Урок літературного читання у 2 класі

Про матеріал

Практичне ознайомлення із книгознавчим поняттям збірка авторська. Ознайомлення з життям і творчістю Марійки Підгірянки. Вірші М.Підгірянки «Ліс» , « Прийшла осінь».

Перегляд файлу

                           Урок літературного  читання  у 2 класі

 

Тема. Ознайомлення з життям і творчістю Марійки Підгірянки. Вірші      М.Підгірянки «Ліс» , « Прийшла осінь».

 

Мета: розширювати  знання учнів про творчість  Марійки Підгірянки,

          вдосконалювати вміння виразного читання поезій Марійки Підгірянки;

          збагачувати словниковий  запас учнів;

           удосконалювати навички роботи  з пензлем;

           розвивати  мовлення, вміння правильно аналізувати прочитане;

            виховувати любов до книги, до рідної мови ; вчити помічати красу

          довкола   ; виховувати любов до природи рідного краю,  бережливе

          ставлення до неї.

 

Методично-дидактичне забезпечення: портрет Марійки Підгірянки;

          книжкова виставка “Щедра  піснями душа”;  виставка малюнків до творів

          Марійки  Підгірянки; плакат із записом девізу урока, карта України;

          таблиці для розчитки (прочитати на одному диханні прислів’я); малюнки,

           на яких зображено осінь, дерева; аудіо запис мелодії П.І.Чайковського

          «Пори року.Жовтень»,пісні М.Підгірянки «Упала крапля» (музика

          А.Винницького)

                         Хід уроку

I. Організація учнів до уроку

         Приготуйтеся швиденько,

         Станьте біля парт рівненько.

         Ми урок розпочинаєм,

         Багато нового пізнаєм.

II. Мовна розминка

    1.Чистомовка

       Рі-рі-рі – в нас криниця у дворі,

       да-да-да – в ній холодная вода,

       їх-їх-їх – це здоров’я для нас всіх,

       ки-ки-ки –п’ють її всі залюбки.

    2.Розчитування

       Прочитайте прислів’я на одному мовному диханні.Після короткого видиху – пауза – вдих – прочитати прислів’я повністю.Повторити 3 раза.

        Осінь усьому рахунок веде,

        Осінь іде,дощ за собою веде.

      3.Гра «Утвори слова –рими»

         Садок                родина

         калина               холодок

         ходила               прикрасила

       4.Вправа на інтонування.Прочитайте речення відповідно до розділових знаків.

            Осінь.Осінь!Осінь?

        5. Гімнастика для очей

           «Стовпчики» - рух очей вгору-вниз

           «Маятник» - рух очей вправо-вліво

            «Катаємо м’ячики” – по колу вправо-вліво

III.Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми і мети.

            1. (Вірш читає вчитель.На дошці карта України)

                  Гарна,велика країна моя,

                  Є в ній озера, річки і моря,

                  Гори високі, степи та ліси,-

                  Скільки багатства і скільки краси!

                                                  П.Тичина

Я думаю,що ви самі готові назвати тему сьогоднішнього уроку.Назвіть її.

             2. Вправа «Мікрофон»

-Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.(Цікавим,навчальним,трохи казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим, проблемним…)

-А ви на уроці якими повинні бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими…)

-Отже якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок. А він у нас сьогодні дійсно незвичайний. Адже на ньому ми будемо читати,слухати музику ,фарбувати. Чи цікавим буде урок? Отже все залежить від вашої активності, уважності, творчості.

А працюватимемо під гаслом:

          Щоб робота в нас кипіла,

          Працювати будем:

          Швидко! Дружно! Вміло!

IV.Створення  емоційного фону уроку

   Слухання П.І.Чайковський «Пори року. Жовтень»

-Які картини природи ви собі уявили? Чому?

V.Вивчення нового матеріалу.

  1.Презентація «Життя і творчість Марійки Підгірянки»

  VI.Опрацювання вірша «Ліс»

     1.Виразне читання вірша вчителем

       -Який пейзаж змальовує М.Підгірянка у вірші?(Пейзаж-картина природи)

     2.Словникова робота

Галузка – гілка,гілочка

Ярок, яр – глибока, довга впадина

      4.Аналіз вірша з елементами вибіркового читання

      5.Робота над малюнком до вірша

      6.Читання вірша хором

      7.Виразне читання вірша учнями. Гра «Хто краще». Передати голосом захоплення, любов до природи. Прочитати цей вірш наспівно, ніби згадуючи побачене.

        8.Фізкультхвилинка

     Ми берізки та кленці,

     в нас тоненькі стовбурці.

     Ми в стрункі стаєм рядки,

     випрямляєм гілочки.

     Ледь зіп’ялись з корінців,

     дістаємо промінців.

     Ми стискаєм їх вогонь

     в зелені своїх долонь .

    Хилять свіжі вітерці

    вліво-вправо стовбурці.

    Ще й верхівки кожен ряд

    нахиля вперед-назад.

VII.Опрацювання вірша  «Прийшла осінь»

-За назвою вірша , здогадайтесь, які картини природи автор намалює словом.

1.Читання вірша вчителем

-Які слова надають віршеві ніжного забарвлення?

2.Самостійне читання вірша учнями.

-Як ви розумієте виділені рядки?(Робота в групах)

1 група

Груші всі позолотила.

2 група

Яблучка помалювала

на обидва личка.

3 група

Усі сливи завивала

 в сині оксамити.

4 група

Весь садочок прикрашала.

-Чому осінь можна назвати золотою, щедрою, жовтогарячою, багряною, золотокосою?

3.Вибіркове читання.

Зачитайте рядки, у яких поет зображує осінь, як живу істоту.

4.Мовно-логічне завдання.

З’єднайте стрілками слова першої колонки зі словами другої.

Осінь                      прикрасила

груші                     помалювала

яблучка                 позолотила

сливи                     завивала

садочок                  прийшла

5.Читання вірша хором.

6.Читання вірша учнями.  Гра «Уважний читач».
Вчитель читає вірш, не дочитуючи слова. Учні їх згадують, доповнюють.
VIII.Узагальнення й систематизація знань

1.Дихальна вправа.

-Як дме осінній вітерець? (Діти імітують , видихаючи повітря через рот.)

-Як пахнуть квіти? (Діти вдихають повітря через ніс.)

-Як гудуть бджілки? (Діти гудуть як бджілки : «Дзу-дзу».)

2.Практична робота в групах. Вправа-гра «Художники». Робота в групах.

-А зараз ми перевіримо,як ви працювали на уроці.

1 група.За формою частин дерева впізнайте його, розфарбуйте і підпишіть його назву.(Учні отримують картку з намальованими контурами дерев.)

2 група.Згадайте зміст прочитаних нами віршів. Чого не вистачає на малюнку? Домалюйте. (Учні отримують картку –картинку природи)

 3. Робота з прислів’ям.

Зрубати дерево-п’ять хвилин, виростити ліс-сто років.

IX. Розгляд виставки книг М. Підгірянки.
Вчитель пропонує заспівати пісню «Упала крапля»(слова М.Підгірянки,муз.Андрія Винницького)

Які збірочки поетеси вас зацікавили?

Кому з вас хотілося б ще раз прочитати вірші, казки?

Марійка Підгірянка складала й загадки. Давайте  спробуємо розгадати     декілька загадок.

 

Гра  “ПОСЛУХАЙ – ВІДГАДАЙ”

 

    То чорна, то сива

   По небі ходила,

   Набив її вітер –

   Сльози розпустила. (Хмара)

 

    Ану, хто з дітей відгадає,

   Що за звір ніг вісім має,

   Снує з ниток тонкі сіті.

    Щоби мушки в них ловити? (Павук)

 

    Пара довгих вушок,

    Сіренький кожушок,

     Скорий побігайчик,

     А зоветься… (Зайчик)

 

     Чистенькі віконця

    Сміються до сонця,

    Діточки довкола,

      Наша люба… (Школа)

 

    Як звинеться у клубок –

    Ні голівки, ні лапок.

    На нім повно колючок,

     Він зоветься … (Їжачок)

 

       Моє тіло під землею,

Кучерики – понад нею.

Любить мене кожна юшка,

Називаюся … (Петрушка)

 

      Школяре, школяре, я твоя подруга.

Кращого ніколи не знайдеш ти друга.

Ти мене пильнуєш – я тебе навчаю,

Я тебе навчаю та ще й забавляю. (Книжка)

 

X. Підсумок уроку.
Вірші, п'єси, казки, загадки Марійки Підгірянки хай допоможуть вам краще відчути гарний настрій і непростий навколишній світ, навчать, „ як зло оминати і добро чинити".

XI. Домашнє  завдання
Виразно читати вірші.

 

doc
Додано
15 лютого 2018
Переглядів
2085
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку