ТЕМА: Хитра лисичка – герой багатьох казок «Лисичка». Поділ казки на частини.
МЕТА: Вдосконалювати навички правильного, виразного читання; вчити давати характеристику дійовим особам; ділити текст на частини; переказувати за планом близького до тексту; розвивати навички зв'язного мислення, пам'ять, увагу, уяву; виховувати працелюбність, бажання читати казки народів Європи.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці, індивідуальні картки, ілюстрації.
ТЕМА: Вступ. Хитра лисичка – герой багатьох казок «Лисичка»
(російська народна казка). Поділ казки на частини.
МЕТА: Вдосконалювати навички правильного, виразного читання;
вчити давати характеристику дійовим особам; ділити текст на
частини; переказувати за планом близького до тексту;
розвивати навички зв’язного мислення, пам'ять, увагу, уяву;
виховувати працелюбність, бажання читати казки народів
Європи.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці, індивідуальні картки, ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент .
Добрий день!
В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Казка двері відчиняє!
До роботи закликає:
Працювати вправно,
Читаючи старанно.
Мудрість казка нам дає, несе,
Розуму додає.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Розвиток навичок читання
Робота в «Комп’ютерній студії».
1.Орфоепічні вправи.
- Якщо ви хочете бути справжніми акторами, працювати будемо за всіма
акторськими правилами. Актори повинні багато читати, чітко і виразно
промовляти слова. Адже по телебаченню вас не тільки бачать, а і
чують.
а) Скласти прислів’я з частин за допомогою цифр, виразно прочитати
1. Маленькі 2. казки
3.багато 4.розуму
5.додають
2. Чистомовка.
Лалала – в лісі темному лисичка жила.
Ося-ося-ося-рибки ій дуже захотілося
Да-да-да-підманула хитро діда
Ей-ей-ей –вкрала рибку із саней
Ого-ого-ого – засмутила старого.
3.Гра «Віднови слова»
- Ой, лишенько!-кричать слова,-
Пропали літери у нас!
Ви дуже добре поміркуйте
І нас скоріше порятуйте!
Каз…а
Казк…р
Казо…ка
К…зк…вий
Казк…
4.Гра «Анаграми»
країна
сіяРо
хіяЧе
русіяБіло
гаріяБол
ліяАнг
іV.Повідомлення теми і мети уроку
Казки, які створює сам народ, називаються народними, бо передаються вони з вуст у вуста серед народу, від серця до серця. Вони навчають нас розуму, мудрості, додають життєвої сили, натхнення, доброти, всепрощення.
а) Продовжте логічний ряд: країна-казки
Україна – українські
Росія - …..
Білорусія - …
Чехія - …
Англія - ..
Болгарія - ..
V. Опрацювання нового твору
1.Вступна бесіда.
а) Наш урок-телепередача:
Перед вами нелегка задача -
Знання та вміння показати,
В гості до казки завітати.
Господиня казки буде ласкава,
Хитрістю своєю цікава.
Хто ж вона? Здогадайтеся!
Відгадати загадку постарайтеся!
б) В лісі темнім проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться,
а зовуть її …..(лисиця)
в) Лисичка – герой багатьох казок різних народів. Читати про неї весело
і цікаво, дивуючись лисиччиній хитрості, кумедності, захоплюючись її
витівками.
«Підвіз її вовк. От вона їде та все приказує:
(«Лисичка – сестричка та вовк-панібрат»)
«- Що ти таке ?
А він каже:
- Я – пан Коцький!
Лисичка каже: - Будь ти мені за чоловіка, а я тобі за жінку»
(«Пан Коцький)
«Пішла лисичка, та зараз – на горище, та до вулика та й наїлася меду
скільки хотіла. Вертається , ведмідь питає:
(«Лисичка-кума»)
«Коли біжить лисичка та й питає:
(«Рукавичка»)
«Підійде до віконця, як котика нема вдома, та й промовляє:
медяна водиця»
(Казка про котика і півника»
«Кличе лисичка журавля до себе в гості:
(«Лисичка і журавель»)
2.Працюємо в «Інформаційній студії»
Перше читання тексту вчителем із завданням:
3.Словникова робота
а) «З’єднати слово з його значенням»
Намалювати стрілочку від слова з першої колонки до значення
слова з другої колонки
колір соромити
попоїсти забажалося
побідкався з їсти
не ворухнеться пожалівся
лаяти без рухів
схотілося на одязі
б) «Піраміда»
жи ли
пок лав
під’ї хав
нало вив
зрозу мів
4. Напівголосне читання казки із завданням:
- Які слова незрозумілі в тексті?
5.Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання:
а) Що попрохав дід зробити бабу?
Де він збирався поїхати?
Хто побачив діда, коли він віз рибу додому?
Чого лисичці захотілося?
Прочитайте , як лисичка підманула діда
Зачитайте, як лисичка хитро вкрала рибу з саней
Зачитайте, що дід хотів привезти бабі
А що ж насправді було на санях?
6.Поділ казки на частини:
VІ. Працюємо у «Веселій студії»
Руді лисички маленькі,
хвостики у них довгенькі.
В лісі грались, веселились
працювати вже втомились.
А щоб добре працювати,
треба трошки пострибати.
Відпочили, розім’ялись –
й до роботи знову взялись.
VІІ. Розвиток читацьких вмінь та навиків.
Працюємо в «Театральній студії»
1.Переказ казки за планом та ілюстраціями:
1.Дід їде по рибу.
2.Лисичка і рибка.
3.Ні коміру, ні риби.
2.Гра «Дочитай речення за початком»:
Побачила його…
Під’їхав дід …
А лисичка …
Викинула …
Почала вона …
Там на санях ….
3.Робота в парах: читання речень з тексту за методикою Едігея В.
А сичкали тихеньку по чала по дати вики зі нейса бури. кинулаВи
юсв бкури, а маса клавте.
4. «Розшифруй словесно-математичний приклад»
лисия – я + чка = лисичка
рис-с + бка = рибка
діж ж + д = дід
5.Тест
1.Що наловив дід?
а) зайців;
б) риби
2. Якою прикинулася лисичка?
а)веселою;
б) мертвою
3. Куди поклав дід лисицю?
а) на сани;
б) на воза.
4.Як лисичка вкрала у діда рибу?
а) заховала у торбу;
б) викидала з саней.
5. Хто в казці хитрий?
а)дід;
б) лисичка.
VІІІ. Підсумок уроку.
1.Антиципація частин прислів’їв:
І на хитру лисицю сімох вовків обдурить.
Одна лисиця капкан знайдеться.
Лисиця спить, а рибку бачить.
2. «Телефонна розмова» (модель телефона)
- До нас зателефонувала Лисичка і запитує:
Як називається казка, яку ми читали на уроці?
Який народ написав її?
Чому казки називаються народними?
Хто в казці хитрий? Чому?
Кого перехитрили? Чому?
Що сподобалося на уроці?
Продзвенів дзвінок!
Закінчився наш урок!
Казки читайте,
Знання здобувайте:
На уроці читання,
На уроці старання.