Урок позакласного читання " Буду я природі другом"

Про матеріал

Урок позакласного читання для учнів 2 класу, присвячений вивченню природи рідного краю, із застосуванням елементів критичного мислення та урахуванням вікових особливостей учнів

Перегляд файлу

                    Урок позакласного читання у 2 класі.

 

Тема. Буду я природі другом.

Мета. Формувати в учнів повноцінні навички читання вголос і 

           мовчки; усвідомлювати зміст прочитаного; аналізувати та 

           узагальнювати отриману інформацію.

           Вчити учнів самостійно працювати з різними типами і видами дитячих 

           книжок; уміння здійснювати пошук, відбір інформації для вирішення 

           навчально-пізнавальних завдань; вміння доводити свої міркування.

           Розвивати спостережливість, допитливість, критичне мислення,

           інтерес до навколишнього світу.

           Виховувати у дітей бажання  оберігати природу та бережливе 

           ставлення до навколишнього світу.

           Розширити уявлення учнів про творчість В.Чухліба.

Обладнання. Портрет В.Чухліба, збірники художніх творів «Позакласне 

           читання,2 кл.», виставка книг по темі, малюнковий словник рослин  

           лісу, малюнок скрипки.

 

                                                       Хід уроку. 

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Аналіз виставки книжок, самостійно відібраних і прочитаних дітьми до уроку.

   -   Які книжки є на виставці?

   -   Назвіть їх.

   -   Прочитайте тему уроку.

   -   Чи відповідають назви книжок темі уроку?

   -   Твори яких жанрів уміщені в книжках?

   -    Де ви взяли книжки до уроку?

   -    Про яку книжку ви хочете розповісти?

   -    Коротко розкажіть зміст прочитаної книги, але не до кінця, і своєю 

         розповіддю зацікавте однокласників, щоб їм теж захотілось прочитати 

         цю книжечку.

  (Формування вміння аналізувати твори,виділяти головне з прочитаного)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

      - Ось ви, діти, почули розповіді  своїх товаришів про прочитане.  

         Подумайте і скажіть, як можна назвати одним словом все те, про що ми 

         з вами говорили? Допоможе вам у цьому загадка.

         Загадка.

         Що за книга без букв, без сторінок, а багато чого навчає? (Природа).

  • Які слова вам приходять на думку, коли ви чуєте слово «природа»?
  1. «Асоціативний кущ».
  • Напишіть центральне слово посередині аркушу паперу.

          Починайте записувати слова та фрази, які спадуть вам на думку з даної 

          теми.

 

 

 

 

 

                                                         

 

      

                                                 

 

 

 

 

 

  • Природа – це непрочитана книга і ми сьогодні на уроці спробуємо торкнутися її перших сторінок, будемо вчитися любити її, оберігати, примножувати. А допоможуть нам у цьому оповідання В.Чухліба «Скрипочка » і «Дивина».

ІV. Знайомство з новими творами.

      1. Короткі відомості  про біографічні дані Василя Чухліба.

      В.Чухліб – син сільських вчителів. Під час війни його батьки були 

      партизанами. І в ліс вони забрали з собою Василька. А 

      потім, проживаючи біля лісу, хлопчик любив спостерігати за  

      природою. І, ставши письменником, розповідав дітям про її

      красу, навчав любити й оберігати кожну травинку й рослинку.

  • Сьогодні ми з вами прочитаємо оповідання, яке написав Василь Чухліб «Скрипочка».

 

 2. Передбачення.

- Діти, як ви думаєте, про що буде йти мова в цьому оповіданні?

 

 3. Словникова робота.

 - Що означає слово скрипка?(музичний інструмент).

   (Показую малюнок)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 4. Проблемне запитання.

    - Слухайте уважно оповідання та  скажіть, чи співпало ваше  передбачення?                                             

 (Розвиток смислової здогадки, уміння прогнозувати).

 5. Виразне читання оповідання учителем.

 6. Робота над текстом.

  - Чи говорилося в оповіданні про скрипку, яку ви бачили на малюнку?

  - Що собою являла скрипочка Тарасика?

  - Чи сподобалась Тетянці витівка хлопчика?

 7. Читання оповідання учнями вголос.

 8. Робота в парах.

     - Діти, повчиться в парах переказувати це оповідання у вигляді  

  діалогу, який відбувся між Тетянкою і Тарасиком.

  (Розвиток звязного мовлення дітей, уміння відтворювати діалог, працювати в парі).

  9. Підсумок прочитаного.

    - Діти, оцініть вчинки Тетянки і Тарасика.

    - Зачитайте з тексту  як виправив свою помилку хлопчик?

    - Чому вчить нас це оповідання?

(Формування вміння робити умовиводи з прочитаного).

V. Робота над оповіданням «Дивина».

   1. Словникова робота.

    Видолинок – невелика і неглибока улоговина.

    Малюнковий словник рослин: цмин, звіробій, верес, дика 

    рожа, деревій, дивина, заячий холодок, зозулин льон, вовчі 

    ягоди, дзвіночки.

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 Верес

Дика рожа                          Звіробій                                  Цмин                                                                

 

 Звіробій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Деревій                          Заячий холодок     Дивина

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вовчі ягоди                                                                                                          Дзвіночки

 

 

   2. Завдання перед читанням тексту.

   - Послухайте уважно оповідання і скажіть: які рослини ви бачили і

   знаєте, а про які ви б хотіли дізнатися?

   3. Читання оповідання учителем.

   4. Розгляд малюнкового словника.

   5. Читання оповідання учнями вголос.

   6. Робота над змістом оповідання.

   - Складіть свої запитання до цього оповідання і поставте їх класу.

 

   (Формування вміння ставити запитання до тексту).

 

    7. Вибіркове читання.

     - Зачитайте уривок тексту, який нагадав вам казку.

    8. Підсумок.

     - Як ви думаєте, чому Тетянка не нарвала собі квітів?

     - Як потрібно ставитися до рослин?

    (Виховання бережливого ставлення до природи)

     9. Робота над прислівями.

               Багато лісу - не губи,    

               Мало лісу – бережи,

               Немає лісу – посади.

               Рослина – землі окраса.

               З природою живи в дружбі,то буде вона тобі в службі.

      10. Рольова гра «Репортер».

           - Сьогодні до нас завітали репортери і хочуть, щоб ви дали 

           інтервю: «Якою я хочу бачити природу рідного краю?»   

    VІ.  Підсумок уроку.

           - Отже, давайте підведемо підсумки нашого уроку.

           - Оцініть вчинки героїв із прочитаних оповідань.

           - Кого з дітей можна назвати другом природи?

       (Формування вміння робити характеристики дійовим особам).

           - До чого закликає нас своїми оповіданнями В.Чухліб?

           - Що з біографії цього письменника ви запамятали?

           - Продовжіть думку: «На уроці я:

                                                                  дізнався…

                                                                  зрозумів…

                                                                  навчився…

                                                                  хотів би…»

           - Закінчити наш урок я хочу такими словами:

                               Бережімо ріки,

                               Бережімо води,

                               Як матусю рідну,

                               Бережімо природу.

                               Бережімо кожну

                               Квіточку й травинку,

                               Бо ми всі природи

                               Рідної частинки.        

 

docx
Додано
17 лютого 2018
Переглядів
4463
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку