Метою мого уроку було розширити уявлення і знання дітей про нові види дерев; продовжувати виховувати бережне ставлення до природи; розвивати навички виразного читання; працювати в колективі; пізнати і відкрити щось
нове;розширювати кругозір; бажання бути корисним у справах.
Тема: Прогулянка до парку з Катериною Міхаліциною. «Хто росте у парку» (скорочено).
Мета:
уміння вчитися: будувати процес самонавчання відповідно до поставленого завдання; прогнозувати і виконувати необхідні дії; уміти виконувати рефлексивні та оцінні судження;
комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування;
соціальної: продуктивно співпрацювати з усіма членами в парі, групі, колективі;
інформаційної: вчити здобувати необхідну інформацію з різних джерел;
загальнокультурної: логічно, виокремлюючи головне, відтворювати інформацію, сприйняту з паперових носіїв, дотримуватись норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Тип уроку: урок вивчення нових знань.
Форма уроку: інтегрований урок літературного читання, природознавства, української мови та математики.
Обладнання: портрет Катерини Міхаліциної; для роботи – Хрестоматія сучасної української дитячої літератури для читання в 1,2класах – Львів: видавництво Старого Лева, 2016; дидактичний матеріал для мовленнєвої розминки; малюнки парка, дерев.
Девіз уроку: Хто багато читає,
той багато знає.
Хто швидко читає,
той багато зробити встигає.
Хід уроку
І. Вступна частина
Доброго дня – птахам голосистим!
Доброго дня – травам росистим!
Доброго дня – сонечку ясному!
Доброго дня – світу прекрасному!
1. Організаційний момент
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко, в лад відповідати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Тож гаразд, часу не гаєм
І урок розпочинаємо.
2. Артикуляційні вправи
а) Робота над чистомовкою
Ба-ба-ба, ба-ба-ба!
Он на березі верба!
Бу-бу-бу, бу-бу-бу!
Доглядаємо вербу!
Бі-бі-бі, бі-бі-бі!
Сидить голуб на вербі!
Би-би-би, би-би-би!
Голуб полетів з верби!
Бу-бу-бу, бу-бу-бу!
Я люблю свою вербу!
б) Робота над скоромовкою . Гра « Дощик»
У садочку у Пилипа
виросла велика липа.
Не лінь було Пилипу
щодня полити липу.
Спасибі, - до Пилипа
лоскоче листям липа.
в)Вправа « Упізнай з першого погляду»
- Швидко впізнайте і прочитайте пірамідки слів з відсутніми літерами.
Кл-н б-з-к ф- -лк-
Р-м-шк- л-щ-н- к-льб-б-
Б-р-з- -гр-с п-дсн-жн-к
Т-п-л- в-рб- к-л-н-
ІІ. Основна частина
В нашім парку що не крок –
відкриття цікаві.
Кожне дерево – урок,
дуже цінний навіть!
Де тут явір, клен чи вяз?
щоб не помилитись,
Найзручніше тут якраз
у природи вчитись.
Мов склади у букварі,
радісно й тривожно
Пальчиками по корі
теж читати можна…
За Марією Хоросницькою
Катерина Міхаліцина (Оніщук) народилася 1982 року в Рівненській області. Закінчила Млинівську гуманітарну гімназію та художню школу. Отримала диплом бакалавра за спеціальністю «Біологія» та диплом спеціаліста за спеціальністю «Англійська мова та література». Зараз живе у Львові. Працює заступником головного редактора у «Видавництві Старого Лева». Друкується у різних періодичних виданнях, бере участь у поетично-перекладацьких заходах, у жіночих читаннях тощо.
Авторка чотирьох поетичних збірок, творів для дітей.
Є володаркою премій конкурсів «Гранослов» , «Привітання життя», «Смолоскип».
Перекладає з англійської, польської, італійської ( Дж.Р.Р.Толкін, Оскар Вайлд, Вірджинія Вулф, Джим Морісон та ін.)
а) Гра «Знавці природи»
1 ряд – дерева;
2 ряд – кущі;
3 ряд – травянисті рослини.
(Подорожник, тополя, ліщина, сосна, мак, смородина, ялина, лобода, терен, акація, конвалія)
б) Вправа «Асоціативний кущ»
- Як ви думаєте, що росте і живе в парку?
Дерева Квіти Трави
Парк Птахи
Метелики
Мурашки
Виразне читання казки вчителем на стільці «Автора».
Учні слухають і одночасно простими олівцями позначають незрозумілі слова.
- Чи сподобалася вам казка? Що вас здивувало, захопило, було несподіваним? Яка це казка? Хто її автор?
5. Словникова робота
а)Тлумачення незрозумілих слів.
Гінкго (демонструю малюнок) – одне з найстаріших дерев нашої планети, виникло приблизно 300 млн. років тому, і є пращуром сосни та ялини, але замість хвої у нього віялоподібне листя. Гінкго є пам’яткою природи світового значення і занесене до Червоної книги світу.
У Японії та Китаї насіння гінкго вважають делікатесом і розводять як плодове дерево. Це насіння гінкго має солодкуватий смак – щось середнє між печеною картоплею й каштаном. Їдять його підсмаженим, висушеним або печеним. Деревина гінкго стійка до вологи. Це дерево є символом японської столиці – Токіо.
Шерехатий – з нерівною, шорсткою поверхнею.
б) Читання «луною» стовпчиків слів за учнем, який гарно читає.
гінкго одинадцять надвечір
паросток розглядати навесні
батіжки здивувався прозорий
листячко тріщинками щасливе
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати.
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись
І разом понахилялись.
А тепер – як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Як метелики літаєм
І дружно всі кружляєм.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
1) Робота в парах. Читання казки учнями у спосіб «Обличчям до обличчя».
2) Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.
а) Робота з ілюстраціями ( Хрестоматія, с.150-151).
- Розгляньте малюнки. Яке дерево вони ілюструють?
- Зверніть увагу, як художник показав усе, що розповідала береза.
- Чи був паросток схожий на березу?
б) Бесіда за змістом казки.
- Хто є головним героєм казки?
- Хто ріс у парку?
- Яке питання хвилювало паросток?
- Що вирішив зробити паросток?
- До яких дерев він звертався?
- Скільки великих дерев росло в парку?
- З скількох частин складався паросток?
- До скількох дерев він звернувся після зустрічі з березою?
- Скільки разів в тексті повторюється слово паросток?
- А скільки разів слово парк?
- Яка головна думка цієї казки? Чого вона нас навчає?
в) Вибіркове читання.
- Знайдіть і прочитайте опис паростка.
- Прочитайте, до якого дерева він звернувся?
- Знайдіть і прочитайте, яка кора у берізки?
- Прочитайте, яке листячко у берізки? Яке гілля?
- Що дає нам берізка навесні?
- Що означає слово гінкго?
- Що таке щастя? Прочитайте рядки казки, що це пояснюють.
- Як гадаєте, що з прочитаного є казковим, а що – реальним, тим, що насправді існує?
г) Вправа «Гронування»
- Пригадаймо ознаки, за якими можна впізнати берізку ( кора, листячко, гілля, сережки, сік).
Біла, гладенька, а на ній
темні, шерехаві плями.
береза
кора
д) Робота в групах. Складання опису дерев.
(Кожна група отримує аркуш з загадкою, яку потрібно відгадати і скласти опис відгадки, використовуючи опорні слова загадки.)
1-ша група: Дерево росте крислате,
Листям різьбленим багате.
Примостились під листочки
В тюбетеєчках синочки. (Дуб)
2-га група: Товстий стовбур, пишні віти,
Наче свічки, білі квіти.
А плоди, як їжачки,
Носять з голок піджачки. (Каштан)
3-тя група: Наче сонечко на вітах,
Зацвіли пахучі квіти.
Втішилась сімя бджолина,-
Буде з медом вся родина. (Липа)
ІІІ. Заключна частина
а) Тестування
1. До якого жанру належить цей твір?
а) оповідання; б) літературна казка; в) народна казка.
2. Головний герой цієї казки?
а) листочок; б) стебельце; в) паросток.
3. Кого шукав паросток?
А) друга; б) на кого схожий; в) метелика.
4. Яким в кінці був паросток?
А) задоволеним; б) здивованим; в) щасливим.
б) Вправа «Незакінчене речення»
* Цей урок навчив мене …
* Сьогодні на уроці я…
* Мені сподобалося…
* Хотів би (хотіла б) ще дізнатися…
В) Робота над прислів’ям
Із слів, які прикріплені на дошці, скласти прислів’я.
будь не щасливим бути лінивим Хочеш
( Хочеш бути щасливим – не будь лінивим.)
(Посадити дерево, кущ, квітку).
Пам’ятайте, любі діти,
Щоб сади у нас цвіли,
Щоб літали в чистім небі
І лелеки й журавлі,
Щоб пташки у нас співали,
і дерева підростали,
щоб земля була у квітах,-
бережіть природу, діти!
Прочитати казку з хрестоматії. За бажанням і за можливості прочитати повний варіант казки Катерини Міхаліциної «Хто росте у парку», намалювати малюнок улюбленого дерева.