Конспект уроку з літературного читання для 2 класу. Людяність дорожча за багатство. В.Сухомлинський " Горбатенька Дівчинка"

Про матеріал

Урок літературного читання мета якого : вчити прогнозувати зміст оповідання за заголовком; визначати головну думку твору; формувати оцінні судження; закріплювати навички вибіркового читання; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву, мислення; виховувати доброту, людяність, порядність.

Перегляд файлу

 

Літературне читання. 2 клас

 

Тема. Людяність дорожча за багатство. В.Сухомлинський «Горбатенька  дівчинка».

Мета. Продовжити ознайомлення учнів із творами Василя Сухомлинського; вчити правильно і свідомо читати текст, прогнозувати зміст оповідання за заголовком: аналізувати та оцінювати поведінку дійових осіб; визначати головну думку твору; формувати оцінні судження; закріплювати навички вибіркового читання; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву, мислення; виховувати доброту, людяність, порядність, вміння поводитись в нестандартних ситуаціях.

Обладнання: мультимедійна презентація до уроку; картки для групової, парної роботи, картки неповних  речень, картка деформованого прислівя; «чарівна паличка».

 Тип уроку: комбінований     

Методи і прийоми роботи:

 робота в парах; робота в групах; фронтальна робота.

Хід уроку

І Вступна частина

  1. Організація класу. Створення емоційного настрою.

 «Доброго ранку!» – я вам сказала,
  «Доброго ранку!» – сказали ви 

   І у серці запалало,
    Сонце щастя й доброти.

- Діти, щоб наш урок пройшов в теплій, дружній атмосфері посміхніться, один одному, посміхніться нашим гостям, адже: «Якщо ти хочеш, щоб життя усміхалось тобі, спочатку ти сам усміхнись життю».

Давайте згадаємо девіз наших уроків

      Девіз :   Очі дивляться … ( і бачать)

                     Вуха слухають … ( і чують)

                     Голова…                 ( думає)

                     Які у мене діти? ( Молодці! )

Я сподіваюсь, що сьогоднішній урок буде для вас корисним та цікавим, ви будете активними , уважними та старанними  і в кінці уроку оціните свої досягнення високими балами.      

Вправа «Очікування».

- А чого чекаєте від сьогоднішнього уроку ви ? Чого хочете навчитись?

( Діти озвучують свої очікування)

  • Сподіваюсь, що ваші очікування збудуться.

 Отож, починаємо…

  1. Артикуляційні вправи.
  • Щоб ротик і язичок були на уроці слухняними, виконаємо зараз такі дихальні вправи:
    1) Дихальні вправи
    (Ця гімнастика сприяє розвитку вміння регулювати своє дихання (не губити закінчення слів, на робити вдих на півслові, не замовкати до кінця речення):

  1,2,3 – вдихаємо повітря через ніс , 4 – видихаємо через рот.

  1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку.

  1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки виходить повітря.
  ● продзижчати, наче жук;
  ● зобразити шум лісу.

         2) Розчитування за складовою таблицею.

Читайлик : таблиця 4, рухаємося стовпчиком, читаємо напівголосно…

Різний темп: повільно – швидко:

Різна гучність: тихо – гучно.

   3) Промовляння чистомовки (голосно – тихо, повільно- швидко)

Вправа «Чистомовку кажи чисто»
Логопедичні чистомовки та вправи на автоматизацію звуків у словах та реченнях допомагають вимовляти слова чітко та зрозуміло.

 

 Сі-сі-сі - будьте впевнені усі,

 Уть-уть-уть - зимові місяці пройдуть,

 Не-не-не - засяє сонечко ясне,

 Іх-іх-іх - обігріє нас усіх.

 Ами-ами-ами - вже весна не за горами.

 Іти-іти-іти - їй зрадіють усі діти

 Ки-ки-ки - і звірята, і пташки,

 Ля-ля-ля - зрадіє матінка-земля!

- Що обігріє нас усіх? ( Сонце)

- Чому зрадіють діти, звірята, пташки та матінка – земля? ( Вони зрадіють весні).

- З приходом весни діти більше часу проводять на свіжому повітрі, граються.

Дома ви читали твір саме про те як діти гралися.

ІІ Перевірка домашнього завдання.

    - Який жанр цього твору? ( Оповідання)

         - Хто є автором  оповідання?  ( В. О. Сухомлинський).

          - Перевіримо чи зрозуміли ви текст.

  • Тест «Пальчики».

(Діти кладуть голівки на парту, права рука зігнута в лікті, пальчики – в кулачок. Вчитель читає завдання і пропонує варіанти відповідей. Учні визначають правильну відповідь і сигналізують пальчиками).

  1. У яку гру грали діти?
    1. Піжмурки
    2. Перстенець
  2. Де заховалася Марійка?
    1. За кущами
    2. Під вербою
  3. Що непокоїло Марійку?
    1. Чого ж це про неї забули
    2. Чи вдало вона заховалася.
  4. Хто знайшов Марійку?
    1. Петрик
    2. Миколка

Перекажіть оповідання: хлопчики від імені Миколки, дівчатка від імені Марійки.

  • Молодці, з домашнім завданням справились.

         ІІІ. Основна частина 

  1. Етап дотекстової діяльності.

 - Як називається розділ, який вивчаємо?

 ( Оповідання про світ дитинства)

  • Про що розповідається в творах цього розділу?

( Про різні пригоди, які трапляються в житті дітей).

  1. Діти, у нас  теж трапилась прикра пригода. Я підготувала до уроку прислів’я, провітрювала клас і бешкетник- вітерець переплутав у прислів’ї всі слова. Допоможіть мені відновити це прислів’я.

2. Актуалізація життєвого досвіду дітей.

Читання деформованого прислів’я.

     диЛюна єтьсячипона з брадо.

      Перевірка.

     Людина починається з добра.

   -Як ви розумієте зміст прислів’я?

   - Яку людину називають доброю?

 3. Повідомлення теми, мети уроку.

- Як противага доброму, світлому в житті існує і зле, темне. Це питання завжди турбувало людину. Цій темі присвячено багато творів. Сьогодні ми ознайомимось ще з одним оповіданням В. Сухомлинського.

  • Вправа на розвиток логічного мислення. Робота в групах.

  -Для того,щоб дізнатись назву оповідання,вам потрібно прочитати у

   поданих словах лише перші великі літери.

       Слова на картках-словникові:

  • Герой Олень Рак Батьківщина Апельсин Театр Екран Неділя Ь

    Календар Абрикос

  • Дятел Іній Виразно Черговий И Неділя Килим Алфавіт

Перевірка: Горбатенька дівчинка.

- Дійсно, ми сьогодні читатимемо оповідання В. Сухомлинського  «Горбатенька дівчинка». Вчитимемося  правильно і свідомо читати текст, визначати головну думку твору; закріплюватимемо навички вибіркового читання; розвиватимемо зв’язне мовлення. Мета нашого уроку повністю співпадає з вашими очікуваннями. Отже, ми з вами однодумці.

4. Етап підготовки учнів до сприймання змісту тексту

  Робота із заголовком твору. Вправа  «Передбачення»

- Як ви думаєте, про кого це оповідання ?

 - Чи можна із назви передбачити , як автор ставиться до героїні? (Міркування учнів)

- Чи зустрічалися вам у житті люди з особливими потребами?

- Як ви гадаєте, чи легке життя у таких людей?

- Як ви гадаєте, про що може розповідатися в тексті з такою назвою?

     5. Сприймання і первинне усвідомлення нового матеріалу.

 Виразне читання оповідання вчителем ( с. 116- 117)

 Етап перевірки первинного сприймання змісту твору

       1 ) Перевірка емоційного сприймання змісту.

  • Чи сподобалось вам оповідання?
  • Що вас вразило?
  • Чи справдилися ваші передбачення щодо можливих подій?
  1. Словникова робота.

а) Уточнення і тлумачення значень слів і виразів:

 Затамував подих - завмер, причаївся

 Живенько – швидко;

 Благав – наполегливо  просив;

 Очі впились - уважно , пильно подивились ;

Перевів дух – заспокоївся, полегшено зітхнув;

Іспит – екзамен , перевірка ;

        б) Читання стовпчиків слів

             учні                      іспит                     цікавість

             благав                  полегшено            насмішки

             живенько             лагідно                 здалеку

             чорноокий           спокійний             затамував

             пустотливих        горбатенька          всміхалися

  • Читання «Луною» (за учнем у якого сформована техніка читання)
  • Читання «Ланцюжком».

6. Самостійне читання тексту учнями напівголосно.

  • Багаторазове читання ( 3 рази по 1 хв.)
  • Читання скоромовкою тієї самої частини ( 30 сек.)
  • Виразне читання з переходом на незнайому частину.

7.Перевірка розуміння прочитаного.

 -Який урок ішов у класі? ( Математика)

Чому урок призупинився? Хто зайшов до класу? ( Директор з дівчинкою)

Чому всі діти звернули увагу на дівчинку? ( Вона була горбатенькою)

Чого боявся вчитель? Про що він мовчки благав? ( Щоб у очах дітей не було насмішки)

Який іспит витримав клас?

Як ви вважаєте, чи правильно вчинили діти?

Чи хотіли б ви навчатися в цьому класі?

Чого вчить вас цей твір ?

           8.Фізкультхвилинка «Добрий чарівник».

Дитина виконує роль чарівника, бере «чарівну» паличку ,промовляє:

Чарівник я! Починаю:

    Зло на радість обертаю,

      Сварки,бійки припиняю.

        Друзям дружбу повертаю.

 Доторкується чарівною паличкою до учня, який озвучує загадане бажання, щоб воно принесло щось хороше іншим людям.

9.Робота в парах «Продовж речення».

    На картках початок речень.

    Діти знаходять кінцівку речення в тексті, зачитують повністю.

Речення на картках:

   1.Коли це...

   2.Тридцять пять...

   3.Хто поступиться...

   4.Учитель полегшено...

   5.Усі шість...

   6.Учитель був тепер...

   7. У їхніх очах була…

Завдання на картках

 - З'єднайте лініями, до кого відносяться подані слова і словосполучення.

 Схилились над зошитами                                          директор

 Мовив

 Зайшов

 Тридцять п'ять пар очей впилися                               вчитель

 Була горбатенька

 Затамував подих                                                              учні

 Лагідно всміхалися

 Полегшено перевів дух

 Витримав іспит                                                                  дівчинка

 

10. Робота в групах

 Прийом «Постав цікаве запитання»

 - Сформулюйте по 2 простих й 2 складних запитання для іншої групи за змістом твору, використовуючи наведені на дошці слова.

 

Прості запитання

Складні запитання

Хто…?

Як ви вважаєте…

Що…?

Поясніть чому…

Коли…?

У чому відмінність…

Де…?

Як би ви вчинили…

Як…?

 

 

 

12. Висновок. Читання прислів’я.

     Людина починається з добра.

  -Чи відповідає прислів’я змісту оповідання?

— В.О.Сухомлинський написав це оповідання ще в 20 столітті, зараз 21 століття. Чи актуальна ця тема нині?

( Відповіді дітей)

        ІV. Рефлексія

  -Як називається оповідання? Який інший заголовок можна дібрати?

  -Чим відрізнялась новенька дівчинка від інших дітей?

  -Про що говорить символічний знак (Показую плакат «Декларація прав дитини»)?

  • Висновок.

В основі дружби, товаришування лежить довіра. А багато людей, здорових і хворих, чекають від нас уваги, милосердя, людяності.

- Чи справдились ваші очікування?

- Чи був корисним наш урок?

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовжить думку: 
На уроці: я вчився… 
я зрозумів… 
я хотіла б… 

- Відкрийте щоденники і простим олівчиком оцініть свою роботу на уроці., а на перерві ми в індивідуальному порядку поспілкуємось з вами стосовно вашої самооцінки. Врахуйте як ви підготували домашнє завдання та вашу активність на уроці.

Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. Тому у вас буде безліч життєвих ситуацій, з яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб ви запам’ятали сьогоднішній урок на все життя і росли дійсно Людьми з великої букви.

  Сказав мудрець:

 - Живи, добро звершай!

 Та нагород за це - не вимагай!

 Лише в добро і вищу правду віра

 Людину відрізняє від мавпи і від звіра .

 Хай оживає істина стара –

 Людина починається з добра.

 15. Домашнє завдання.

 Домашнє завдання:

 1. Виразно читати і переказувати текст.

 2. Завдання на вибір:

 - Підібрати прислів'я, яке виражає головну думку оповідання.

 - Намалювати ілюстрацію до твору.

 - Придумати продовження оповідання.

Дякую за роботу.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Попова Людмила Іванівна
    Сьогодні як ніколи стоїть питання навчання навичків читання, даний урок пропонує вибіркове читання, тобто формує навички аналізу тексту
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Гурова Лариса Дмитрівна
    Дуже гарний урок. Просліджується плавний перехід від одного етапу уроку до іншого. Всі частини логічно між собою зв"язані. Завдання цікаві і різноманітні. Вдало підібрані артикуляційні вправи та вправи на вдосконалення техніки читання. Дуже цікаво ще й те, що на уроці передбачений такий вид діяльності, як самооцінювання. Це добре, тому що учні повинні оцінювати результат своєї праці.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Нараївська Ганна Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Літературне читання 2 клас (М. Зоряна)
Додано
11 березня 2018
Переглядів
5420
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку