Матеріал сприяє удосконаленню вміння дітей працювати з поетичними творами, вчити бачити в рядках віршів красу і велич Батьківщини; розширює знання дітей про цінності українців; розвиває навички читання, зв'язне мовлення, мислення, пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати в групах, самостійно;виховує почуття національної свідомості, гідності, прищеплює почуття любові до рідного краю, Батьківщини
Урок з літературного читання 2 клас
Позакласне читання на тему
«Батьківщина -рідний край»
Мета: удосконалювати вміння дітей працювати з поетичними творами, вчити бачити в рядках віршів красу і велич Батьківщини; розширити знання дітей про цінності українців; збагачувати словниковий запас;
розвивати навички читання, зв’язне мовлення, мислення, пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати в групах, самостійно;
виховувати почуття національної свідомості, гідності, прищеплювати почуття любові до рідного краю, Батьківщини.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Ми вам раді, люди добрі
І вітаємо щиро вас,
І запрошуємо ласкаво
На урок у другий клас.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Звучить пісня «Україна – рідний край»
Україна, любі діти, - наш чудовий край,
Там ліси і полонини, і луги, і гай.
І річок прудких багато, і рибок в них тьма!
Все те є, кохані діти, Вітчизна свята.
Сьогодні, як ви зрозуміли, мова піде про Україну. Ми поповнимо свої знання про нашу країну, її велич, красу та багатство. Я очікую від вас плідної праці і сподіваюсь, що ви будете уважними, розумними, організованими і кмітливими.
Погляньте на дошку, на ній з’явилися хмарки, тому день зразу став похмурим і сумним. Щоб в класі засяяло сонечко, нам потрібно його визволити. А для цього треба виконати завдання від хмарок. А працювати ми будемо під девізом
«Хто багато читає, той багато знає.
Хто швидко читає, той багато зробити встигає». (слайд 1)
Тобто ми з вами сьогодні дізнаємось про нове і цікаве, але для цього потрібно вміти швидко, правильно, а головне уважно читати. Якщо вибудете працювати дружньо, то ми встигнемо за урок визволити сонечко.
Перша хмаринка хоче послухати, як ми розчитуємося.
а) Читання за таблицею, розширення кута зору.(слайд 2)
дру . зі
лу . зі
мо . ва
сло . во
бджо . ла
б) «Читайте! Помічайте! Продовжуйте!»
РАНО – НОРА
МАРА –
СОСНА –
КАБАН –
КОМИШ –
МАРКО –
КАЗНА –
ТЕРКА –
в) Гра «З гірки на гірку» (слайд 3)
сад сім’я калина
дуб верба дорога
тин мова родина
луг сади хатина
рід люди країна
син діти народ
мир квіти Україна
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Щоб прочитати зашифровані слова, необхідно у кожному рядку закреслити однакові літери – це і є завдання від другої хмаринки.
Б М А О Т Л Ь О К Л І З В М Щ И З Н
У Р Т Ц І Т Д О Н Ц И О Б У Й
У К П М Р У А М П Й
(Батьківщина – рідний край)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Є багато країн на землі,
В них – озера, річки і долини.
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди – Батьківщина.
V. Знайомство з віршами про Україну.
- Третя хмаринка пропонує нам з вами ознайомитися із творами поетів та послухати вірші, які підготували учні.( Читання віршів про Україну заздалегідь підготовленими учнями).
Ю.Рибчинський «Наша мова»
Мова наша, мова –
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова –
Літ минулих повість,
Вічно юна мудрість,
Сива наша совість.
Я без тебе, мово,
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
Як вогонь у серці
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.
Олександр Олесь «Хто зберіг любов до краю»
Хто зберіг любов до краю
І не зрікся роду,
Той ім’ям не вмре ніколи
В спогадах народу.
Хто поїв, як струмінь, край свій
І не згинув в морі,
Ой, не раз того згадають
Влітку квіти – зорі.
Хто угледів в час безчасся
Сонце крізь тумани.
Той для люду рідним батьком
І пророком стане.
Хто зберіг любов до краю
І не зрікся роду,
Тільки той віддав всю душу,
Все, що зміг, народу.
***
Одна Батьківщина і двох не буває,
Місця, де родилися, - завжди святі,
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не має в житті.
***
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,
Оці степи, це небо, ці ліси –
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є дорога, явори,
Усе моє – все зветься Україна.
Нефьодова Орина «Рідна Україна»
Моя улюблена країна
Могутня, славна Україна
Стежиною важкою йшла
Й нарешті волю здобула.
Століттями тебе ганьбили,
З твого народу кров всі пили.
Але прокинулась країна
І стала вільна Україна.
Спиридонова Ангеліна «Моя країна – Україна»
Є на нашій планеті країна
З безмежними полями,
З широкими ланами,
Красивими дівчатками,
Міцними хлоп’ятками.
Ця країна має назву - Україна.
Люди в ній – одна родина.
Мова – наче солов’яна.
Знає кожна це дитина.
Романченко Михайло «Україна»
Я живу в країні,
Що зветься Україна.
Вивчаю рідну мову
Ніжну й калинову.
Вона – велике диво
Дісталась від батьків нам.
Так збережімо мову ми свою
І іншим ми її передамо.
«Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, але землі їм вже не дісталось. От вони й прийшли до Бога,а він у цей час молився, відтак вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог озирнувся, сказавши що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні – то ворога». Пішли наші предки на ту землю, оселилися й живуть донині. А країну свою назвали Україною».
VІ. Ознайомлення з творами шляхом їх читання.
Багато поетів описували Батьківщину у своїх віршах. Одним із них був Анатолій Костецький (1948и- 2005р.р.) (слайд 7).
Народився Анатолій Георгійович Костецький 6 грудня 1948 року у місті Києві в учительській сім’ї. У 4 роки він навчився читати, а в 5 засвоїв грамоту, вже писав і починав римувати. У перший клас пішов, маючи у зошиті декілька своїх віршів. Анатолій Георгійович улюблений поет для дітей, який написав багато поезій. Вони перекладені білоруською, російською, молдовською мовами. Жив і працював поет у Києві. 10 березня 2005р. поет помер. Серед багатьох віршів, написаних Анатолієм Георгійовичем, справжню славу здобули його неповторні рядки про Батьківщину.
домівка чесне веснянім
бджола найщиріші дотримане
Батьківщина
Знаєш ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина – це ліс осінній,
Це домівка твоя і школа,
І гаряче сонячне коло.
Батьківщина – це труд і свято,
Батьківщина – це мама і тато,
Це твої найщиріші друзі
І бджола у веснянім лузі.
Батьківщина - це рідна мова,
Це дотримане чесне слово.
VІІ. Фізкультхвилинка
VІІІ. Робота над змістом оповідання Т.Волгіної «Удома краще» (слайд 11)
«УДОМА КРАЩЕ»
Приїхав до Михайлика гість із села, двоюрідний брат Романко. Пішли вони місто оглядати. Показав Михайлик Романкові ляльковий театр, міський парк із фонтанами, цирк, метро.
Коли хлоп’ята повернулися, бабуся посадила їх обідати й запитала:
Бабуся засміялась і сказала:
Кожному мила де мати народила.
Та земля мила, життя віддай.
За рідний край своя сторона.
ІХ. Узагальнення та систематизація вивченого.
Ми даємо обіцянку нині,**
Знадобились моїй Батьківщині****
Вчитись так, щоб набуті знання***
Щоб цвіла Україна моя,*
6 33 15 24 32 (Дякую!)
Х. Підсумок уроку.(слайд 15)
1. Бесіда.
- Над якими творами працювали на уроці?
- Про що в них йшла мова?
- Напевно, кожен із вас відчув на сьогоднішньому уроці у своєму серці палку любов до своєї землі, бажання бути гідними своєї Батьківщини. Любіть і шануйте свою країну, її мову, її народ! А тепер давайте всі разом прочитаємо і доповнимо вірш.
2. Гра «Доповни вірш» (слайд 16)
Красивий, щедрий, рідний край,
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Наш край, що зветься…. (Україна)
ХІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІІ. Домашнє завдання.