МЕТА: розширювати знання учнів про малі літературні жанри; ознайомити їх з лічилками; удосконалювати навички виразного читання; розвивати зв’яне мовлення учнів; уміння аналізувати, порівнювати ,виховувати любов до рідної мови.
ОБЛАДНАННЯ: чистомовки, лічилки.
ТИП УРОКУ: комбінований урок.
ОСВІТНІ ГАЛУЗІ: мовно-літературна, соціальна.
ХІД УРОКУ
1.ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу
ПРО ДРУЖБУ
Помирились сонце з хмарою Райдуга місток зробила- І тепер танцюють парою. Сонце з хмарою здружила.
Ллється дощ, і сонце світить, Хай з них приклад беруть діти,
Усміхаються їм діти. Треба дітям всім дружити.
Вправа ,,Мікрофон’’
-Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок?
-Продовжте речення. *Я на цьому уроці….
* Цей урок буде…
--Отже, ми будемо активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми.
Урок буде цікавим ,яскравим ,приємним, пізнавальним.
2.ОСНОВНА ЧАСТИНА
1).Перевірка домашнього завдання
Декламування скоромовок напам’ять.
2).Мовленнєва розминка
Робота над чистомовками
Ка-ка-ка-вихована квочка вчила синочка:
Им-им-им- ,,Будь увічливим,
Ами-ами-ами-не сварися з індиками,
Их-их-их- поважай старших,
Ай-ай- ай- малих не ображай,
Ри-ри-ри- вгору дзьоба не дери,
Ого-ого-ого- не бери чужого!’’ _Продовжте чистомовку.
Ра-ра-ра- на дворі весела…(гра).
Ро-ро-ро – у зайця тепленьке. ..(хутро ).
Ру-ру-ру-зайчик живе в…( бору).
Рі-рі-рі- він сподобався…( дітворі).
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
--Уявіть ситуацію, коли ви хочете пограти з друзями веселу гру. Але всі хочуть бути ведучим. Що тоді потрібно робити? (Обрати ведучого).
--А як ми можемо обрати ведучого, щоб нікого не образити? (Обрати за допомогою лічилки).
--А які лічилки ви знаєте? (Діти розповідають).
4.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
--Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати усну народну творчість.Попрацюємо над лічилками.
Вправа ,,Оплески’’
--Приготуйте долоні. Плесніть у долоні, якщо ви згодні зі мною.
* На уроці ми вивчимо лічилки.
*На уроці мені буде цікаво.
* На уроці я навчуся плавати в басейні.
*На уроці я працюватиму старанно.
*На уроці я навчуся роз’язувати задачі.
--Ось ви й поаплодували собі і своїм однокласникам.
5.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
-Робота над значенням слова ,,лічилка’’.
Лічилка—невеликий вірш, яким діти користуються під час гри ,щоб обрати ведучого, розподілити ролі або визначити послідовність участі гравців. Лічилку промовляють в особливому ритмі, що допомагає рахувати.
--Робота над лічилками *Читання лічилок учителем.
*Читання лічилок учнями.
*Хорове читання лічилок учнями.
*Вправа ,,Трибуна думок’’.
--Назвіть ігри, у яких використовують лічилки.
* Конкурсне читання лічилок.
--Руханка
6.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
-Вправа ,,Хто найкраще?’’
__Погляньте на екран. У нас є три лічилки. Нам потрібно вивчити їх, але спочатку навчімося їх правильно читати. Першу лічилку читатиме 1 група, другу-2 група, 3- третя група.
Зайчик-зайчик побігайчик
Виніс хліба нам окрайчик, Виніс свіжої води.
Ой, виходь жмурися ти!
Йшла Маринка по стежинці,
Загубила там корзинку,
А в корзині паляниця,
Хто з’їв- тому жмуриться!
Сидить жабка під корчем,
Починає рити,
Хто до неї доторкнеться, Той буде жмурити!
2) Вправа ,,Складання лічилок’’. Робота в групах.
-- Ваше завдання: скласти лічилку за поданим початком.
*Діти читають, пишуть…( рахують ,а ще вони гарно і добре малюють).
* Раз, два, три--…( танцювати будеш ти).
3. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1). Зворотний зв’язок. Рефлексія.
Вправа ,,Плюс—мінус—цікаво’’
Учні у графу ,,П’’- ставлять позначку і розповідають усе, що сподобалося на уроці, що здалося цікавим та корисним.
У графу ,,М’’---що не сподобалося, здалося важким незрозумілим та нудним.
У графу ,,Ц’’---факти, про які дізналися на уроці.
2). Домашнє завдання.
Дібрати лічилки, вивчити їх напам’ять.