УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. СВІТ ДИТИНСТВА У ТВОРАХ ВСЕВОЛОДА НЕСТАЙКА

Про матеріал
Розширити знання учнів про життя та творчість українського письменника В. Нестайка; вдосконалювати вміння аналізувати твір та переказувати його зміст; розвивати навички виразного читання; розвивати уяву, пам’ять та фантазію учнів; виховувати бережливе ставлення до тварин, доброзичливість, повагу одне до одного; виховувати почуття щедрості.
Перегляд файлу

Урок читання.

 ТЕМА:УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. СВІТ ДИТИНСТВА У ТВОРАХ ВСЕВОЛОДА НЕСТАЙКА 

Мета: розширити знання учнів про життя та творчість українського письменника В. Нестайка; вдосконалювати вміння аналізувати твір та переказувати його зміст; розвивати навички виразного читання; розвивати уяву, пам’ять та фантазію учнів; виховувати бережливе ставлення до тварин, доброзичливість, повагу одне до одного; виховувати почуття щедрості.

 Обладнання: портрет В.Нестайка, книги В.Нестайка, книги про добро,презентація,таблиця для оцінювання результатів роботи.

Хід уроку

І Організаційний момент

- Діти, давайте щиро та сердечно привітаємо один одного такими словами:

 Вчитель: Я всміхаюсь сонечку

 Діти: Здрастуй, золоте!

 Вчитель: Я всміхаюсь квіточці,

 Діти: Хай вона росте!

 Вчитель: Я всміхаюсь дощику,

 Діти: Лийся, мов з відра!

 Вчитель:  Друзям усміхаюся,

        Зичу їм добра.

  • Тож поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві.
  • До якого уроку підготувались?

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА -1 СТОРІНКА

1. Вправи для розвитку дихання.

          1. “Свічка”

 Візьміть вузеньку смужку паперу й, уявивши, що це свічка, дмухайте на неї. Струмінь видиху повинен бути без різких коливань — папір контролює рівність видиху.

          2. “Звуконаслідування”.

 Ця вправа тренує різні види видихів.

 Пригадайте й відновіть різні звуки природи:

 · свист вітру

 ·  шум лісу

 ·  гарчання собаки

 ·  звук дзвінка

 · крик півня

3. Робота над скоромовкою 

Читання скоромовки зі зміною темпу. (Учитель сигналізує про зміну темпу картками з позначеннями: П — повільний темп, Н — нормальний, Ш — швидкий.) 

Взимку вітер вовком виє, 

Всіх лякає сніговієм. 

Ти не вий, не вий, Вітриську, 

До весни вже зовсім близько. 

ІІІ Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності (2 СТОРІНКА)

Підготовчі вправи до читання.

1.Прочитайте склади

май

хлоп

діб

ний

дан

ка

цу

кер

чик

щед

жа

рий

  • Складіть слова з поданих слів

2. Робота над деформованим прислів'ям.

 Не мійсся з хали сьлюдкого, щоб біто не лобу тагоко.

  • Чого навчає нас це прислів'я?
  • Який твір ми читали, герої якого знали зміст даного прислів'я?

3. Випереджуюче читання.

 Навчитись читати, дати відповідь на запитання.

Не може

 Настала зима. Випав сніг. Вийшов уранці Сашко на город: неподалік катаються на санчатах згори хлопчики та дівчата. Дивився, дивився він на них і раптом заплакав.

 Підійшла до нього мама:

  • Чого ти, Сашко?
  • Я також хочу кататися, - крізь сльози  відповідає Сашко.
  • То чому ж ти не йдеш? У тебе ж є санчата.
  • Не можу я взяти їх туди, - схлипує Сашко.
  • Чому?
  • Бо діти проситимуть покататися.

                                             М.Герасименко

Перевірка випереджуючого читання.

  • Про кого це оповідання?
  • Чому Сашко плакав?
  • Про яку рису характеру це свідчить?
  • Що порадимо Сашку?

ІІІ . ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

Здавна турбували людину питання добра і зла, людяності і жорстокості, поваги і зневаги, щедрості і скупості. Про це писали різні письменники. На їх творах можна навчитись оцінювати вчинки.

 На сьогоднішньому уроці ми поринемо у незвичайний, таємничий світ природи, сповнений приємних несподіванок. І ви самі в цьому сьогодні ще раз переконаєтесь, ознайомившись з напрочуд цікавим твором українського письменника Всеволода Нестайка— оповіданням “Руденький”. Читаючи його, я надіюсь на це, ви візьмете для наслідування лише добрі справи героїв.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

( 3 СТОРІНКА)

 

1. Підготовка учнів до читання.

 · Розгляд портрета В.Нестайка.

 ·  Робота над запам'ятовуванням біографії Всеволода Нестайка.

 2. Біографічна довідка 

— Народився Всеволод Нестайко 30 січня 1930 року в м. Бердичів на Житомирщині в сім’ї службовця. 

Про своє дитинство письменник розповідає: «...Я чомусь згадую самотність. Так уже склалося. Тата я свого не пам’ятаю. Скільки не напружую пам’ять — згадую лише цукерки, якими він мене частував у той вечір, коли прощався з нами... Згодом виявилося, що поїхав назавжди. Він загинув у 1934 році за кордоном, виконуючи службове завдання». 

Рятуючись від голоду, у 1933 році мама, вчителька за професією, з двома дітьми переїхала до Києва і почала працювати у школі. 

Саме із цих років Всеволоду запам’яталася самотність: хворобливого хлопчика («мабуть, немає такої дитячої хвороби, окрім рахіту, якою б я не хворів у дитинстві») мама зачиняла вдома, а сама бігла на роботу. 

Пізнав хлопчик і страхіття війни, окупації, два довгих роки поневірянь, голоду, страху облав і неволі. 

Після війни закінчив школу зі срібною медаллю, була одна четвірка із фізики. 

З 1947 року Нестайко навчався на філологічному факультеті Київського університету. 

Після його закінчення почав працювати у дитячому видавництві «Веселка». 

Перше оповідання для дітей вийшло в світ у 1954 році у журналі «Барвінок», а перша збірка «Шурка і Шурко» — у 1956 році. 

За повість-казку «Незвичайні пригоди у лісовій школі» письменник удостоєний літературної премії імені Лесі Українки 1982 року. 

Кінофільм, створений за повістю «Тореадори з Васюківки», здобув гранпрі на Міжнародному кінофестивалі в Мюнхені в 1968 році. 

1979 року книжка «Тореадори з Васюківки» внесена до Особливого Почесного списку Г. К. Андерсена як один із видатних творів сучасної дитячої літератури. 

V. Вивчення нового матеріалу. Закріплення і систематизація знань

Завдання. Дізнайся більше про Всеволода Нестайка (робота в групах)

Діти отримують конвертики з інформацією про письменника.

1. Всеволод Зіновійович Нестайко — письменник, казкар. Народився 1930 року в місті Бердичеві на Житомирщині в учительській сім’ї.

2. Закінчив Київський університет імені Тараса Шевченка. Написав для дітей понад 30 книжок, які перекладено багатьма мовами світу.

3. Особливе визнання здобули книги «Тореадори з Васюківки», «Незвичайні пригоди в лісовій школі», «В Країні Сонячних зайчиків», «Космо-Натка» та інші.

Бесіда

— Назвіть повне ім’я письменника.

— Де він народився?

— Скільки книжок написав?

— Назвіть, які твори особливо відомі?

2. Робота з виставкою книг 

Конкурс «Рекламний ролик» 

Представлення книжок , які подані на виставці. 

Бліцопитування «Чи уважно ти читав?» (за твором Всеволода Нестайка «Дивні пригоди у лісовій школі») 

- Прізвище лісової кізки Зіни... (Бебешко). 

- Бурмило Михайлович Ведмідь у школі... (директор). 

- Лісова географія, або... (лісографія). 

- Учитель лісознавства... Патрикіївна. (Лисавета) 

- Класний керівник... Ягуарівна. (Пантера) 

 

VІ. Опрацювання оповідання В.Нестайка “Руденький” (4 СТОРІНКА)

1. Робота над заголовком оповідання

Гра «Мікрофон»

— Прочитайте заголовок і пофантазуйте, про що йтиметься в оповіданні.

  • 2. Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі

Гра «Бджілки»

— Чи сподобалося вам оповідання?

— Назвіть дійових осіб оповідання.

- Які асоціації спадають на думку, коли ви чуєте справжня людина?( слайд)

3. Словникова робота


Пильно

тицьнув

зойкнула

похапливо

інколи

поплескав

помилився

усміхнувся

тим часом

хочеться

майданчик

справжній


Читання слів: повільно, з прискоренням, швидко, скоромовкою. Пояснення незрозумілих слів.

«Довідкове бюро»

Дременути — швидко побігти, тікаючи від кого-небудь або до ганяючи кого-небудь.

Тицьнув — тут: швидко віддав.

4. Читання тексту учнями «ланцюжком»

“Сонечко”. На чию парту падає сонечко, той учень читає.

  • Де відбуваються події?

— З якою інтонацією слід читати слова руденького хлопчика? (Невпевнено, тихо, сором’язливо)

— Чиї слова слід читати впевнено, повчально, спокійно? (Дідуся)

Фізкультхвилинка

  • Пісенька «Якщо радий ти сьогодні»

  5. Фізкультхвилинка

 Встало вранці ясне сонце,

 Зазирнуло у віконце.

 Ми до нього потяглися,

 За промінчики взялися.

 Будем дружно присідати,

 Сонечко розвеселяти.

 Встали — сіли, встали — сіли:

 От уже й розвеселили.

 Нумо разом, нумо всі

 Потанцюймо по росі!

 

6. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

— Хто грався на майданчику?

— Хто і чим пригостив дітей?

— Що зробив із цукеркою чорнявий хлопчик? А дівчинка та руденький хлопчик?

— Чому дременув чорнявий хлопчик?

— Як дівчинка відреагувала на образу?

— Якою була поведінка руденького? Прочитайте.

— Чому він «швидко пішов геть»?

— Хто похвалив руденького хлопчика? Прочитайте.

— Чому він не може бути поганим?

— Який висновок зробив дідусь?

— Які слова передають головну думку оповідання?

— Яка якість обов’язково повинна бути у справжньої людини? (Дописати в «павутинку»)

7. Читання уривка тексту за особами. (Розмова руденького хлопчика і дідуся)

8. Складання характеристики дійових осіб ( в групах)

— Хто з дійових осіб оповідання вам сподобався? Хто — ні? Чому?

— Кого ви жалієте?

— Скажіть, хто який.

 


Чорнявий хлопчик

 

 

 

руденький хлопчик

 

 

 

дівчинка

 

 

 

дідусь

 

 

спостережливий

добрий

маленька

злий

жадібний

мудрий

розважливий

слабка

сором’язливий

самокритичний

боягузливий


9. Гра «Читає Незнайко»

Учитель читає речення, замінюючи деякі слова. Учні мають помітити помилку, прочитати речення

правильно.

10. Робота в групах

1 група.  Вставити порушену послідовність. Всеволод Нестайко “Руденький”.

        Бабуся дала кожному  по цукерочці. На дитячому майданчику гралися двоє хлопчиків і дівчинка.

           Тим часом дівчинка і руденький хлопчик свої ще тільки розгортали.

          Чорнявий хлопчик похапливо тицьнув цукерку до рота.

2 група  Всеволод Нестайко “Руденький”

            Дівчинка зойкнула, скривилась і заплакала.

            Враз чорнявий хлопчик вихопив у дівчинки цукерку і дременув у під'їзд.

           Наче боявся, що вона поверне її. Руденький подивився на дівчинку, тоді на дівчинку, тоді на свою цукерку, тоді тоді знову на дівчину, тицьнув їй цукерку і швидко пішов.

3 група  Технологія “Прес”.

  · Які риси характеру властиві Руденькому? Чорнявому?

  ·  Доведіть, що Руденький був щедрий, совісний.

  ·  Доведіть, що  Чорнявий був жадібний.

  Перевірка роботи в групах.

 Гра «Впізнай героя»

— До слів — назв дій доберіть назву предмета (дійової особи).

Тицьнув, вихопив, дременув — … (чорнявий хлопчик).

Зойкнула, скривилась, заплакала — … (дівчинка).

Тицьнув, подивився, пішов, спинився, почервонів, зітхнув — … (руденький хлопчик).

Сидів, бачив, усміхнувся, сказав, поплескав — … (дідусь).

Тести Всеволод Нестайко “Руденький” (цеглинки ЛЕГО)

1.Скільки дітей гралося на майданчику?

а) Двоє; б) троє; в) четверо.

2. Хто пригостив дітей цукерками?

 а) Бабуся; б) дідусь; в) сусід.

3. Хто першим з'їв свою цукерку?

а) Чорнявий хлопчик; б) руденький хлопчик; в) дівчинка.

4. Дівчинка плакала тому, що:

а) Чорнявий хлопчик забрав її цукерку;

б) бабуся не дала їй цукерку; в) її цукерка впала на землю.

5. Коли руденький хлопчик проходив повз дідуся, той:

а) Всміхнувся йому; б) насварив його; в) пригостив його цукеркою

 6. У людині головне:

 а) Совість; б) розум; в) хоробрість.

 

VІІ. Підсумок уроку

1. На дошці записані прислів'я.

Хто має стид, той має совість.

Совість у людині — головне.

  • Прочитайте прислів'я.
  • Яке з них виражає головну думку оповідання?
  • Що таке совість?

— Чого вчить оповідання, над яким сьогодні працювали?

— Із кого з героїв оповідання слід брати приклад?

— Із ким би ви хотіли товаришувати — з чорнявим чи з рудень ким хлопчиком? Чому?

  2.“Мікрофон” (інтерактивна технологія)

  Продовжіть речення. Справжня людина повинна бути...

 Знаючи, що ви любите оцінювати свою роботу, я приготувала для вас ось цю таблицю. Погляньте на неї. (Таблиця вивішується на дошці на рівні росту учнів)

 3.Визначте своє місце на уроці. Підписані вашим прізвищем маленькі сердечка поставте у відповідний рядочок.

 Якщо ви вважаєте, що працювали добре, - у І рядок.

 Якщо ви признали, що працювали добре, проте недостатньо — у ІІ рядок.

 Якщо ви були тільки присутні на уроці, вважаєте, що не залишили свій слід — у ІІІ рядок.

 Діти визначають своє місце на уроці.

  • А урок я хочу завершити віршем:

Сказав мудрець:

Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

 

 

 

 

doc
Додано
14 грудня 2020
Переглядів
2269
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку