Урок літературного читання 3 клас

Про матеріал
Урок розробка для відкритого уроку в 3 класі під час атестації. Тема Іван Франко "ЛИСИЧКА ТА ЖУРАВЕЛЬ"
Перегляд файлу

Урок літературного читання

Тема : Читаємо казки Івана Франка. Яке частування, таке й дякування. І.Франко «Лисичка і Журавель»

 

Мета : Удосконалювати знання про авторську(літературну) казку ; вчити аналізувати зміст твору,давати характеристику героям. Формувати читацьку компетентність на основі казки.  Робити висновки. Розвивати  навички читання, пам'ять, мислення. Виховувати гостинність та читацьку компетентність, бажання працювати в колективі, в парах.

                                                      Хід уроку .

І  Організація класу.

     1. Привітання

Продзвенів уже дзвінок

 Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовимо  «Добрий день !»

 

      2. Позитивний настрій на урок.

- Діти, а тепер поверніться один до одного, подаруйте посмішку товаришу, щоб урок був гарним, позитивним, цікавим, змістовним.

 

 - Нумо, діти всі сідаймо тихо,

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати.

На уроці не дрімати,

Знання нові здобувати

Тож, гаразд часу не гаймо.

Наш урок розпочинаймо.

 

3.Вправа «Очікування»

  • А що ви очікуєте від уроку ?
  • Діти пишуть слово-очікування
  • А я очікую від вас , що  ви правильно, точно і красиво будете висловлювати свої думки, будете фантазувати, уявляти і злагоджено працювати ,виразно читати і давати відповіді на запитання.
  • Якими ви бажаєте бути на уроці?

 

Тож починаємо нашу працю.

      Наші завдання-правила нині на уроці такі.

  • не просто слухати, а чути
  • не просто дивитися,а й бачити
  • не просто відповідати, а міркувати

       Дружно й плідно працювати.

 

І І .Мовна розминка.

 

- Пропоную розбудити наші язички, щоб вони правильно, чітко,із дотриманням усіх норм читати протягом уроку.

1. Дихальні вправи

-задми свічку

- водолаз

-п*ю чай

-понюхай квітку

 

2. Зарядка для ротика

1) посичимо гускою /сссссссс

2) продзижчімо,як бджілки /дззззззз

3) пошуміли вітерцем /шшшшш

4) подиркали тракторцем /дрррррр

 

3. Чистомовка

КА-ка-ка- цікава казка

Ку-ку-ку- прочитаю казку

Ко-ко-ко- зачаруй нас, казко

Ки-ки-ки –нові герої казки

 

4. скоромовка

Край узлісся на осичці-

Листя шелестіло,

Лисенятам і лисичці

Стежинку золотило.

  • читання мовчки
  • читаємо разом
  • у пришвидшеному темпі
  • швидко
  • 1 учень

 

 І І І . Мотивація навчальної діяльності

1. Актуалізація опорних знань

На  дошці розсипані букви (а.к.к.з.а)

 

  • Діти, допоможіть зібрати слово  (діти збирають слово казка)

Тож сьогодні ми будемо подорожувати країною казки

  • Діти,а чи любите ви казки?
  • Які види  казки ви знаєте ? (чарівні, про тварин, соціально-побутові)
  • Які казки про тварин ви знаєте ? ………..
  • Як ви здогадалися, до нас на урок завітала казка.

 Саме в казках поєднується реальність і вигадка,життя й чудеса. Вони живуть поряд з нами з самого дитинства, зачаровують нас красою рідного слова. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. Це народні казки. Країна казок безмежно велика.

Але є казки , автори яких відомі. Такі казки називаються літературними або авторськими.

 

2. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні, ми ознайомимося з письменником Іваном Яковичем Франком. А яку казку будемо читати зараз дізнаємось виконавши вправу «Акваріум»

3. Зупинка «Пізнавальна»

Гра «Акваріум»

Знайдіть зайве слово в кожному стовпчику

1 варіант                                     2 варіант

ЛЕДЯТ                                       РОКОВА

РОСОКА                                     ЗОКА

УВЕРАЛЬЖ                               СИЛИЦЯ

 

  • Як ви гадаєте , чому саме ці слова були зайві?

Тож сьогодні ми будемо працювати над казкою І Я Франка «лисичка і Журавель»

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

 

1.Робота із стендом-виставкою книжечок.

 

2. Зупинка Авторська. Ознайомлення з біографією.

 

3.Гра «Інтерв*ю »

1. Я кореспондент літературного журналу «Дивослово»,хочу вас запитати .

  • Що вам відомо із біографії Франка?
  • Яким ріс хлопчик?
  • Ким Іван Франко був за своє життя?

2. Я кореспондент модного журналу «Наталі», хочу вас запитати .

-  Що було особливого в манері одягу письменника?

  • А чому ви так думаєте?

3.Я кореспондент дитячого журналу «Малятко» буду брати у вас інтерв’ю

-  Яку збірку казок випустив для дітей Іван Франко ?

- Пригадайте, які твори цього автора ви читали раніше ?

  • Дякую , нашим кореспондентам .

 

  • Щоб цікаво було нам працювати на уроці пропоную вам поринути у осінній випуск казкового журналу «Яке частування, таке й дякування».Подорожуючи ми будемо зупинятися на таких сторінках.

 

1ст- Секрети нашого меню

2ст- Словникова закуска

3 ст- Читацькі смаколики

4 ст- вишукані рецепти творчих груп

5ст – десертна тарілка

6ст- корисні поради

Та багато іншого та цікавого

 

4. Сторінка «Всезнайки»

Робота над загадками

В темнім лісі проживає

Довгий хвіст пухнастий має,

Їй на місці не сидиться,

Як зовуть її? (Лисиця)

                                 

Дослідник 1 .Лисиця – хижий звір. Довжина її тіла 60-90 см. Мордочка в лисички гостра. Хвіст має пишний, користується ним, як кермом. Хутро у хижака рудого кольору. Лисиця знищує багато шкідливих гризунів і цим зберігає врожай зернових. На території нашого Поліського краю також проживає ця тварина.

 

  • Як зимує лисичка?

Молодці: слухайте наступну загадку.

Довгі ноги, довгий ніс

По болоту ходить скрізь. (Журавель)

  • Діти, що ви знаєте про Журавля?

 

Дослідник 2. Журавель – перелітний птах з довгими ногами, дзьобом та  шиєю. Пір*я  сіре, хвіст і кінці крил чорні. Гніздиться на наших  Поліських болотах ,полює на комах, риб, жаб, дуже любить журавлину. На зиму відлітає у вирій. Журавель сірий занесений до Червоної книги України.

- Дякую. А ми рушаємо далі.

 

V. Робота над казкою «Лисичка і Журавель»

5.1. Зупинка «Словникова закуска»

  Призволяйся- пригощайся

  Приятелювати – дружити

  Зареклася –дала обіцянку

 

Таке завдання : - до слів 1 стовпчика дібрати відповідні значення з 2 стопвчика

-Діти, як ще можна назвати ці слова?

 

5.2. Зупинка «Тлумачна»

В казці зустрілися такі вислови

Не погордуй – не відмовся від їжі

Пісним голосом – невеселим голосом

Облизня спіймати – нічого не отримала

 

Пропоную вам попрацювати з підручником. Відкрили його на ст. 68

 

5.3 Зупинка «Читацька». Робота над текстом

- читання казки 1) вчителем (Стаття )

                            2) кращими учням

                            3) самостійне

 

5.4. Первинне сприймання казки.

- Хто є головними героями казки?

- Хто автор казки ?

- Хто кого першим запросив у гості ?

 

5.5 Фізкультхвилинка

          

5.6. Повторне читання тексту

1. читання ланцюжком

2. читання «сніжками » хл/дівч

3. читання дощиком(крапає,сильний,злива,слабшає,крапає,перестав)

4.читання «земля-небо»

5.з лінійкою

6. я тобі, ти мені

7. читання з позначками

Для хлопчиків завдання в останньому абзаці в першому реченні знайти слова-дієслова 

Дівчаткам завдання в останньому реченні знайти слова – іменники

 

Хлопчики-просигналізуйте

Дівчатка просигналізуйте

 

5.7. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання

- Як Лисичка запрошувала Журавля в гості ? Ч

- Чим вона пригощала Журавля ? У

-  яку тарілку вибрала для  частування? У

- Як припрошувала ? Ч

- Чи вдалося Журавлю скуштувати частування, яке приготувала Лисичка? У

- Як Журавель запрошував Лисичку до себе ? Ч

-Чим він пригощав лисичку? ч

-  В якій посудині подав страву? ч

- Якими один до одного були герої? У

 

  • Які правила забулися герої ? – правила гостинності

 

5.7.1 Гра «Сценарист»

 

- Пригадаємо та складемо пам*ятку правил гостинності та  корисних порад для наших героїв:

 

Треба бути привітними з гостями

Не бути скупими

Не треба бути жадібними

Потрібно приготувати щось смачне та гарну зробити подачу

Потрібно бути доброзичливими

Потрібно бути ввічливими

Треба бути чемним

Ввічливо попрощатися

….

- Так,я згодна з вами ,що потрібно саме так бути гостинними

 

5.8. Робота за ілюстрацією до казки

- Знайдіть в тексті та прочитайте, уривок з казки,той що  підходить до   ілюстрації

 

5.9 Повторне читання

Гра «ПАДОЛИСТ »

 

5.10.Зупинка «Творча» робота в групах.

1 група «Вересень»– створити асоціативний кущ до слова Лисиця

2 група «Жовтень» – створити асоціативний кущ до слова  Журавель

3 група «Листопад» – скласти із розрізаних слів прислів’я

          

5.11 Інсценізація 

=Програймо , в особах , як Журавель був у гостях у Лисички

=Програймо , в особах,  як Лисичка була у гостях у Журавлика

 

Фізкультхвилинка

 

5.12  Гра «Розвідники»

Порахуйте скільки разів зустрічаються слова у тексті

Сила нашого класу (Хлопчики) рахують слово « Журавель»

Краса нашого класу (Дівчатка) – слово «Лисичка»

 

Хлопчики-просигналізуйте

Дівчатка просигналізуйте

 

5.14 Метод ПРЕС

-Чи згодні ви , що Журавель вчинив правильно, коли помстився Лисичці ?

Дайте відповідь спираючись на слова :

 Я вважаю, що ….

Тому, що ….

Отже, …

  • А в кого інша думка ?

5.16  Робота з прислів’ями . Робота в парах.

- Давайте, роз*єднаємо прислів’я і визначимо , яке прислів’я підходить до нашої казки?

                Друзіпізнаютьсявбіді.

                Неробиіншомутогочогосамнелюбиш

                Якечастуваннятакейдякування.

 

  • Отже, яке прислів’я підходить до нашої теми уроку.

VI. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.

1. Тестування

Тест  -   гра «Чи уважно ти читав»                                                         

1.  Цей твір є ...                                                                                   

а) оповіданням;               б) казкою.                                       

 

2.  Хто перший запросив приятеля у гості?                                      

 а) Лисичка;                        б) Журавель.                                                                                                                                         

 

3.  На що сподівався кожен із гостей?

а)  Що прийде у гості й гарно поговорить.

б)  Що прийде у гості й гарно поїсть.

 

4.  Хто є автором нашої казки?

а) Іван Франко;                             б) Тарас Шевченко.

 

5.  Від чого автор  застерігає у цій казці?

а) Від скупості;                б) від лінощів.

 

6.  Яка головна думка твору?

а)  Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;

б)  комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.

- Діти, обміняйтесь по колу із сусідом та звіртесь із правильними відповідями на екрані

 

3. Приказки до  нашої казки

• Наварив каші, тепер їж.

• Їж сама, мила, коли таке зварила.

* Як посолиш, так і їстимеш.

• Уміла варити та не вміла подавати.

• Зварив кашу, то не жалій масла.

• Зварив кашу, так і їж.   

 

VII. Підсумок уроку. Рефлексія

1.Гра «Мікрофон»

Пропоную вам взяти свої сигнальні картки та об*єднатися в коло і попрацювати.

Вправа «Аукціон думок» (діти діляться своїми враженнями від вивченого на уроці)

  • Яку казку ми прочитали?
  • Хто є автором нашої казки ?
  •  Чого навчає ця казка?
  • Яким має бути справжній друг?
  • Про що нового дізналися?
  •  
  • – Чи справдилися ваші сподівання від уроку?  Подивіться , будь ласка, на ваші слова-очікування і просигналізуйте картками.
  • Тож сподіваюся, що, прочитавши казку «Лисичка та Журавель» І.Франка,ви будете радо, гостинно приймати друзів у вашій оселі. І не будете повторювати помилок наших героїв.

 

VIII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1 гр. –вересень- зробити інсценізацію казки

2 гр. – жовтень- скласти  план до казки

3 гр. –листопад- с 68-70.читати та переказувати

 

  • Діти, оберніться до наших гостей будьте гостинними , подякуйте їм ,що до нас прийшли .

 

 

1

 

doc
Додав(-ла)
Stecenko Natalia
Додано
25 березня 2020
Переглядів
3717
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку