За добро добром платять. Українська народна казка "Кривенька качечка".

Про матеріал

Мета:

вдосконалювати навички читання, вміння учнів правильно інтонувати мову

дійових осіб, членувати текст для складання плану, вчити аналізувати зміст

прочитаного; злагоджено працювати в парах і групах, поглиблювати уявлення про етику людських стосунків; розвивати увагу, пам'ять, мислення; виховувати доброту і чуйність, донести до свідомості дітей, що найвища краса людини в доброті.

Перегляд файлу

Тема: За добро добром платять. Українська народна казка

"Кривенька качечка".

Мета:

вдосконалювати навички читання, вміння учнів правильно інтонувати мову

дійових осіб, членувати текст для складання плану, вчити аналізувати зміст

прочитаного; злагоджено працювати в парах і групах, поглиблювати уявлення про етику людських стосунків; розвивати увагу, пам’ять, мислення; виховувати доброту і чуйність, донести до свідомості дітей, що найвища краса людини в доброті.

Обладнання: презентація до уроку; картки із завданнями для групової роботи, роботи в парах; картки для тесту; картки для самооцінювання.

Хід уроку

1.Організаційний момент

- Звучить спокійна музика.

      Уявіть, що у ваших долоньках - дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами. Почнімо наш урок. 

II. Вправи на вдосконалення читацьких навичок. 

1. Артикуляційна зарядка.

Дихальна гімнастика
● задути свічку;
● погудіти, наче пароплав;
● зобразити свист вітру;
● зробити язичком рухи маляра, що фарбує стіну;
● продзижчати, наче жук;
● зобразити шум лісу;
● зобразити шум мотору, що працює.

 

Вправа «Подивись і повтори»:
● витягнути губи трубочкою;
● зімкнути губи;
● показати губами букву «О»;
● облизати губи;
● зробити язичком рухи маятника.

  • Підняти язик до верхніх зубів і, промовляючи ла-ла-ла, робити кінчиком ритмічні удари по них.

2. Робота над скоромовкою.

- Уявіть, що вам потрібно стати телеведучим, провести телепередачу. А люди цієї професії постійно працюють над своїм мовленням, тому пропоную вам попрацювати над скоромовкою.

На одній сосні високій

Десь колись жили сороки.

Дві сороки-білобоки,

Одинокі дві сороки.

3. Гра «Нове слово».

- На столі з кубиків лежало викладене слово «Село», діти граючись, переставляючи кубики, утворили нове слово – «Осел». Давайте допоможемо їм утворити нові слова.

Перестав букви, щоб вийшло нове слово
Село           осел
Лісок          сокіл
курча         ручка
старий       айстри
кіт               тік
марка         рамка
кури           руки
гори           роги

4. Вправа «Знайди два однакових слова»

- Побудь в ролі вчителя, та знайди помилки, які допустили учні.
Каркас, карась, карат, каркати, карниз, карниз, карта
Катер, кратер, каток, куток, кілок, каток.

5. Гра «Картки блискавки».

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Мозковий штурм.

- Над яким розділом ми працюємо?

- А що ж таке казка?

- А які ще жанри творів ви знаєте?

- На які дві групи поділяють казки?

- Які це казки народні?

- А який ви знаєте синонім до слова авторські? Що це за казки?

- З якими народними казками ми вже познайомились?

- На які три групи можна поділити всі казки?

- Які особливості кожної групи?

2. Робота з прислів’ями

- Коли ми перераховували жанри народноі творчості, ви не дарма згадали про

прислів’я, адже в нас ,українців, багата мова – окрасою якої є влучні слова,

вислови, приказки і звичайно ж прислів’я. Прислів’я треба знати, розуміти і

вживати у своєму мовленні. Тож попрацюймо над цим!

Скласти прислів’я з розсипанок.

1. діло, роби, Добре, сміло.

2. Хто, добра, людям, той і собі має, бажає.

3. одяг, Не. красить, добрі, людину, діла, а.

4. За добром, добро, платять.

- Дітки, а що об’єднує всі ці прислів’я? На яку вони тему?

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

             «За добро добром платять» - це і є тема нашого уроку..

  • Сьогодні ми з вами проведемо надзвичайно цікавий урок українського читання. Ми ознайомимось з новою казкою. Перед вами стоятимуть такі завдання.

1) Вдосконалювати навички читання.

2) Удосконалити вміння складати план.

3) Злагоджено працювати в парах і групах.

4) Вчитись виховувати в собі кращі людські якості.

  • Мені дуже приємно бачити вас таких натхненних і завзятих. До речі, сьогодні кожен матиме змогу отримати високий бал. А оцінюватимете ви свою роботу самі протягом всього уроку. І в цьому вам допоможуть спеціальні картки.
  • / І так для всіх учнів /
  • - То ж не зволікаємо і швиденько починаємо

V. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.

1. Підготовча робота до сприймання твору.

а) Гра «Відгадай слово»/розвиток мислення/

- А я загадала слово. За допомогою питань, відгадайте його. (слово «качка»).

б) Бесіда

- Які бувають качки?(показ фото).

Цікаві факти про качок:

  • Самець качки називається селезень.
  • Тільки самки качок крякають.
  • Крякання качки не має відлуння
  • У качок більше шийних хребців ніж у жирафа.
  • Пір'я цих птахів покриті особливим жиром і не змочуються водою. Качка завдає і розподіляє жирової секрет з основи хвостового пір'я по всьому тілу.
  • Качки вміють пірнати на глибину більше 6 метрів для видобутку їжі.
  • в теплі краї відлітають тільки дикі качки.

- Качка сьогодні є символом нашого уроку, оскільки це є головна героїня казки

«Кривенька качечка». Ще однієї української народної казки на тему добра,

нелегких людських стосунків.

2. Словникова робота

- Щоб вам у казці все було зрозуміло, ми познайомимося з окремими словами,

які будуть зустрічатися.

Починок – пряжа , намотана на веретено

Веретенце – знаряддя для прядіння

Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу

Галочко – звертання до дівчини

Іва-діва – звертання до дівчини

Полинули – полетіли

Жалували – жаліли

3. Робота в групах. Первинне сприймання казки.

- Зараз ви поділитесь на групи. Кожна група має лише частину казки. Уважно її прочитайте.

- Тепер відповідно до кольору вашої емблеми займіть місця в новій групі.

Ваше завдання розказати прочитане своїм однокласникам.

  Частини казки:

1 група:

Були собі дід та баба, та не було у них дітей. От вони собі сумують, а далі дід і каже бабі:

— Ходім, бабо, в ліс по грибки!

От пішли. Бере баба грибки, коли дивиться, у кущику гніздечко, а в гніздечку качечка сидить. От баба і каже дідові:

— Дивись, діду, яка гарна качечка!

А дід каже:

— Візьмемо її додому, нехай вона у нас живе.

Стали її брати, коли дивляться, аж у неї ніжка переломлена. Вони взяли її тихенько, принесли додому, зробили їй гніздечко, обложили його пір’ячком і посадили туди качечку, а самі знов пішли по грибки.

Вертаються, аж дивляться, а в них так прибрано, хліба напечено, борщик зварений. От вони до сусідів:

— Хто це? Хто це?

Ніхто нічого не знає.

2 група:

Другого дня знов пішли дід і баба по грибки. Приходять додому, аж у них і вареники зварені, і починочок* стоїть на віконці.

Вони знову до сусідів:

— Чи не бачили кого?

Кажуть:

— Бачили якусь дівчину, від криниці воду несла. Така, кажуть, гарна, тільки трошки кривенька.

От дід і баба думали-думали: Хто б це був? — ніяк не

вгадають. А далі баба дідові каже:

— Знаєш що, діду? Зробимо так: скажемо, що йдемо по грибки, а самі заховаємося та й будемо виглядати, хто до нас понесе воду.

Так і зробили.

Стоять вони за коморою, коли дивляться, аж із їхньої хати виходить дівчина з коромислом: така гарна, така гарна, тільки що кривенька трошки. Пішла вона до

криниці, а дід і баба тоді в хату; дивляться, аж у гніздечку нема качечки, тільки повно пір’ячка. Вони тоді взяли гніздечко та й укинули в піч, воно там і згоріло.

3 група:

   Коли ж іде дівчина з водою. Ввійшла в хату, побачила діда й бабу та зараз до гніздечка — аж гніздечка немає. Вона тоді як заплаче.

Дід і баба до неї кажуть:

— Не плач, галочко! Ти будеш у нас за дочку; ми будемо тебе любити і жалувати, як рідну дитину.

    А дівчина каже:

— Я довіку жила б у вас, якби ви не спалили мого гніздечка та не підглядали за мною; а тепер — не хочу! Зробіть мені, діду, кужілочку* й веретенце*, я піду від вас.

   Дід і баба плачуть, просять її зостатися, вона не схотіла. От дід тоді зробив їй кужілочку й веретенце; вона взяла, сіла надворі й пряде. Коли ж летить каченят табуночок, побачили її й співають:

Онде наша іва,                            Кужілочка шумить,

онде наша діва,                          веретенце дзвенить,

на метеному дворці,                   Скиньмо по пір’ячку,

на тесаному стовпці.                  нехай летить з нами!

4 група:

А дівчина їм відказує:

Не полечу з вами:

як була я в лужку,

виломила ніжку,

а ви полинули,

мене покинули!

  От вони їй скинули по пір’ячку, а самі полетіли далі. Коли летить другий табуночок, і ці теж:

Онде наша іва, Кужілочка шумить,

онде наша діва, веретенце дзвенить,

на метеному дворці, Скиньмо по пір’ячку,

на тесаному стовпці. нехай летить з нами!

А дівчина їм відказує:

Не полечу з вами:

як була я в лужку,

виломила ніжку,

а ви полинули,

мене покинули!

Коли ж летить третій табуночок, побачили дівчину

і зараз:

Онде наша іва,                                     Кужілочка шумить,

онде наша діва,                                   веретенце дзвенить,

на метеному дворці,                            Скиньмо по пір’ячку,

на тесаному стовпці.                           нехай летить з нами.

Скинули їй по пір’ячку, дівчина увертілася в пір’ячко, зробилась качечкою і полетіла з табунчиком. А дід і баба знов зосталися самі.

4. Перевірка первинного сприймання

(учні відповідають за допомогою сигнальних карток («А» та «Б»)

Тест

1. Дід з бабою пішли в ліс

А – по гриби Б – по дрова

2. Вони знайшли в лісі

А – гусочку Б – качечку

3. Чим дід з бабою обложили гніздечко?

А – травою Б – пір’ячком

4. З чого здивувалися дід і баба?

А – що у них прибрана хата   Б – що у качечки уже ніжка не крива

5. Сховавшись за коморою дід і баба помітили

А – що багато людей у них господарюють Б – що дівчина ішла до криниці

6. Дід і баба

А – спалили гніздечко Б – не зізналися, що усе бачили

7. Дівчина

А - навіки залишилась у стареньких   Б – полетіла з табунчиком

5. Фізкультхвилинка/відеозапис/

Танок маленьких каченят

6. Читання казки учнями.

-  А щоб краще зрозуміти і проаналізувати зміст казки, прочитаємо її ще раз.

Читання по частинах.

А) 1 частина – до слів «…а самі знов пішли по грибки».

Читання «Бджілки».

-Про що розповідається у цій частині?

- Як можемо її назвати?

/ Незвичайна знахідка в лісі/

Б) 2 частина – до слів «Так і зробили»

Читання « Земля - небо»

- З чого дивувалися дід і баба?

- Кого помітили сусіди?

- Як назвемо цю частину?

/ Таємнича помічниця/

В) 3а частина – до слів «Не плач, галочко!».

Читання «Чарівний дотик».

- Що вирішили зробити дід з бабою?

- Як відреагувала дівчина?

- Який заголовок доберемо до цієї частини?

/Дід і баба спалюють гніздечко/

Г) 4а частина .

Читання «Мовчки».

- Як назвемо останню частину? /Чарівне перетворення/.

- Назви, які ми добирали до частин казки, у що можна об’єднати?

- А навіщо складати план до тексту? (щоб легше було переказувати)

- Тож скільки разів пролетіли табуночки каченят?

- Чи полетіла дівчина перший раз?

- Чи полетіла дівчина третій раз?

- Як ви вважаєте, куди полетіла наша качечка з табуном качок?

- Якщо вона відлетіла у теплі краї, то якою саме качечкою була наша?(Дикою).

- А чи всі качечки відлітають у теплі краї?

( Ні , свійські залишаються)

- Отже, все сталося третього разу , оскільки число 3 вважається магічним.

- Тож скажіть і доведіть свою думку: до якої групи належить ця казка?

7. Характеристика головної героїні

1. Робота з ілюстраціями

- Роздивіться уважно ілюстрації до казки. Скажіть, до якої частини немає малюнку?/вивішую на дошку малюнок дівчини з коромислом/

2. Характеристика персонажу

- Хто зображений?

- Давайте дамо характеристику головній героїні, в цьому вам допоможуть картки на партах. Працюйте в парах.

Риси характеру

Характеристика героїні

добра

жорстока

працьовита

лінива

довірлива

рішуча

хитра

великодушна

наполеглива

Героїня казки_________________.

На мій погляд вона_____________,

тому що ______________________.

Я вважаю, що вона_____________, бо___________________________.

На мою думку_________________, тому що______________________ .

 

 

VI. Підсумок уроку.

1. Усвідомлення морально-етичної спрямованості казки

а)Гра « Мікрофон»

- Що доброго зробили дід з бабою?

- Чим їм відплатила дівчина?

- Чому вона це зробила?

- Чи правильно зробила дівчина покинувши стареньких? (Дід і баба старенькі, чи легко їм жити самим?)

- Чи бажали вони зла, коли спалили гніздечко?

- А мали вони право так вчиняти?

- Що відчувала дівчинка, коли спалили її гніздечко?

- А як би ви вчинили на місці головних героїв?

б)  Підсумок

Висновок . Такі ситуації, коли треба зробити нелегкий вибір, виникають і в

житті. Завжди думайте про наслідки, до яких приведе той чи інший вчинок.

Робіть добро. За добро добром платять. Саме в цьому і є повчальний зміст

казки.

2. Оцінювання

- А зараз в залежності від того, як ви працювали, чи активними були, скільки качечок заробили виставте собі бали. (2 качечки – 1 бал)

3. Домашнє завдання

1р. – переказувати від імені різних героїв

2гр. – змінити кінцівку казки.

4. Підсумок

На уроці я:

- Дізнався…

- Зрозумів…

- Навчився…

- Не вмів, а тепер вмію…

5. Рефлексія

- Наш урок добігає кінця, сподіваюсь, що після цього уроку ви будете робити

тільки добрі та обдумані вчинки. Більше творити добра!

- А зараз встаньте, візьміться за ручки і побажайте один одному всього хорошого, чогось дуже приємного. Поділіться своєю добротою!

docx
Додано
12 січня 2019
Переглядів
1653
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку