Тема: Урок позакласного читання „У світі казки чарівної"
Мета: Узагальнити знання учнів про українські народні казки, активувати читацьку пам'ять, навчити слухати, відтворювати прочитане; розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, монологічне мовлення, мислення; виховувати любов до усної народної творчості, бажання більше самостійно читати.
Тема: Урок позакласного читання „У світі казки чарівної”
Мета: Узагальнити знання учнів про українські народні казки, активувати читацьку пам'ять, навчити слухати, відтворювати прочитане; розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, монологічне мовлення, мислення; виховувати любов до усної народної творчості, бажання більше самостійно читати.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сьогодні проведемо з вами гру „Поле чудес” на уроці позакласного читання „У світі казки чарівної”, на якій продемонструєте знання, набуті на уроках читання, та під час самостійної роботи.
ІІ. Основна частина уроку.
1.Зараз я пропоную вам розгадати кросворд. Його ключове слово підкаже тему нашої гри.
1. Має вуса, довгий хвіст
І цікаву звичку –
Спершу добре він поїсть,
А потім миє личко.
2. Хто з героїв казок каже такі слова: ”Ні, дідусю, не пила я і не їла. Тільки бігла через місточок і вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку і вхопила водички крапельку”.
3. Влітку носить сіру шубку, взимку – білого кожуха. Має з тріщинкою губу і дуже довгі вуха.
4.Чия це пісенька?
Я на сметані мішаний,
На яйцях печений,
Я від баби втік,
Я від діда втік,
І від тебе втечу.
5.В лісі є кравець чудовий,
Звірам шиє він обнови,
Для ведмедів – кожухи,
Для лисичок – сорочки,
Зайцю – валянки на лапки,
А для вовка - теплу шапку.
І собі пошив піджак. Хто кравець такий?
Ключове слово – казки. Чистомовка „Казка”
2.Чистомовка:
Ка-ка-ка – в гості завітала казка.
Бок-бок-бок—по доріжці котиться колобок
Сик-сик-сик—на крилах гусенят летить Телесик.
За-за-за – по містку біжить коза-дереза.
Ак-ак-ак – задом наперед повзе рак.
Чок-чок-чок – прийшов солом’яний бичок.
То-то-то – гостей багато.
То-то-то – влаштуєм свято.
І ВІДБІРКОВИЙ ТУР
До нас прийшли телеграми. Відгадайте, від кого вони прийшли, оскільки немає зворотної адреси.
1.Я просте яйце знесла, знесу золоте і приїду до вас у гості.
( Курочка Ряба)
2.Рятуйте, нас з”їв вовк. (Семеро козенят)
3.Почастую Лисичку з глечика з вузенькою шийкою і прилечу до вас.
(Журавель)
4.Обдурю Лисицю і приповзу до вас задом наперед. (Рак)
І ТУР
Що знайшов Півник – Голосисте Горлечко
К |
О |
Л |
О |
С |
О |
К |
Додаткові завдання.
Продовжити речення.
Півник знайшов…..
Мишенят звали …..
Мишенята були …..
Півник був ……..
Мишенята гралися, а Півник напік ….
ІІ ВІДБІРКОВИЙ ТУР
1.Робота з деформованими прислів’ями .
Бджола мала, а й та працює.
2.Літературна вікторина.
а) Ішов дід лісом, а за ним бігла собака. Та й загубив дід рукавичку.
(„Рукавичка”)
б) Жили собі дід та баба. Поїхав дід на ярмарок та й купив козу.
(„Коза – Дереза”)
в) З якої казки ці слова?
Он де наша іва,
Он де наша діва.
На метеному дворці,
На тесаному стовпці.
(„Кривенька качечка”)
(„Кобиляча голова”)
ІІ ТУР
Тут заховалася назва казки, в якій Котик врятував свого найкращого
друга від Лисиці
К |
О |
Т |
И |
К |
|
І |
|
П |
І |
В |
Н |
И |
К |
ІІІ. ВІДБІРКОВИЙ ТУР
1.„З якої казки герої ? ”
Показ ілюстрацій, назвати казкових героїв і з якої вони казки.
2.„Назви казкових героїв”
а) Я бичок-третячок,
смоляний в мене бочок .
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив (Солом’яний бичок )
Б) Летіли перші й другі гусенята,
Але не взяли на крилята.
А останнє підняло,
До матусі під віконце віднесло. (Івасик-Телесик)
В) Сісти захотів я на пеньок,
Щоб посмакувати пиріжок.
Та Маша голосом здаля
Вмить погнала до бабусі й дідуся. (Ведмідь)
Г) Дід мене з зернятка виростив.
Та самому вирвати не стало сил.
Тож довелося звернутися до усіх-усіх:
Бабусі, онучки, Жучки,
Варварки і мишки-сіроманки. (Ріпка)
ІІІ ТУР.
Хто був четвертим мешканцем рукавички?
Л |
И |
С |
И |
Ч |
К |
А |
ФІНАЛ
Назвати героя казки, якому належать такі слова: ”Вибачай, Лисичко. Більше пригощати тебе нічим…”
Ж |
У |
Р |
А |
В |
Е |
Л |
Ь |
СУПЕРФІНАЛ.
Щоб перемогти у суперфінальній грі, потрібно назвати автора всіх казок, про які згадувалося впродовж уроку.
Н |
А |
Р |
О |
Д |
3.Переказ стислий улюблених українських народних казок на „кріслі автора”
4.Робота в групах.
1 група: Інсценізувати уривок казки „Кривенька качечка”
2 група: Інсценізувати уривок казки „Кобиляча голова”
ІІІ. Заключна частина
1.Тест
1.Ким була дівчинка, у якої була кривенька ніжка?
А) гусочка; б) качечка
2.Де ділася бабина дочка?
А) її забрав вовк; б) її взяли заміж
3.Скільки тварин залізло в рукавичку?
А) двоє; б) семеро.
4. Хто вигнав Козу-Дерезу з зайчикової хатки?
А) рак; б) вовк
5. Хто їв пиріжки в казці „Колосок”?
А) крисенята; б) мишенята
6.Кого перелякав Пан Коцький?
А) лисиця, зебра, їжак; б) вовк, ведмідь, кабан
1б; 2а; 3б; 5б; 6б
2.Виставка книг казок.
Казка вчить, виховує, допомагає стати сильними, красивими душею, добрими.
Хай завжди поруч з вами буде добра казка. А допоможуть її пізнати книги.