Даний урок стане у пригоді учителям, оскільки містить різноманітні форми та методи, а також цікаві завдання. Запропоновано поєднання колективних, групових та індивідуальних форм роботи.
Урок літературного читання в 3 класі
Тема. Прославляння героїзму у чарівних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».
Мета. Ознайомити дітей із поняттям «чарівна» казка; розширити уявлення про структуру та зміст чарівних казок; виробляти навички свідомого, виразного читання. Формувати вміння характеризувати персонажів. Вчити працювати в групах. Розвивати усне мовлення учнів. Виховувати кращі моральні риси: доброту, людяність, почуття патріотизму.
Обладнання. Ілюстрації до казки, картки тестового контролю, ТЗН, картки зі словами-блискавками.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організація класу
- Доброго дня, діти.
Я знаю, що в нашому класі навчаються дуже розумні діти, тому наше головне завдання з вами не розгубитися, не хвилюватися, а посміхнутися один одному, та довести, що у нашім 3 класі діти просто молодці! Готові? Спочатку давайте перевіримо, чи все у вас є на партах: підручники, щоденники, ручки? Якщо все це є то сядьте рівненько, бо ми вирушаємо у подорож. Для цього не потрібно одягатися та десь їхати, подорожувати ми будемо уявно. Тож вирушаємо…
За моїм палким велінням
За казковим повелінням,
Всі, хто поруч, осміхніться,
Двері в казку, відчиніться.
(Звучить пісня про казку та відеофрагмент, коли відчиняються двері).
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда з учнями
І що воно таке, ота Казка? Жила вона у давні часи, про які вже стародавні книги не пам’ятають. І тепер живе вона в народі і творчості письменників! Бо вона – то чудо з чудес людства!
У казках прославляються мудрі, працьовиті, кмітливі, хоробрі, добрі персонажі і засуджуються підступні, злі, зрадливі, ледачі.
У кожній казці виражено довічну мрію людей – перемогу добра над злом.
2. Логічна вправа. «Казковий калейдоскоп».
(на кожну правильну відповідь дітей на слайді відкривається одна буква, після останньої повинно вийти слово «чарівні»)
ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу
ІV. Вивчення нового матеріалу. Робота над казкою «Кирило Кожум’яка»
Шшшшшкшшшшшишшшшшршшшшшшшлшшшшшошшшшшкшшшшшошшшжшшушшмшяшшшшкшшашшшш
1. «Мозковий штурм»
2. Словникова робота
Фізкультхвилинка
Раз, два, дружно встали
Добре спинки порівняли.
Три швиденько взяли гирі
Підняли їх на чотири.
Раз, два, раз, два – порубали ми дрова,
Раз, два, раз, два – не стомились, відпочили
І за парти тихо сіли.
3. Слухання казки. Демонстрація сюжетних малюнків
4. Читання казки учнями. Фронтальна робота
5. Читання вчителем (опис бою)
6. Запитання після читання:
7. Вправа «Ланцюжок запитань»
8. Характеристика дійових осіб твору. Вправа «Мозковий штурм»
Перед дітьми – картка з такими словами: хоробрий, мужній, суворий, лагідна, ніжна, злий, розсудливий, тендітна, підступний, сміливий, красуня, оборонець, дратівливий, роботящий, жвавий, милосердний.
Завдання: підкреслити слова, що характеризують:
І група – князя;
ІІ група – князівну;
ІІІ група – Кирила.
ІV група – відновити текст за малюнками і зробити стислий переказ.
9. Стислий переказ казки за малюнками
10. Виконання тестових завдань.
І варіант
1. Чию дочку прийшла черга віддавати змієві?
а) старшини; б) князя.
2. Де жив Кирило Кожум’яка?
а) у Києві над Дніпром; б) у Полтаві над Ворсклою.
3. Хто приніс вісточку від князівни?
а)голубок; б) орел.
4. Хто вмовив Кожум’яку битися зі змієм?
а) старі люди; б) діти.
5. Звідкіля народ спостерігав за боєм?
а) з дворів; б) з гір.
6. Як почало зватися урочище, де жив Кирило Кожум’яка?
а) Кожум’яки; б) Кирилівці.
ІІ варіант
1. Де жив князь?
а) у Києві; б) у Харкові.
2. Кожум’яка - ?
а) мисливець, який полює на звірів; б) майстер, що виробляє шкіри.
3. Кого боявся змій?
а) Кирила; б) князя.
4. Скільки пудів важила булава?
а) десять; б) один.
5.Куди бігав змій охолодитися?
а) додому; б) на Дніпро
6. Як почало зватися урочище, де жив Кирило Кожум’яка?
а) Кожум’яки; б) Переможці.
11. Робота над прислів’ям.
- Казки маленькі, а розуму навчають.
- Казка – вигадка, а щось в ній повчальне.
- Чия відвага, того й перемога.
Х. Підсумок уроку. Оцінювання
1. відповіді на проблемні питання.
- Так у чому полягає героїзм Кирила Кожум’яки?
- Кого народ зобразив в образі змія?
- Доведіть, що ця казка – чарівна.
- Яку вічну проблему розв’язує казка «Кирило Кожум’яка»? (Двобій добра і зла)
Хто у казці був втіленням добра? А хто – зла?
У цьому вічному двобої добра і зла завжди перемагає добро і любов до рідної землі та народу
Казку нам пора кінчати
Що лишається сказати?
Мабуть, всім вам зрозуміло –
Дружно всяке зробиш діло.
Тож читати треба вміло.
Бо казки – найкраще діло!
В них багато є добра.
Тож читайте, дітвора!
ХІ. Домашнє завдання.
С.66 – 69, читати та переказувати казку. Зробити ілюстрацію на тему «Двобій добра та зла у казці»