Тема: Літературна гра «Щасливий випадок». Тематична контрольна робота за твором Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц».
Мета: - повторити та узагальнити вивчений матеріал; виявити рівень знань, умінь та навичок учнів з метою їх корекції;
Обладнання: тестові завдання, аркуші паперу та кольорові олівці, мішечок, номерки, зведена таблиця.
Тип уроку: узагальнення та систематизації, контролю й корекції знань.
Хід уроку
Перші 30 хвилин
І. Організаційний момент.
ІІ. Визначення завдань, розкриття способів розв’язання творчих елементів.
Слово вчителя. Діти! Сьогодні ми проведемо узагальнюючий урок за твором Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц».
Від рівня вашої підготовленості залежить результативність нашого уроку й оцінювання якості ваших знань.
Буду сподіватись, що всі учні класу зможуть найкращим чином застосувати набуті вміння та навички, довести міцність власних знань.
Завдання ваше: а) проявляти активність, ініціативу на уроці;
б) зв’язно і лаконічно висловлюватись;
в) творчо, з фантазією працювати в групах;
г) бути толерантним стосовно думки інших;
д) зосередженими й уважними під час виконання
тестових завдань.
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Завданням буде, працюючи у групах:
а) використати необхідний потенціал знань із вивченої теми у процесі виконання роботи творчого характеру;
б) презентувати власні результати роботи як завдання іншим групам;
в) виконання завдань кожної групи усіма учнями класу.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Організація діяльності в групах.
а) розділити учнів класу на 4 групи;
б) роздати групам картки із завданням. Див. Додаток 1
в) надати консультацію групам стосовно їхнього завдання.
2. Робота в групах.
3. Презентація результатів роботи груп: результати діяльності 1-2 груп. Див. Додаток 2
(У ході презентації кожною групою своєї роботи учні трьох інших груп беруть участь у виконанні запропонованих завдань колективно.
Доречними також будуть інші форми перевірки роботи груп:
Можливий варіант роботи 3 групи.
Клоуз – тест за змістом казки – притчі «Маленький принц».
Завдання: продовжити речення.
Можливий варіант роботи 4 групи.
Чи уважний ти читач?
Відредагуйте текст, користуючись такою підказкою: необхідно знайти не менше 6 помилок.
П’ята планета була вдесятеро менша від попередньої. На ній жив дід. Він писав грубезні книги і володів зірками. На запитання пілота, чим цей дід займається, останній відповів, що він – географ. Цей чоловік розповів, що весь час мандрує світами, ніколи не сидить в кабінеті.
(Правильно: шоста, більша, Маленький принц, не вештається, не виходить).
V. Міні-підсумок проведеної роботи на першій 30 хвилинці.
Другі 30 хвилин
І. Мотивація навчальної діяльності учнів на даному етапі уроку.
ІІ. Організація учнів до участі у грі.
ІІІ. Літературна гра «Щасливий випадок». Див. Додаток 3
(У грі беруть участь дві команди)
І гейм. «Хто швидше?»
(Питання пропонуються обом командам. Хто з учасників швидше підніме руку (прапорець), та команда і відповідає. За правильну відповідь на кожне запитання – 1 бал).
ІІ гейм. «Діжкові заморочки».
(Капітани кожної команди по черзі тричі дістають номерки «із діжки», отримують відповідне запитання. За правильну відповідь на кожне запитання – 1 бал.)
ІІІ гейм. «Ти – мені, я – тобі».
(Кожна команда пропонує суперникам по 3 запитання. За правильну відповідь на кожне запитання – 1 бал.)
ІV гейм. «Далі … Далі … Далі …»
(Гравцям пропонуються запитання, на які вони повинні швидко дати відповідь. Якщо гравці не можуть відразу відповісти, вони говорять: «Далі …». За кожну правильну відповідь – 1 бал. Кожна команда дає відповіді тільки впродовж однієї хвилини.)
ІV. Міні – підсумок другої 30 хвилинки.
Треті 30 хвилин
І. Мотивація навчальної діяльності учнів на даному етапі уроку.
ІІ. Основний зміст роботи.
І варіант
І рівень. Початковий.
(За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал.)
а) Не мав здібностей до малювання;
б) Забороняли батьки;
в) Зневірився в собі.
2. Хто у казці утік із власної планети з мандрівними птахами?
а) Ліхтарник;
б) Маленький принц;
в) Географ.
3. Яку таємницю відкрив лис Маленькому принцу?
а) Лише серце добре бачить. Найголовнішого не побачиш очима;
б) Мова – джерело непорозуміння;
в) Коли ти даєш себе приручити, потім доводиться й плакати.
ІІ рівень. Середній.
(За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал.)
1. Якими справами займався Маленький принц на своїй планеті?
2. Які риси вдачі притаманні малому до подорожі Всесвітом?
3. Що називається притчею?
ІІІ рівень. Достатній.
(За кожну обґрунтовану відповідь на одне із запитань учень отримує 3 бали. Учень самостійно обирає запитання, на яке даватиме відповідь).
ІV рівень. Високий.
(За повну відповідь учень отримує 3 бали.)
Напишіть твір – мініатюру на одну з тем:
ІІ варіант
І рівень. Початковий.
(За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал.)
а) На діючих вулканах;
б) Праскою;
в) На газовій плиті.
2. Що пообіцяв король Маленькому принцу, щоб той залишився?
а) Півцартсва;
б) Чин генерала;
в) Посаду міністра.
3. До якого висновку дійшов хлопчик під час пошуків джерел у пустелі?
а) Серед людей також самотньо;
б) Вода буває потрібна й серцю …;
в) А всі дороги провадять до людей.
ІІ рівень. Середній.
(За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал.)
1. Як склалися взаємини квітки і принца? Чого навчає ця історія?
2. Які перші враження отримує Маленький принц від планети Земля? З ким йому тут довелося зустрічатися?
3. Що називається алегорією?
ІІІ рівень. Достатній.
(За кожну обґрунтовану відповідь на одне із запитань учень отримує 3 бали. Учень самостійно обирає запитання, на яке даватиме відповідь).
ІV рівень. Високий.
(За повну відповідь учень отримує 3 бали.)
Напишіть твір – мініатюру на одну з тем:
ІІІ. Підведення підсумків уроку.
ІV. Повідомлення домашнього завдання.
Підготуватись до вікторини «Літературна мандрівка» (повторення і узагальнення вивченого у 8 класі).
Додаток 1
Індивідуальні картки із завданням творчого характеру
Додаток 2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Л |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Е |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Г |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
І |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
Я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
Розгадавши кросворд, по вертикалі можна прочитати поняття ТЛ, яке має прихований зміст. (АЛЕГОРІЯ)
Кросворд
складений другою
творчою групою
учнів 8-В класу
Прилуцької гімназії № 1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
З |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
К |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
Розгадавши кросворд, по вертикалі можна прочитати жанр твору А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц». (КАЗКА)
Кросворд
складений другою
творчою групою
учнів 8-В класу
Прилуцької гімназії № 1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
П |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
И |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
Т |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
Ч |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
Розгадавши кросворд, по вертикалі можна прочитати жанр твору А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц». (ПРИТЧА)
Кросворд
складений другою
творчою групою
учнів 8-В класу
Прилуцької гімназії № 1