Розробка уроку літературного читання на тему "Вірші Наталки Поклад "На веселій вулиці", "Що за день?", "Небилиці" полегшить роботу вчителям початкових класів у вивченні творів авторів, яких було додано до програми.
Урок літературного читання у 2 класі на тему
« Вірші Наталки Поклад «На веселій вулиці», «Що за день?», «Небилиця»»
Мета: ознайомити учнів з творчістю української поетеси, виробляти вміння визначати риму у віршах, аналізувати вірші, розвивати навички виразного, свідомого, правильного читання , виховувати доброзичливість, вміння планувати свій день, дружити, мати почуття гумору та веселий настрій, вміння працювати в групі
Обладнання: вірші, портрет, зошити, ручки
Хід уроку
Створення доброзичливої атмосфери та позитивного настрою учнів.
Пролунав веселий дзвоник,
Розпочався вже урок,
З неба сонце посміхнулось,
Вітерець притих, замовк.
Нас чекають жарти, вірші,
Тож почнемо, малюки!
У пригоди Наталки Поклад
Вирушаймо залюбки.
Презентація за участі учнів.
Наталка Поклад — знана українська поетеса, публіцист, педагог.
Народилася Наталя 3 вересня 1951 р. у селі Маньківка Бершадського району на Вінниччині. Її мама все життя працювала в ланці, а тато — водієм. Мати Наталії Іванівни дуже співуча. Із її вуст доня записала весільні пісні, що увійшли до збірки «Маньківське весілля».
Дівчинка змалку любила гратися в буденні ігри сільських дітей: «Подоляночку», саморобні ляльки, хованки, гойдалку, «партизани». Любила й читати. Серед її улюблених книжок українські народні казки. Серед мультиків віддає перевагу «Пригодам Вінні-Пуха».
Для дітей Наталка Поклад видала книжки: «Хрущикова наука» (1975), «Абетка», «Чарівні шовковиці» (2010), «Небилиці» (2008), «Веселі віршики» (2010, 2011), «Сонячні віршики» (2011), «Ходить червень-чародій» (2013), «Ластівчин привіт» (2014), «На веселій вулиці» (2014).
Відгадаймо назви віршів:
«На севелій ливуці», «Що за дьне?», «Цяилбине»
- Передбачте, про що йтиметься мова в кожному з віршів?
-В чому полягає особливість віршів? Є рима.
3) Словникова робота:
Смішливий, вітаннячко, живчик, смішинки, погойдаються;
Морока,зосталось; чкурнув, шаснув, туркотіти, задзижчали,іржати, гелготав.
-Які слова вам не зрозумілі? Хто може їх пояснити?
Можливо зрозуміємо, читаючи вірші.
4) Читання віршів.
Робота в групах.
Поділ учнів на 3 групи «Котики», «Зайчики», «Горобчики».
Учні кожної групи готуються до виразного читання окремого вірша.
5) Представлення віршів командами.
«Котики» - вірш «На веселій вулиці»
Учні команди читають вірш частинами.
Робота над змістом.
-Хто головний герой? З ким він дружить?
-До якої частини мови належить слово кіт? Що ще скажемо про цей іменник?
-Знайдіть слова, що описують кота. Яка його вдача?
-Який настрій вірша?
-Як зрозуміли слова « Дві смішинки всядуться на його хвоста»?
-Знайдіть рими.
-Чи можна сказати що цей вірш написаний у наш час? Напій «Живчик».
-Що сподобалося у вірші?
Читання вірша всіма учнями класу хором.
«Зайчики» - «Що за день?»
Учні команди читають вірш частинами.
Робота над змістом:
- Яким був день у героїв вірша?
-Хто герої?
- Чи могли б ми бути на їх місці? Чому?
-В чому морока?
-Як би ви спланували свій день?
Фізкультхвилинка:
імітація рухів котиків, горобчиків, зайчиків
«Горобчики» - «Небилиця»
Учні команди читають вірш частинами.
Робота над змістом:
-Чому вірш має таку назву?
-Яка неприємність трапилася у героїв вірша? Переплуталися мови.
-Як би ви назвали вірш?
Попрацюймо в групах:
Випишіть у стовпчик всі іменники, що є назвами істот.
Поверніть тваринам їх мови.
Представники команд презентують виконану роботу.
4. Закріплення вивченого матеріалу.
Порівняння віршів «Круги Ейлера».
-Що спільного у віршах? Автор, веселий настрій, герої – тварини.
-Чим відрізняються?
Вірш «На веселій вулиці» – вчить дружити, бути веселими,щедрими.
«Що за день?» - вчить планувати свій день, дотримуватися режиму, не лінуватися.
«Небилиця» - вчить бути веселими, жартувати, але говорити власною мовою.
5. Підсумок уроку.
Бесіда:
Оцінювання діяльності учнів:
Дякую за роботу на уроці. За активність… За виразне читання… За розуміння прочитаного… За наполегливість…
Рекомендую … бути більш активними…
Повідомлення домашнього завдання:
прочитати інший вірш Наталки Поклад