Тим, хто працює з сучасною українською дитячою літературою ХРЕСТОМАТІЯ для читання в 1, 2 класах, серії "Шкільна бібліотека", видавництво СТАРОГО ЛЕВА, стане у пригоді розробка уроку літературного читання для учнів 2 класу на тему "Василь Тимофійович мандрує" Ніни Найдич.
Літературне читання. 2 клас
Тема. Пригоди Василя Тимофійовича. Ніна Найдич «Василь Тимофійович мандрує»
Мета: ознайомити учнів з короткими біографічними даними сучасної казкарки Ніни Найдич; вчити дітей спостерігати за структурою і сюжетом казки, детально її переказувати, зв’язно висловлювати свої думки; формувати навички правильного і свідомого читання мовчки та вголос, уміння працювати над текстом; збагачувати словниковий запас учнів, виховувати бажання поповнювати свої знання, вивчати творчість сучасних письменників та бережне ставлення до природи.
Ресурси для уроку: таблиця складів Зайцева М.О. (додаток 2), портрет Ніни Найдич, ілюстрації до казки (рояль, тролейбус).
Перебіг уроку
І. Мовна розминка.
1. Гра «Доповни швидко й точно».
Вчитель читає початок речень, а учні закінчують самостійно.
Дерево високе, а кущ … (низький).
Цукор солодкий, а сіль … (солона).
Озеро мілке, а океан … ( глибокий).
Річка прісна, а море … (солоне).
2. Промовляння і доповнення чистомовки.
Ма-ма-ма — холодна зима.
Му-му-му — молока кому?
Мо-мо-мо — до школи ми йдемо.
Ми-ми-ми — нові килими.
Мі-мі-мі — веселій кумі.
Ме-ме-ме — хто книжку візьме?
Ам-ам-ам — нікому не дам.
Ом-ом-ом — помиємо з милом.
Ем-ем-ем — туди не підем.
Ум-ум-ум — у класі шум.
Им-им-им — від багаття дим.
Ім-ім-ім — збудуємо дім.
3. Тренувальні вправи для розвитку навичок читання.
А) Робота з таблицею (додаток 2) колонки з голосними (о, і, е, и).
Б) Гра «Незвичайна математика».
- Виконайте дії та прочитайте утворений результат.
Ма + шина – а + ка = … (машинка).
Ліс – с + тачка – ка + ок = … (літачок).
Коса – са + шек – к + ня = (кошеня).
Тростина – а – тин – с + л + ей + бус = … (тролейбус).
В) Вправа на постановку дихання і розвиток артикуляції.
Читання груп слів на одному диханні:
кут шафа
кит шапка
кіт шубка
кекс школа
каша шкала
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Ознайомлення із біографією Ніни Найдич.
Ніна Найдич - викладач-методист Київської музичної школи ім. Миколи Лисенка. Вже 55 років вона викладає фортепіано. "Музичні казки" - це перша робота пані Найдич як письменниці та казкарки.
Учителька, музикант і віднедавна авторка книжок для дітей. Багато років навчає дітей музиці у відомій Київській середній спеціалізованій музичній школі імені Миколи Лисенка. У мистецьких колах відома як талановитий і мудрий педагог.
Досліджувала твори Й.С. Баха, Ф. Шопена, написала понад 15 наукових статей. Виховувала й навчала багатьох відомих музикантів і композиторів, серед яких і її син, знаний в Україні і закордоном академічний та джазовий піаніст Дмитро Найдич, композитори Юрій Шевченко і Сергій Зажитько та інші.
У своїх казках Ніна Найдич наголошує, що в сучасному світі в гонитві за матеріальними благами має бути місце для людяності та доброти, Мистецтва і Музики.
V. Опрацювання казки Н.Найдич «Василь Тимофійович мандрує».
1. Робота над назвою твору.
- Прочитайте назву твору?
- Як ви думаєте, про кого ця казка?
- Чи можна із заголовка дізнатися, про кого саме йдеться у творі?
2. Слухання казки. Перевірка первинного сприймання.
- Де відбувається подія?
- Хто головний герой?
- Як звали кота?
3. Словникова робота.
А) Читання сходинок слів.
Ноти зістрибнув зелений
Баси розлетяться червоний
Гами від’їжджав жовтий
Клавіші непокоїло синій
Рояль залишився розумний
Балкон підспівував музичний
Б) Уточнення і тлумачення значень слів.
- Що ви помітили особливого у цих колонках слів? (І колонка – слова – іменники, ІІ колонка – слова, які виконують дію, ІІІ колонка – слова – прикметники).
4. Читання учнями казки вголос («перекотиполем»).
- Що любив Василь Тимофійович? (музику).
- Хто торкався клавіші роялі? (Петрик).
5. Фізкультхвилинка.
Руки сонцю підставляйте, (руки вгору)
З сонцем в піжмурки пограйте. (долоньками закрити очі)
До вподоби нам ця гра. (руки розвести в сторони)
Любить сонце дітвора. (руки вбоки)
Один, два — рада сонечку трава. (присіли)
6. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Де спав кіт коли Петрик грав гами? (Під роялем).
- Що Василь Тимофійович любив крім музики? (Дивитися на вулицю).
- Як кіт подорожував з квартири на вулицю? Доведіть словами тексту.
- Що цікавило Василя Тимофійовича на вулиці? (Тролейбуси).
- Про що так думав кіт: «Дивні створіння з вусами, що росли догори». (Це тролейбуси).
- Яких кольорів були тролейбуси? (Червоні, зелені, жовті, сині).
- Де ці кольори ми можемо побачити разом? (Світлофор ….).
- Де зупинялися тролейбуси? (Напроти їхнього будинку).
- Що знав Василь Тимофійович, якщо довго сидіти, то … (можна побачити, що тролейбуси повертаються).
- Доведіть словами тексту. У якій послідовності з’являлися тролейбуси? (Червоний, зелений, жовтий, синій).
7. Вправи на розвиток читацьких навичок.
А) Гра «Хто перший, дочитай до кінця».
Учитель читає початок речення. Діти знаходять і дочитують до кінця.
Б) Гра «Доведи, що».
Діти доводять, читаючи речення з тексту.
8. Перечитування казки з метою підготовки до детального переказу.
9. Детальний переказ казки.
10. Розвиток зв’язного мовлення.
- Яким ви собі уявляєте Василя Тимофійовича? Опишіть.
- Чи є у кого такий кіт за цим описом?
- Прочитайте, які рядки твору ілюструє малюнок на с. 66.
VІ. Закріплення матеріалу.
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
VІІІ. Інструктаж домашнього завдання.
1 – 6 бали - читати казку Ніни Найдич;
7 – 9 бали - читати і переказувати казку Ніни Найдич;
10 – 12 бали – придумати свою пригоду, яка трапилася із Василем Тимофійовичем взимку.