Мета: продовжувати знайомити учнів з творчістю В. Сухомлинського ;
-працювати над вдосконаленням навичок свідомого та швидкого
читання;
-формувати уміння вчитись, комунікативну, соціальну компетентності.
- розвивати діалогічне та монологічне мовлення;
- розвивати увагу, спостережливість, критичне мислення;
- виховувати любов до природи, потребу допомагати беззахисним
тваринам, не бути байдужими до чужої біди;
Обладанання: портрет В.Сухомлинського,проект «Домашні улюбленці»,
слова для словникової роботи, план твору, картки для роботи в парах
та групах, вислів-висновок, іграшкові тваринки, запис пісні «Котику
Мурчику», пазли з приказками про котів, таблиця «Знаємо. Хочемо
дізнатися. Дізналися», картки з додатковою інформацією про тварин.
Тип уроку. Комбінований.
Форма проведення. Урок доброти.
Тема. Твори добро. В. Сухомлинський «Покинуте кошеня».
Мета: продовжувати знайомити учнів з творчістю В. Сухомлинського ;
-працювати над вдосконаленням навичок свідомого та швидкого
читання;
-формувати уміння вчитись, комунікативну, соціальну компетентності.
- розвивати діалогічне та монологічне мовлення;
- розвивати увагу, спостережливість, критичне мислення;
- виховувати любов до природи, потребу допомагати беззахисним
тваринам, не бути байдужими до чужої біди;
Обладанання: портрет В.Сухомлинського,проект «Домашні улюбленці»,
слова для словникової роботи, план твору, картки для роботи в парах
та групах, вислів-висновок, іграшкові тваринки, запис пісні «Котику
Мурчику», пазли з приказками про котів, таблиця «Знаємо. Хочемо
дізнатися. Дізналися», картки з додатковою інформацією про тварин.
Тип уроку. Комбінований.
Форма проведення. Урок доброти.
ХІД УРОКУ
І. Організація початку уроку.
1.Створення позитивної емоційної атмосфери.
Я всміхаюсь сонечку : «Здрастуй, золоте!»
Я всміхаюсь квіточці, хай вона росте.
Я всміхаюсь друзям, зичу їм тепла.
Гостям усміхаюся, зичу їм добра.
На доброті існує світ
І добротою пахне хліб.
І мирне небо, в школу йти –
Це також вияв доброти.
До всіх людей любов свята –
Це чистота і доброта.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Рольова гра «Репортер»
Р.- Нещодавно ми з вами взяли участь у всеукраїнському уроці доброти, стали учасниками рекорду.
Р,- Про що ми вели мову на цьому уроці? (Читали оповідання, познайомилися з тваринами-рекордсменами, повторювали правила поводження із домашніми тваринами, розгадували загадки, кросворд, писали побажання до тваринок)
Р.- Чого він нас навчав? (Дбайливому ставленню до живої природи; відповідальністі за життя друзів наших менших (Малюнки)
Р. - Добра людина – це та, яка…
Р.Висновок. Мудрець сказав : «Живи, добро звершай.
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
людину відрізня від мавпи і від звіра.
Нехай ця істина стара : людина починається з добра.
Р.-То що творить людину, ви дізнаєтесь, прочитавши речення, роз’єднавши слова.
Людинутворитьдобро.
2. Мовна розминка
Читання гнізд споріднених слів.
добро друг
добрий друзі
доброта дружній
добріший дружити
добродушний дружелюбний
- Які із слів ховають у собі два слова? (Добро +душа,дружити + любить)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної дяльності.
1.Гра «Впізнай за описом»
-Послухайте текст про тварину. Впізнайте її.
Воно було маленьке, пухнасте, чорного кольору з білою цяточкою на лобі. Цяточка мала форму зірочки, тому всі почали називати його Зірочкою. Кругленька мордочка з чорним носиком, блискучими очицями і маленькими стоячими вушками, була у мого улюбленця.
Тваринка мала веселу вдачу, а тому дуже швидко стало улюбленцем родини.
- То хто це?
- Що вам підказало?
- Яку велику тему вивчаємо? ( «Рідна домівка, рідна сім’я – тут виростає доля моя»)
- А як ви гадаєте, як кошеня пов’язане з цією темою?
2. Гра « Уважне око» (Визначення автора твору)
(На дошці прикріплено склади в клубочках .)
- Діти, прочитавши склади в клубочках ви узнаєте хто автор твору, з яким ми сьогодні будемо працювати. ( Василь Сухомлинський).
- З якими творами цього автора ми знайомі? («Як Наталя хитринку купувала», «Я хочу сказати своє слово», «Тетянка усміхається»)
- Що визнаєте про автора?
3 .«Довідкове бюро» ( 3 учнів)
Народився Василь Сухомлинський у селі Василівка Кіровоградського району в бідній сім’ї. Василько ріс жвавим і допитливим. Змалку любив малювати, читати.
Сімнадцятирічним юнаком переступив поріг школи учителем мови і залишився в ній до кінця свого життя. Понад 35 років працював він учителем і директором школи.
Його спостереження за поведінкою дітей вилились у книги, статті. Він написав понад 1500 казочок–мініатюр, які вчать доброти, щирості, людяності.
4.Артикуляційна гімнастика. З використанням ІКТ
Презентація
- дихальна гімнастика: свічка, квітка, чай;
- звуконаслідування :дитина, мишка, півень, жабка, тигр.
5.Повторення скоромовки
Скочив котик, сів на плотик,
Миє ротик і животик.
- Сьогодні ми познайомимося з оповіданням «Покинуте кошеня», будемо працювати над вдосконаленням навичок свідомого та швидкого читання, розвиватимемо критичне мислення.
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
1.Словникова робота.
Кошенятко Дивляться
Дівчина Замуркотіло
Люди Взяла
- Прочитайте мовчки слова першого стовпчика.
- Прочитайте вголос, здивовано.
- Прочитайте пошепки слова другого стовпчика.
- В якому стовпчику записані лише іменники?
- Чи можна їх поєднати у пари? Що утворилося? (Словосполучення)
2.Метод «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися».
- Отже, на початку уроку ви почули, що сьогодні познайомимося з твором
В. Сухомлинського «Покинуте кошеня». Спочатку давайте пригадаємо, що про кошеня вам вже відомо. Що саме про кошеня ви хотіли б дізнатися на уроці? (Учні відповідають, результати заносяться до таблиці).
Знаємо
Кошеня – маленький котик. Коли виросте – стане котом.
Кіт – це звір. Кошеня – пухнаста, ласкава тваринка.
Любить молочко. Любить гратися.
Часто вмивається. Полює на мишей.
Хочемо дізнатися
Чому кошеня покинули?
Чим можна йому допомогти?
Яким ще тваринам і як можна допомогти?
3. Ситуація успіху
- Пізніше ми заповнимо і третю колонку таблиці і підсумуємо, чи виправдалися ваші передбачення.
- Працюючи старанно, наполегливо та творчо , ви в кінці уроку отримаєте насолоду від гарного вчинку для головного героя нашого оповідання.
4. Метод «Передбачення».
- А тепер час познайомитися із оповіданням.
(Читаю твір, діти слідкують за текстом із білим аркушем, що закриває подальший матеріал. Під час читання роблю зупинки і ставлю питання «Як ви вважаєте, що було далі?» Заслуховую варіанти відповідей. Далі пропоную дізнатися, чия думка була найближчою до змісту. У такий спосіб читається весь текст.)
- Яке враження склалося від прослуханої частини твору?
- Чи переживали ви подібні відчуття?
5.«Оплески як подяка».
6.Фізкультхвилинка
Сірий котик міцно спав, навіть пісню не співав.
Та, нарешті, він проснувся і довкола озирнувся.
Став смачненько потягатись і чистенько умиватись.
Порозчесував він вуса довгі-довга,русі-русі.
Зубки й кігті нагострив. В комірчину він побрів
Буде мишку полювати. Й добре все оберігати.
Й ми, як котик відпочили, щоб зміцнити наші сили.
У. Закріплення матеріалу.
1. Заповнення третьої колонки таблиці:
Дізналися
Хтось виніс з хати і пустив на дорогу.
Так робити не можна.
Люди не завжди бувають добрими до тварин.
Не можна бути жорстокими і байдужими.
Покинутій тваринці потрібно знайти притулок.
Тварини приносять радість до нашого життя.
2.Повторне слухання казки (аудіо)
3.Гра « Так чи ні» Перевірка розуміння тексту.(Сигнальні картки)
- На вулиці опинилося кошеня? (Так)
- Тваринка сміялась?(Ні)
- Маленькому було страшно?( Так)
- Настав ранок?(Ні)
- Наталочка вміє творити добро? (Так)
- Чи можна назвати Наталочку другом тваринки? ( Так)
4.Читання «на буксир».( За вчителем)
- Чому кошенятко замуркотіло? (Тепло, радісно, безпечно, захист, притулок)
5.Читання «Дощик». (1 абзац)
6.Читання по рядах. (2 абзац)
7. «Небо – земля». (3 абзац)
8. «Незнайко». (4 абзац) «Репортер», «В парах» (Резервне завдання)
9. Складання характеристики головних героїв. (Робота в парах на картках)
- Скільки головних героїв в даному оповіданні? (Двоє)
- Назвіть їх. (Наталочка та кошенятко)
- Прочитайте слова-характеристики, допишіть закінчення та з’ясуйте, кому вони належать.
раде-радісіньке
щира
сердечна
Наталочка бідне кошенятко
маленьке
чуйна
добра
- Ким стала Наталочка для кошети? (Справжнім другом)
9.Гра « Утвори»
- Доберемо до кожної букви слова друг слова, які притаманні другу.
Д – добрий
Р - розумний, радісний,
У - уважний
Г - гарний.
ВИСНОВОК
Бути другом природи – це значить дбайливо ставитися до тваринного та рослинного світу .
10.Робота з підручником. Вибіркове читання.
- Як кошеня опинилося на вулиці?
- Який вигляд воно мало?
- Як описано його стан?
- Хто проходив повз кошеня?
- Прочитайте, як люди відносилися до котика?
- Які рядки вас схвилювали?
- З чого видно, що в Наталочки добре серце?
11. Гра «Знайди хвости»
Хтось виніс.. Сидить.. Проходять люди…
Настав… Поверталась додому… Вона не … Пригорнулося кошенятко...
12.Пауза відпочинку. Слухання пісні «Котику Мурчику»
13. Гра «Хто читає уважніше?»
- Знайдіть речення зі словами із словникової роботи.
- Прочитайте найкраще місце в оповіданні на вашу думку. Чому саме його ви вибрали?
14.Творча робота на основі прочитаного.
- Доберіть до слів, протилежні за значенням : виніс – заніс, маленьке – велике, сумно-весело, сміється-плаче, вечір-ранок.
15.Складання плану з перечитуванням тексту. (Робота в групах)
______________
О Страшно маленькому ввечері.
О Наталочка врятувала кошенятко.
О Покинуте кошеня.
О Люди бувають різні.
( ___________________)
- Діти, працюючи в групах складіть на картках план оповідання.
- Для чого нам потрібен план?
- Перша групо , назвіть назву оповідання.
- Друга групо,прочитайте 1 пункт плану.
- Третя групо, назвіть 2 пункт плану.
- Четверта групо, назвіть 3 пункт плану.
- П1ята групо, прочитайте 4 пункт плану.
- Шоста групо, назвіть автора твору.
16. Гра «Склади приказку» (Робота в парах)
Сильніше кішки звіра нема для мишки.
Як кіт наплакав.
Кіт з хати – миші на стіл.
Кіт мурличе-гостей кличе.
І старий кіт любить тепло.
З чорної кішки білої не зробиш.
УІ. Підведення підсумків уроку.
1.Кубік «Блума»
Назви твір (В.Сухомлинський «Покинуте кошеня»)
Опиши кошеня(Кошеня мале, сіре, злякане, раде-радісіньке)
Поясни, що сталося ( Люди лишили кошеня на вулиці.Кошеня не хотіли брати до себе люди)
Запропонуй , що треба зробити всім(Я б також забрав кошеня додому)
Поділись своїми відчуттями (Мені шкода кошеня)
Подумай , що сталося далі ( Коли Наталочка принесла кошеня додому, мама зраділа доброті доньки або запропонувала пошукати завтра господарів чи написати оголошення)
2.Розв’язання ситуації успіху
- Я впевнена, що активно працював кожен учень нашого класу, тому відкрийте конверти із подарунком-сюрпризом для нашого кошенятки
- Чим ви можете пригостити нового друга Наталочки?(Ковбаса, м’ясо, молоко, сметана, сосиска, клубок, дряшпалка, ковдра, лежанка, лоток)
- Але ще важливіше для кожного улюбленця наша любов , піклування, ніжність та турбота.
- У вас на партах є сердечки. Візьміть їх у долоньки, зберіть у думках усю всю любов, вдихніть їх у серця. Ці серця ви понесете додому, як згадку про наш урок . Тваринки, що живуть поряд з нами, потребують нашого захисту і піклування. Ми відповідаємо за всіх, кого приручили.
3. Резервне завдання. Асоціативний кущ «Квітка доброти» ( ІКТ)
УІІ. Домашнє завдання.
1.Диференційовано
Середній та достатній рівень : с.63-64, читати, переказувати;
Високий рівень :
творче завдання: 1)на альбомних листочках написати невеличку розповідь про те, як ви допомогли тваринці.
2)Придумайте свою кінцівку оповідання.
2.Рефлексія. «Котик муркоче...»
Озвучую фрази. Учні, що згодні з ним, підводяться коло парти.
Котик муркоче для тих, хто сьогодні гарно працював на уроці.
Котик муркоче для тих, хто дізнався про щось нове.
Котик муркоче для тих, хто був уважним на уроці.
Котик муркоче для тих, кому є що розповісти про сьогоднішній урок.
Котик муркоче для тих, хто буде докладати зусиль, щоб зберегти та примножити природу.
Котик муркоче для тих, хто йде з уроку у гарному настрої.
«Оплески як подяка».
1