Урок літературного читання "Літературні та народні казки"

Про матеріал
Урок позакласного читання у 3 класі на тему "Літературні та народні казки", сприяє: - розширенню знань здобувачів освіти про казку як художній твір, у якому вигадка і фантазія служать засобом вираження суджень народу про життя; - розвитку вміння розрізняти літературну і народну казку; - формуванню соціокультурної компетентності здобувачів освіти; - збагаченню словникового запасу; - розвитку інтересу дітей до читання казок.
Перегляд файлу

Тема: Літературні та народні казки. 

Мета: розширити знання дітей про казку як художній твір, у якому вигадка і фантазія служать засобом вираження суджень народу про життя; 
розвивати вміння розрізняти літературну  і народну казку, формувати соціокультурну компетентність учнів; збагачувати  словниковий запас; виховувати інтерес до читання казок.

Обладнання: ілюстрації до казок,  тексти казок, виставка книг, кросворд, картки з буквами і цифрами, чарівна торбинка. 

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

   У нас сьогодні, діти, свято

   Гостей зібралося багато

   До них ви зараз поверніться

   І їх уважно роздивіться

   Привітайтесь гарно враз

  

Учень. Ми вам раді добрі, люди!

            Та вітаєм щиро вас.

            І запрошуєм ласкаво

            На урок у 3 клас

 

   Усі сідайте тихо, діти!

   Домовляймось -  не шуміти,

   На уроці не дрімати

   Руку гарно піднімати,

   Чітко влад відповідати,

   Продзвенів дзвінок.

   Почався урок.

  З чого ж нам його почати?

  Язичок свій повправляти

ІІ. Мовленнєва розминка

Робота над чистомовкою

Ок – ок –ок – покликав нас дзвінок

Ову – ову – ову – у подорож казкову

Яти – яти – яти – щоб мудрість перейняти

Ати – ати – ати – і добрими нам стати.

Робота над скоромовкою

Учитель. Поправляєм язички, щоб не плутались гачки

                Ось про мишок діалог , щоб цікавим був урок.

                Перший ряд вже починає  - скоромовку промовляє

Діти. Мама вчить мене читати,

          Вчить мене читати тато.

          Вчить дідусь і вчить бабуся

          Скоро, скоро я навчуся.

Учитель. Другий ряд теж не дрімає і швиденько промовляє

Діти. Начитався букварика та й малюю косарика.

          Коси сіно, косарику, на своєму гектарику.

Учитель. А тепер у класі тиша,

                Щоб почуть розмову мишок.

Діти.  Мишка, мишку запитала: «Що сьогодні поробляла?»

          Відказала мишка мишці: «Буква А шукала в книжці.»

          Буду азбуку вивчати, щоб самій казки читати.

ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку. 

Мотивація навчальної діяльності

  Я нічого не можу зрозуміти, я прийшла на урок позакласного читання у свій клас, а тут таке діється. Ой, лишенько! Бешкетник вітерець розвіяв по класу всі букви! Давайте зберемо їх і прочитаємо тему нашого уроку.

 (Учні виходять по черзі до дошки і розміщують букви за номерами). 

Не вистачає ще одного слова! Але відгадати нам допоможе цей кросворд. Відгадавши всі загадки, ми знайдемо загублене слово. 

 

2. Кросворд «Казка» 

1. На городі виростала, сили набиралась, а потім достигла, великою стала. Став дідусь усіх гукати: - час красуню нашу рвати! (Ріпка)

2. Де ж усі сховались звірі? 

У якій такій квартирі? 

Дуже тісно – невеличка ця чудова…(Рукавичка) 

3. Довгі вуха, куций хвіст, невеличкий сам на зріст. (Зайчик) 

4.Хто вигнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? (Рак)

5. Я красуня хитрувата.

Вбрана пишно,як на свято.

Стережіться зайченята,

    Коли вийду полювати (Лисичка) 

Нарешті всі слова на своїх місцях. Давайте всі разом прочитаємо тему нашого уроку: «Літературні та народні казки»

«Ми до тебе, казко, в гості завітали!

Сьогодні у нас – надзвичайний урок!

У казку ми зробимо ще один крок.

А з казкою ми зустрічались не раз!

І знову вона завітала до нас. 

В казках є завжди перешкоди,

Та знаю, що їх для сміливих людей не буває! 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Робота з виставкою книг з елементами бесіди. 

- Сьогодні для нашого уроку кожен з вас приніс свою улюблену казку.  Щоб потрапити у казку , давайте пригадаємо, який твір ми називаємо казкою.

 

 «Казка – це цікава вигадана історія про події, яких насправді не буває. Рослини й тварини в казках уміють розмовляти і робити все те, що і люди. В казках трапляються чарівні пригоди, живуть незвичайні речі, діють чаклуни та чародії.» 

Які бувають казки? (Літературні та народні)

Казка живе на землі з давніх-давен. Бабусі розповідали своїм онукам казки, які колись самі почули в дитинстві. Онуки підросли, стали дорослими і розповіли ці казки вже своїм дітям та онукам. Так з’явились і живуть серед нас народні казки. У кожного народу свої: в українського – українські, у білоруського – білоруські, у французького – французькі… 
Крім народних казок є ще й літературні, авторські казки, створені письменниками.  Казки яких письменників ви знаєте?

Які казки на нашій виставці є народними, а які авторськими?

ІV. Обговорення прочитаних творів

1. Інтерв’ю. 

- Яка твоя улюблена казка? 

- А хто твій улюблений герой? 

- Хто найчастіше читає або розповідає тобі казки? 

2.Зустріч з казковими героями.

До нас на урок не могли не завітати казкові герої. Які? Дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки. 

Хто кругленький та смачний 

Із віконця скік та скік, 

Втік від баби та від діда 

До лисички на язик? (Колобок) 

Вигнав дід її із хати –

Та  пішла вона блукати:

В зайця хатку відібрала,

Всі її тут виганяли

Рак сміливий ущипнув,

Зайцю хатку повернув (Коза-дереза)

А мені матуся мила 

Капелюшок цей пошила. 

Я у ньому до бабусі 

Через ліс йти не боюся. (Червона Шапочка) 

 

Як знайшов він колосок,

Борошна змолов мішок –

Пиріжків напік і з’їв

Ледарів не пригостив. (Півник)

(Учитель виставляє  казкових героїв).

 

3.Вікторина «З якої це казки?» 

Наші казкові герої приготували для вас різні завдання. Вони хочуть перевірити, чи багато казок знаєте?  ( В учнів на партах роздатковий матеріал : уривки казок та ілюстрації до них. Одні учні читають уривки казок, інші підбирають ілюстрацію та відгадують назву). 

«Котику-братику, несе мене Лиска по каменю-мосту, на своєму хвосту…» 

                                                                                        (Котик і півник)

«А чого ти, Зайчику Побігайчику, плачеш? 

- Як же мені, Лисичко-Сестричко, не плакати, коли в моїй хатці страшний звір сидить?» 

                                                                                        (Коза-дереза)

«Гуси, гуси, гусенята! 

Візьміть мене на крилята 

Та понесіть до батечка, 

А в батенька – їсти, й пити, 

Й хороше походити». 

(Івасик Телесик)

                                  

«Зробила вона собі хатинку в лісі. Кожного дня ходила в ліс за їжею. Сама піде, а діткам накаже замкнути хатинку і нікому дверей не відчиняти». 

                                                                (Вовк і семеро козенят)

 

«І той хоче через річку перебратися, і другий. А через річку кладка. Така вузька, що тільки один може перейти, а двом тісно». 

                                                               (Два цапки)
Стали її брати, бачать – у  неї ніжка зламана. Вони взяли її, принесли додому, зробили їй гніздечко.

                                                    (Кривенька качечка)

4. Робота в групах

Діти діляться на групи  (вовчики, зайчики, лисички)

Завдання 1

 Пригадати і назвати  казки де героями є:

Вовчик:

Зайчик:

Лисичка:

 Завдання 2 

А тепер завдання ускладнюється. Спробуйте відгадати назву казки за допомогою ключових слів: 

Лисичка,глечик, миска, борщ, кашка.

Лисичка, Рибка, Вовк, ополонка.

Пір’ячко, баба, гніздечко, дід.                                                                                         

( «Лисичка та журавель», «Лисичка – сестричка та Вовчик - панібратик », «Кривенька качечка») 

 

Завдання 3

Гра «Чарівна торбинка»

Заглянемо в цю чарівну торбину. Герої яких казок погубили ці речі:

- Колосок («Півник і двоє мишенят»)

- Червона шапочка («Червона Шапочка») 

- Ключик («Пригоди Буратіно») 

- Глечик («Лисичка та журавель»)

- Рукавичка («Рукавичка»)

- Ріпка (Ріпка)

 

 

Завдання 4

Гра «Скільки»

  • Скільки гномів зустріла Білосніжка? (7)
  • Скільки козенят з’їв Вовк? (6)
  • Скільки звірів зустрілося з Колобком (4)
  • Скільки звірів помістилося в рукавичці?(7)
  • Скільки розбійників обдурив Алі Баба (40)

 

V. Читання та обговорення казок. 

Сьогодні на уроці ми познайомимось з новими казками: Це казка «Заєць-хвалько» 

  1. Звучить грамзапис. (В учнів роздруковані тексти або книжечки) 

- Хто головні дійові особи казки? 

2. Словникова робота. 

Тік – спеціально приготовлене місце для молотьби, очищення і просушування зерна. 

Добувати – діставати, знаходити. 

Табун – велике скупчення тварин, гурт, стадо. 

Корч – пеньок, викорчуваний із землі разом з корінням. 

4. Самостійне читання казки. 

3. Бесіда за змістом казки. 

- Яким Зайчик був спочатку? 

- Як він вихваляв себе? 

- Що зробила ворона? 

- Чи змінився Зайчик? 

- Який його вчинок показує, що зайчик змінився?

4 Читання казки в особах (з використанням лялькового театру) 

 

5. Визначення головної думки казки. 

- Яка головна думка казки? 

- Чого вона нас навчає? 

 

Фізкультхвилинка

В казковому лісі розминка.

Настала фізична хвилинка.

Встали рівно біля парт

Починаємо наш старт.

Руки вгору, руки вниз.

Подивились пильно скрізь

Головою покрутили,

Потім разом всі присіли,

Піднялись, понагинались.

І здоровими зостались.

 

Казка В. Сутєєва «Яблучко». 

1. Підготовка до читання. 

- Прочитавши ці слова, ви дізнаєтесь, хто головні герої наступної казки.

(Зайчик, Їжачок,Ворона, Ведмідь) 

2. Читання казки учителем. 

3. Словникова робота. 

( Зажурились, хода, галас, у барлогу, найстарший, найрозумніший,

розділіть, здивувався.) 

4. Картки – блискавки. (повторне читання слів) 

5. Читання «ланцюжком». 

6. Вибіркове читання. 

- «І лише на…» 

- «Яблучко впало на…» 

- «Такий галас підняли…» 

8. Визначення головної думки казки.

- Сподобалась вам ця казка? Можливо, хтось уже задумався: а навіщо письменник написав цю казку? Чого вона нас вчить? 

 

V. Підсумок уроку. 

Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

Що найбільше сподобалося?

Поміркуйте, чому ми читаємо казки, за що ми їх любимо?

Складання прислів’їв

Казка вчить,                                та розуму в ній багато

Казки маленькі,                          та в ній щось повчальне зрозумій.

Казка вигадка                             як на світі жить.

VІ.Домашнє завдання

Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою  «Прийшла зима біловолоса». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      Заєць- хвалько

Жив собі заєць у лісі. Влітку було йому добре, а взимку погано — доводилось до села ходити, на току овес красти.

Приходить він якось на тік, а тут вже зайців цілий табун. От він і почав перед ними вихвалятись:

   У мене не вуса, а вусища, не лапи, а лапища, не зуби, а зубища — я нікого не боюсь!

Зайці й розповіли тітці вороні про цього хвалька. Тітка ворона пішла хвалька шукати та й знайшла його під кущем. Побачив її заєць, злякався:

 Тітонько вороно, я більше не хвалитимусь!

 А як ти хвалився?

 Та що в мене не вуса, а вусища, не лапи, а лапища, не зуби, а зубища.

Поскубла вона його трошки й пустила:

   Гляди, більше не хвались!

Одного разу сиділа ворона на паркані, собаки її схопили, почали душити. Побачив заєць:

«Треба ворону рятувати! Як же їй допомогти?»

Вискочив він на горбок і сів. Собаки побачили зайця, кинули ворону - та за ним. Ворона враз підлетіла й на високе дерево сіла. А заєць від собак утік.

Трохи згодом зустріла знову ворона цього зайця й каже:

 От тепер ти не хвалько, а хоробрий молодець!

                             Яблучко                                   

Була пізня осінь. З дерев давно облетіло листя, і лише на верхівці дикої яблуні ще висіло одне-останнє яблучко.

У цю осінню пору біг Заєць по лісу і побачив яблуко. Але як його дістати? Яблуко високо висить!

– Крра-крра!

Заєць дивиться – сидить Ворона на ялинці і сміється.

– Гей, Ворона! – гукнув Заєць. – Зірви-но мені яблуко!

Ворона перелетіла з ялинки на яблуню і зірвала яблуко. Тільки в дзьобі його не втримала – воно впало вниз.

– Спасибі тобі, Ворона! – сказав Заєць і хотів бува яблуко підняти, а воно, наче живе, раптом зашипіло... і побігло. Що таке?

Заєць злякався, потім зрозумів: яблуко впало прямо на Їжака, який, згорнувшись клубочком, спав під яблунею. Їжак спросоння схопився і кинувся бігти, а яблуко на колючки начепилось.

– Стій, стій! – кричить Заєць. – Куди моє яблуко потягнув?

Зупинився Їжачок і говорить:

– Це моє яблуко. Воно впало, а я його спіймав.

Заєць підскочив до Їжака:

– Негайно віддай моє яблуко! Я його знайшов!

До них Ворона підлетіла.

– Дарма сперечаєтесь, – каже, – це моє яблуко, я його собі зірвала.

 

Жоден з іншим погодитися не може, кожен кричить:

– Моє яблуко!

Крик, гвалт на весь ліс. І вже бійка починається: Ворона Їжака в ніс клюнула, Їжак Зайця голками вколов, а Заєць Ворону брикнув ногою...

Аж тут Ведмідь з'явився. Та як загарчить:

– Що таке? Що за гвалт?

Всі до нього:

– Ти, Михайле Івановичу, у лісі найбільший, найрозумніший. Розсуди нас по справедливості. Кому це яблуко присудишь, так тому і бути.

І розповіли Ведмедю все, як було. 

Ведмідь подумав, подумав, почухав за вухом і спитав:

– Хто яблуко знайшов?

– Я! – сказав Заєць.

– А хто яблуко зірвав?

– Як р-раз я! – каркнула Ворона.

– Добре. А хто його спіймав?

– Я спіймав! – пискнув Їжак.

– Ось що, – розсудив Ведмідь, – всі ви праві, і тому кожен з вас повинен яблуко отримати...

– Але тут тільки одне яблуко! – сказали Їжак, Заєць і Ворона.

– Розділіть це яблуко на рівні частини, і нехай кожен візьме собі по шматочку.

І всі хором вигукнули:

– Як же ми раніше не здогадалися!

Їжачок взяв яблуко і розділив його на чотири частини.

 

Один шматочок дав Зайцеві:

– Це тобі, Заєць, – ти перший побачив яблуко.

 

Другий шматочок Вороні віддав:

– Це тобі, Ворона, – ти зірвала яблуко.

Третій шматочок Їжачок собі в рот поклав:

– Це мені, бо я спіймав яблуко.

Четвертий шматочок Їжачок Ведмедеві в лапу поклав:

– А це тобі, Михайло Івановичу...

– Мені-то за що? – здивувався Ведмідь.

– А за те, що ти нас всіх помирив і уму-розуму навчив!

І кожен з'їв свій шматочок яблука, і всі були задоволені, тому що Ведмідь розсудив справедливо, нікого не образив.

                                                                      Володимир Сутєєв

 

 

docx
Додав(-ла)
Кисель Галина
Додано
19 березня 2020
Переглядів
1179
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку