Як сказано в Концепції НУШ:" Уміння читати і розуміти прочитане • уміння висловлювати думку усно і письмово • критичне мислення • здатність логічно обґрунто- вувати позицію • ініціативність • творчість • уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення • уміння конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект • здатність до співпраці в команді - це спільні вміння для всіх компетентностей". На мою думку, ці вміння діти набувають на даному уроці.
ПОРІВНЯННЯ. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ «ЛІС ВОСЕНИ»
Мета:вчити читати й розуміти пейзажну лірику Олександра Олеся; відчувати мелодійність звучання , світлий настрій віршів, художні засоби змалювання картин,захоплення автором красою природи. Формувати вміння вибирати тон, темп, виразність читання; вміння аналізувати, узагальнювати, знаходити порівняння, робити висновки з прочитаного; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Поезія-це завжди
неповторність,
якийсь безсмертний
дотик до душі»
Л. Костенко
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні в групах розказують складені розповіді «Світ очима пролісків» та «Як співає жайворонок». Найкращу розповідь від кожної групи презентують усьому класу.
Декламують вірш « В небі жайворонки в’ються”
III. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Чи то лис, чи то ліс,
Чи то кинь, чи то кінь,
Чи то кит, чи то кіт –
Звуки плутати не слід.
2. Робота над скоромовкою
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису —
Лис лисички ніс із лісу.
3. Розчитка
4. Гра «Хто це? Що це?»
Різнобарвна, дощова, прохолодна… (осінь)
Зелений, дрімучий, хвойний …(ліс)
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Об’єднайте відгадки в одне словосполучення
Підказкою буде також тема мовленнєвої розминки
Отже, вірш називається « Ліс восени»
— З творчістю якого поета почали знайомитися на попередньому уроці?
- То хто автор цього вірша?
V. Постановка завдань
VІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
І етап « До читання»
1. Розширення знань про творчість О. Олеся
2. а)Таблиця 1 с.38.
- Чи були ці слова у вірші « В небі жайворонки в’ються»
б) Робота з таблицею 2
- Запам’ятати слова, дослідити , чи будуть вони у вірші сьогодні?
ІІ етап « Під час читання»
1. Робота за підручником (с. 61- 63). Виразне читання вірша вчителем
а) настанова перед читанням.
Послухайте вірш « Ліс восени». Вслухайтесь в музику звучання, намагайтесь побачити красу осіннього лісу, і те, що робить ліс восени особливо гарним, незвичайним. Що привернуло увагу поета?
Б) перевірка сприймання
- Що вас вразило, захопило?
— Який настрій у вас викликав вірш?
- Що привернуло увагу поета?
- Що робить ліс восени особливо гарним, незвичайним?
2. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Шум — тут: те саме, що піна.
Вколо — навколо, навкруги.
3) Читання слів «луною» за вчителем.
Скошені, похило, тріпоче, осінніми, зайнялися, пройнялися, брехеньки, стрепенувся, неначе.
4). Гра «Бджілки»
а) Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
- Читаємо під «лінгвістичним мікроскопом»
- Чи були у вірші слова з табл.. 1?
Фізкультхвилинка
5). Читання вірша учнями за строфами. Аналіз змісту вірша
Прочитайте 1 строфу.
- Які пейзажі протиставляє поет?( Степи стоять похило, а в лісі любо ще, так мило)
- Що він хотів сказати, вживши слово ще?
- Як поет розкриває висловлену в першій строфі думку?
- Що викликає замилування?
- Прочитайте 2 строфу
- У якому значенні вжито слово золоте?
- Із чим поет порівнює золото лип?
Прочитайте 3 строфу
-З якими квітами порівнюється гілка?
Прочитайте 4 строфу
- Що нагадало поету шум моря?
Прочитайте 5 строфу
- Як почувають себе птахи в осінньому лісі?
- Поміркуйте над значенням слів шпак всю душу виливає.
Прочитайте 6 ,7 строфу
- Як передано полохливість зайця, обережність лиса?
- У яких рядках поет ще раз згадує про золоте листя? (8 строфа)
- Які образні засоби поет використовує найчастіше?
Повторення про порівняння
- Що таке порівняння?
Правило в зошиті
- Які слова допомагають знайти порівняння?
- Наведіть приклади.
Знайдіть і прочитайте порівняння.
Робота в зошитах ( З. с. 6)
6. Гра «Диктор телебачення»
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
7. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте малюнок. Знайдіть рядки вірша, які проілюстрував художник.
8. Гра «Хвиля»
Ведучий задає «тон» і «темп» гри. Вірш читається так, ніби хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше тощо.
9. Гра «Знайдіть риму»
Лани — ... (восени);
похило — ... (мило);
золоте — ... (цвіте);
вами — ... (квітками);
квітки — ... (нагідки);
зайнялися — ... (пройнялися).
ІІІ етап « Після читання»
Робота в зошитах (з. 5) – в парах
Робота в групах
Складіть розповідь про те, яким побачив осінній ліс:
І група – заєць
ІІ група – лис
ІІІ група – шпак
ІУ група - сорока
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш. Скласти розповідь « Ліс восени»
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким віршем ознайомились на сьогоднішньому уроці?
Гра « Комплімент» ( використовуючи порівняння)