Урок літературного читання. Тихі віршики на зиму. Мар’яна Савка «Біла пані», «На горбочку»

Про матеріал

Цей конспект створений для того, щоб вам було легко та зручно підготувати цікавий,хороший урок. Він розроблений відповідно навчальної програми.Мета цієї розробки: полегшити роботу педагогів та цікаво і зрозуміло пояснити новий матеріал.

Перегляд файлу

 

Тема. Тихі віршики на зиму. Мар’яна Савка

«Біла пані», «На горбочку» 

Мета: удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати,  робити висновки з прочитаного; вчити учнів бачити і відчувати красу природи; розвивати інтерес до читання, навички читання, мову учнів, спостережливість, увагу; виховувати пізнавальний інтерес до навколишнього середовища

Обладнання: телеграма, картка із чистомовкою, фізкультхвилинка (відео), таблиця «Правила роботи в групі», портрет поетеси, сюжетні малюнки.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація класу

"Самоналаштування"

  Покладіть рученята на парту, закрийте очі та промовляйте:

Я старанний (на)

Я буду добре працювати на уроці.

Я бажаю однокласникам успіхів.

ІІ. Мовна розминка

1.Чистомовка

ма-ма-ма — ой весела вже зима;
ло-ло-ло — скільки снігу намело;
мі-мі-мі — ми ще дітоньки малі;
мо-мо-мо — пташкам корму ми дамо.

2.Гра «Що зайве?»

Сніг, зима, іній, мороз, заметіль, холод, холодний.

  •            Яке слово зайве?
  •            Яким одним словом можна об’єднати всі ці слова? (Зима)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Діти, у нас сьогодні незвичайний урок.  Коли я зайшла до класу, то на столі лежала ось ця телеграма. Але вона теж незвичайна. Бо її текст  складається із загадок. Давайте прочитаємо її. І напевне розберемося чому вона нам надіслана.

 

Біла ковдра поле вкрила,

Все навкруг  вона змінила. ( Сніг)

 

Прийшла баба в кожуху

Принесла холод в рукаву. ( Зима)

 

Намалює на вікні гарний візерунок.

А в святкові зимні дні зробить подарунок ( Дід Мороз)

  • Як ви думаєте , хто міг прислати нам цю телеграму?  Правильно Снігова Баба.

Прийшла Баба снігова

Світ весь снігом замела

Заметіль та віхола

Стихла й вірші слухала.

З неба сипались сніжинки,

Мов легесенькі  пушинки.

Землю ковдрою накрили,

І самі всі враз спочили.

Вона запрошує нас на екскурсію до зими. Зима – це дивовижна пора року. Вона наповнена святами, подарунками, дивами. А коли вийдеш на вулицю то ніби потрапляєш у казку.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

  •            За вікном чарівна красуня зима. Краса зимової природи надихала письменників, поетів. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передавали  образи і зимового ранку, і засніженого саду, і поля. Отже вирушаймо у світ зимової краси і зимових див.
  •            Сьогодні ми з  вами познайомимося із сучасною поетесою Марією Савкою і її віршами «На горбочку» і «Біла пані». Навчимося їх виразно читати.

 

V. Вивчення нового матеріалу

  1.               Ознайомлення із біографією поетеси

Мар’яна Савка - поетеса, дитяча письменниця, літературознавець, публіцист, головний редактор «Видавництва Старого Лева».

Народилася в сім'ї театрального режисера, актора, громадського й культурного діяча Ореста Савки та вчителя музичного мистецтва Ірини Савки. У юності займалася співом і театром. Закінчила Львівський державний університет ім. Івана Франка, факультет української філології.

Живе у Львові. Одружена, має сина.

Автор кількох книжок для дітей — «Чи є в бабуїна бабуся?» (2003), книжка-картонка «Лапи і хвости» (2005), «Казка про Старого Лева» (2011), «Босоніжки для стоніжки» (2015), книжка-картонка «На болоті» (2015), «Тихі віршики на зиму» (2015).

 Поезія Мар’яни Савки перекладена польською, англійською, білоруською, російською, литовською, німецькою, португальською мовами.

"З дитинства мене оточувало дуже багато книжок, бо мої батьки мали гарну бібліотеку. Кілька полиць були тільки моїми — з найкращими дитячими книжками, які тоді лишень можна було знайти й придбати. Мені так подобалося читати, що я собі мріяла й про якусь таку професію. Сиди собі, читай! Але ж ви знаєте, що мрії збуваються. Тепер я і пишу книжки, і видаю, і, звичайно ж, читаю! І це справжня насолода!" (Мар’яна Савка)

  • Які книги написала поетеса?
  • Що найбільше любила робити Мар’яна Савка?
  1.               Ознайомлення із віршем «Біла пані»
  1.     Вправа «Передбачення»
  •   Як ви думаєте: Про що прочитаємо вірш?
  1.     Читає вірш вчитель
  •   Чи справдилося ваше передбачення?
  •   Про що вірш?
  1.     Словникова робота

Білосніжному

Жупані

М’якеньких

Посох

Завії

Застеляє

Ступає

Нині


Мережаній

  •             Читання слів  «луною» за вчителем.
  1.     Мовчазне читання учнями вірша
  2.     Аналіз змісту вірша
  •   Як автор зобразив зиму?
  •   Що вона тримала у руках?
  •   Хто йшов за зимою? Прочитайте.
  •   Чому автор зобразив зиму у вигляді живої істоти (пані)?
  1.     Способи читання вірша

А) ланцюжком

Б) по парах

7) Фізкультхвилинка (відео)

  1.      Робота з малюнком?
  •   Що ви бачите на малюнку?
  •   Які кольори переважають?
  1.      Робота в групах.

Повторення правил роботи в групах

Дібрати з вірша:

1 група: слова назви предметів.

2 група: слова назви ознак предметів.

3 група: слова назви дій предметів.

  1. Виразне читання вірша учнями
  1.               Ознайомлення із віршем «На горбочку»
  1.     Вчитель читає вірш
  •   Назвіть дійові особи вірша? (мама, Левко, діти)
  1.     Словникова робота

Левко

Померзли

Санчата

Навпрошки

Звідусіль

Усидіти


Намело

Шалик


Затріпотіли                     Дітлахи


  1. Способи читання

1 ряд: «Сонечко»

  1. ряд «Дощик»
  2. ряд «Злива»
  1. Вибіркове читання і аналіз вірша
  •             Що наказувала мама Левкові? Чому?
  •             Що сталося із гусаком?
  •             Хто із тварин не хотів виходити на вулицю?
  •             Знайдіть і зачитайте опис хлопчика?
  •             Де зібрались діти?
  •             З ким автор порівнює дітвору? А з чим шалики?
  •             Яка погода панувала на вулиці? Зачитайте.
  1. Читання вірша вголос «ланцюжком».

Першу частину вірша читають хором учні першої парти, на другу частину до них приєднуються учні другої парти. І так по черзі до читання підключається весь клас.

  1. Виразне читання вірша.

VІ. Підсумок уроку
 Уявіть себе художниками
Які фарби вам необхідні для того, щоб намалювати зиму?
 Уявіть себе поетами
Які прикметники (дієслова) ви б дібрали, щоб зобразити природу взимку?

  •            Які твори ми сьогодні читали?
  •            Хто автор?
  •            Що ви запам’ятали про поетесу?

VІІ. Домашнє завдання

Намалювати малюнок до вірша «На горбочку»

 


 

docx
Додано
6 липня 2018
Переглядів
4466
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку