Розробка уроку з літературного читання для 2 класу "Лічилки. Жменька загадок з твого класу". Мета уроку збагатити знання учнів про малі жанри усної народної творчості, визначити їх характерні особливості.
Літературне читання
2 клас
Тема. Лічилки.Жменька загадок з твого класу
Мета. Збагатити знання дітей про малі жанри усної народної творчості,
з’ясувати їх характерні особливості.
Розвивати уміння за ознаками впізнавати предмети, пояснювати
прислів’я, розвивати мислення, допитливість, зорову та слухову
пам’ять, словниковий запас, образність та точність мислення.
Виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова.
Обладнання: індивідуальні папки для читання, пам’ятка як складати загадку, малюнки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
Стали, дітки, всі рівненько.
Посміхніться веселенько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Метод «Мікрофон»
Продовжіть речення:
Отже, ми будемо: активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми.
Урок цей буде: цікавим, яскравим, приємним, пізнавальним.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Що таке фольклор?
Що до нього входить?
Які ви знаєте колискові пісні?
Назвіть головних героїв колискових пісень.
1. Мовна розминка.
а) Гра «Доповни словосполучення»
Великий камінь, а маленький (камінець)
Великий корінь, а маленький ( корінець)
Великий прапор, а маленький (прапорець)
Великий гребінь, а маленький (гребінець)
Великий ремінь, а маленький (ремінець)
б) Читання складів на картках ( у парах, за ведучим)
2. Робота над лічилками.
- Що таке лічилка? Для чого їх складали? Які лічилки ви знаєте?
- Прочитайте мовчки лічилки Н. Забілої. Здогадайтесь, які слова заховалися за «віконечка»?
- Яку з них можна використати для того, щоб вибрати ведучого? Для якої гри підійде лічилка «Де стоїш?»
- Прочитайте лічилки вголос. Рахунок промовляйте швидко, а пояснення після паузи – повільніше.
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Проблемне завдання учням.
Визначте з двох речень, де загадка, а де прислів’я.
Книга вчить, як на світі жить.
Всіх я розуму учу, а сама завжди мовчу.
V. Оголошення теми та завдань уроку.
VI. Осмислення та засвоєння нового матеріалу.
а) Ознайомлення з особливостями жанру.
- Що таке загадка? Від якого слова походить ця назва? Що означає слово гадати?
Доберіть близькі за значенням слова ( думати, міркувати)
б)Доберіть споріднені слова ( згадувати, загадувати, нагадувати)
в)А чим відрізняються слова згадка і загадка?
( Згадуємо про те, що нам відомо, а загадка – це завжди якась таємниця)
Загадка – це цікаве запитання, у якому є слова – підказки для відгадки.
Завдання. Відгадати загадку. Вивчити одну загадку напам’ять (на вибір). Розповісти один одному на вушко.
Відгадування загадок.
Як одна міцна сім’я.
Варто всіх у цій родині
Знати грамотній дитині.
( Абетка)
Біле висипав пшоно
Як зумієш позбирати,
Зможеш книжку прочитати.
( Букви)
Білий слід лишив по полю,
Ми за ним спостерігали,
Слово «мама» прочитали.
(Крейда)
Хвостик в нього є маленький
Як у фарби хвіст вмочає
Все довкола розцвітає.
( Пензлик)
Ручки там живуть, резинка,
Клей, лінійка, кутики,
Школярів помічники.
( Пенал)
На папір біжить у справах,
Закарлючки полишає,-
У пеналі спочиває.
(Ручка)
Фізкультхвилинка.
Треба дружно нам вставати , фізкультпаузу почати.
а) Складання загадок за малюнками та вказівками.
- Які характерні особливості загадки?
- Загадка може бути складена у формі розповідного або питального речення, має коротку , виразну форму, дуже часто в ній римуються рядки.
Щоб скласти загадку, потрібно:
Групи отримують малюнки зайчика, котика, лисички, їжака, ведмедя.
Робота в групах.
Хай хтось із четвірки виступить і загадає загадку.
VII. Підсумок уроку.
Метод «Мікрофон».
Прислів’я і приказки часто називають «золотими зернами народної мудрості». Вивчайте та вживайте у своєму мовленні прислів’я, приказки та загадки. Ви наберетесь мудрості з народних джерел.
VII. Домашнє завдання . Вивчити напам’ять дві загадки
Методична розробка з літературногочитання
«Лічилки. Жменька загадок твого класу»
Автор:
вчитель початкових класів Білоцерківської
загальноосвітньої школи І - ІІІ ст. № 21
Касьянова Л. А.
Біла Церква
2018