідання? (Оленка)
3. Професія Сенцовського (журналіст).
4. Що Андрійко просив у тата привезти ? (сонце).
5. Як названо вулицю, на якій мешкають герої Сенцовського? (Тополина).
6. Які за жанром твори ввійшли до збірки? (оповідання).
7. Кого чи що вчили працювати в одному з оповідань? (заступ).
8. Прізвище дідуся з оповідання «Знахідка» (Гацько).
9. Кличка Андрійкового пса (Лапко).
10. Один із друзів Андрійка (Тимко).
11. Одна з рис характеру дітлахів (чуйність).
ІV. Підсумки уроку
Мікрофон
V. Повідомлення домашнього завдання: Написати твір-мініатюру « Чим мені сподобалися оповідання В. Сенцовського» .