Тема: Олександр Олесь «Зима», Анатолій Черниш «Прикмети»
Мета: формувати уявлення про характерні ознаки зими; поглибити знання учнів про зимові явища; вчити учнів бачити і відчувати красу природи; розвивати інтерес до читання, навички читання; мову учнів; виховувати любов до рідного краю через любов до природи; нaвчати учнiв бaчити, вiдчувати створенi словaми обрaзи прирoди; спoстерігати зa змiнами, якi вiдбуваються у природi з нaстанням зими; удoсконалювати технiку читaння вiршованих твoрів.
Хід кроку
I Організаційний момент
Я рада вас вітати. Гарних дівчаток, хлоп'яток. На сьогоднішньому уроці я пропоную працювати під таким гаслом.
Активним та уважним будь
Про кмітливість не забудь
Ти думай, пробуй і твори
Увагу й розум прояви.
II Мовленнєва розминка
І розпочнемо ми урок, як справжні диктори, з фонетичної розминки.
- Як вітер виє взимку? (У-у-у)
- Як дерева шелестять голими вітами? (Ш-ш-ш)
- Як земля від морозу тріщить? ( Трісь- трісь- трісь)
- Нам холодно. Погріємо долоньки: хух – хух.
Робота зі скоромовкою.
На дуби і на ялинки тихо падають сніжинки.
Робота з анаграмами
Альня-альня-альня - ось на дереві їдальня.
Сі-сі-сі - годівниці гарні всі.
Ці-ці-ці - вам, синички й горобці,
Їх-їх-їх - прилаштували дітки їх.
ІІІ Перевірка домашнього завдання
Подивіться на слайд і згадайте яке оповідання ви читали вдома?
( Годівниця)
ІY Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
Гра «Хмаринки»
Підбір ознак до слова зима:
Зима(яка?) – сніжна, біла, холодна, казкова, тепла, квітуча
Сніг(який?) – пухкий, лапатий, гарячий, сліпучо-білий, м’який, червоний
Зима (що робить?) – сніжить, завіває, приходить, лютує, зеленіє, гріє.
Сніг (що робить?) – кружляє, сиплеться, танцює, бігає, стрибає, опускається.
Сніг неначе… - білі мухи, вата, біла ковдра, пушок, листочок, сонечко.
Опрацювання вірша «Зима»
-Читання вірша вчителем. (під музику)
1. Чи відчули ви легкість падіння сніжинок?
2. З чим їх порівнює автор?
- словникова робота (в’ються, б’ються, пригорнутись, бояться, доторкнутись)
- самостійне читання «Сніжком»
Коли я кажу сніжок – читаєте тихенько, коли кажу сніг – голосніше, коли завірюха – дуже голосно.
- читання вголос (естафета з сніжинкою)
- виразне читання 2-3 дітей
Робота над віршем:
- Як падають сніжинки-порошинки?
Руханка
Опрацювання вірша Анатолія Черниша «Прикмети»
- Чи знаєте ви, що таке прикмети?
- Які прикмети ви чули ?
-Читання вірша вчителем.
-Які прикмети згадав автор у вірші? Про що вони свідчать?
- словникова робота ( знадвору, особливий, кришталеві, візерунки, прикмети)
- самостійне читання (читання мовчки)
- виразне читання ( один з групи)
- читання в парах
- вибіркове читання
Робота над прикметами
Гра «Знайди риму»
Заповнення щоденника читача
Назва твору______________
Автор твору________________
Що запам’яталося_________________
Якими кольорами ви можете описати зиму
V. Заключна частина. Рефлексія
Гра «Так - ні»
Сніжинки схожі на пушинки?
Сніг покриває всі парти в класі?
Сніжинки торкаються холодної землі?
Сніг випадає влітку?
Якщо дим іде угору, то ніч буде тепла?
Якщо червоніє захід сонця, то буде холодна ніч?
Домашнє завдання.
Читати виразно вірші на стр.72