Урок побудований за основними напрямами роботи на уроках літературного читання: процесуальним, змістовим, емоційним. Діти вчаться використовувати додаткові джерела інформації, емоційно співпереживають, активно діють, прислухаються до думки інших, вчаться критично, логічно і творчо мислити, не бояться висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами, що і ставить за мету НУШ
Лаптєва Н. В. – вчитель Южноукраїнської загальноосвітньої школи І – ІІІ ст. №4, категорія- вища, вчитель - методист
Тема: Зміна настрою. В. Лучук « Як лелека зимував», « Джерело»
Мета: привернути увагу дітей до образу їхніх ровесників у віршах, до змісту і форми віршів, навчати визначати настрій, співпереживати з персонажем і автором, розмірковувати над вчинками, уявляти описані картинки. Формувати вміння передавати виразним читанням основну думку твору. Викликати інтерес до читання віршів В. Лучука, бажання спробувати скласти власні вірші за зразком до прочитаних.
Матеріал уроку: В. Лучук « Як лелека зимував», « Джерело»(с. 58-60 «Перлинки»)
Хід уроку
Перевірка д/з
1. Читання напам’ять вірша « Дикий мак» ( форма перевірки - гра « Два, чотири, всі разом») Діти аргументують, чому вони вибрали переможцями саме цих учнів, використовуючи таблицю оцінювання.
І етап. « До читання»
А) Розчитування. (процесуальний напрям)
Миттєве розпізнавання
Кле-кла-кло-клі-клу-кли
- Хто так говорить? Якщо не відгадали, то підказкою буде відповідь на загадку:
Він мостить гнізда на дахах,
У теплий край літа далеко.
Як зветься той цікавий птах?
Ну, скажи хутчіш!.. (Лелека) (під супровід звука «клекотіння лелеки»)
Гра « Віднови вірш»
Малий лелека
---------------------------лелека.
---------------------------далека!
--------------------------відлітають
--------------------------гукають.
--------------------------лелека
--------------------------далеко.
Порівняйте свій вірш і даний вірш. Який вам найбільше подобається?
Малий лелека
Лугом йде малий лелека.
В небі клекіт – путь далека!
То лелеки відлітають
І лелеченька гукають.
Вдаль летить малий лелека
За лелеками далеко.
Із-під гірки, з-під крутої
Прокладається норою
Та й до моря утіка
Через лози по ярах. (Джерело)
Проблемне питання
Лелека, лебідь, грак, ….. - ?
Джерело, озеро, …..- ?
- Покажіть на кругах Ейлера.( 2 учні на дошці)
- Чи здогадалися ви про кого будемо говорити на уроці?
Повідомлення теми.
Визначення завдань. ( Гра « Живий алфавіт» Діти ставлять перед собою завдання , починаючи з букви, яка лежить у них на парті( Н-д: О - ознайомитись…, З - знати… і т.д.))
1)Словникова робота:
Чи можете пояснити значення слова мла?
Де можете знайти? ( 1шукає- в тлумачному словнику, 2- в інтернеті)
Мла - туман
3. Емоційний напрям
Передбачення змісту вірша, його емоційного настрою за заголовком і малюнком.
- Прочитайте заголовок. Розгляньте малюнок.
- Що трапилося з лелеченьком? Чому він зимує в оточенні хлопчика і котика?
- Пригляньмося до кожного з них. Який у них настрій? А тепер дізнаємося,чи справдилися наші передбачення.
ІІ етап « Під час читання»
1) Читання вірша вчителем
2) Перевірка сприймання
- Який настрій вірша? Чому? Чи справдилися наші передбачення?
Що трапилося з лелекою? Розкажіть, як він зимував.
3) Робота в парах.
Читання під «логічним мікроскопом»
- Підкресліть художні засоби, які автор використав , щоб передати настрій, створити художні образи.
- Дайте відповіді на запитання в кінці тексту.
Фізхвилинка (логічна)
Всі учні встали.
Деякі дівчатка стрибають на одній нозі.
Всі дівчатка стрибають на обох ногах.
Жоден учень не нахиляється вперед і назад.
Кожен учень нахиляється вліво, вправо.
Всі Даші плескають в долоні.
Одна Поліна махає рукою.
Всі дівчатка присідають.
Кожен сідає на своє місце.
4) Читання вголос, аналіз вірша
Прочитайте перших 2 рядки. Яку картину вдалося уявити? Рядок закінчується 3 крапками.
Що автор хотів цим сказати?
Прочитайте наступні 2 рядки. Зверніть увагу на слова пролягла путь – залишився на землі.
Підкреслюється горе птаха – всі відлітають, а він залишається
Прочитайте всю строфу, передаючи горе.
Знайдіть рими.
Д) виразне читання вірша в цілому: перших 4 рядки – сумно, задумливо; наступних 2 рядки –спокійно, обнадійливо; далі 4 рядки – лагідно, весело; останні – з побажанням, сподіваючись на зустріч, радіючи за друга.
- Чи вдалося поету передати людську доброту, зародження дружби? І для хлопчика, і для лелеки зима була незвичайною. Чи відчули ви ставлення автора до описаного?
Вирішення проблеми
Вірш « Джерело»
« До читання»
« Під час читання»
– Про яку місцевість розповідається у вірші? Яке відкриття зробив хлопчик у Карпатах? Чому це відкриття таке важливе?
- Визначте думки, сформулюйте запитання, над якими треба поміркувати.
4. Обговорення визначених « вузликів» у тексті.
- Автобус їхав то під гору, то вниз, у гори віз. Які відчуття викликають ці слова? У яких рядках передано, що було і страшно, і весело? Якими звуками наповнено перші рядки вірша? Яке враження справили гори? Прочитайте опис сосон. Яку мрію мав наш герой? Він її реалізував? Що хотів цим сказати поет? ( У житті завжди є місце для відкриттів, треба тільки уважно придивитись).
- Якими словами описано джерело, з чим порівнюється водиця в ньому?
- Хто і куди поніс добру звістку? Звідки був хлопчик?
Поміркуйте, які відкриття він зробив для себе.( Його справа не пропала марно. Прочищене джерело живе і напуває водою людей. Відкриття – це не тільки щось надзвичайне.)
ІІІ етап « Після читання»
Робота в групах ( Складання« Сенкану» за вибором: «Лелека», «Джерело»)
Рефлексія
А) змісту
Б) діяльності
- На яку сходинку успіху ви б себе поставили?
Д/з Виразно читати вірші. Спробувати скласти вірш про природу.