Урок літературного читання в 4 класі
Тема: Задачі трапляються різні. О. Єфімов
Мета: вчити учнів розпізнавати стани і почуття дійових осіб, характеризувати головного героя твору, удосконалювати вміння читати в особах, вміння передбачати сюжет оповідання, вдосконалювати вміння спільно працювати в парах та групах; розвивати соціальну компетентність, мовлення учнів, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до рідних людей; бажання допомагати їм, не соромитися своїх щирих почуттів.
Обладнання: картки із завданнями, сердечка, схеми – опори.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
У кого гарний настрій підніміть праву руку, ліву – у кого поганий, обидві, якщо готові подарувати посмішку сусіду. То подаруйте посмішку.
Слово - у р о к - Хочу, щоб ви були на уроці … ( на кожну букву придумайте відповідне слово) - організовані ...
Саморефлексія
Сподіваюсь, адже ви 4 – класник, відкрийте зошити, ставте + або - в рядку.
Я 4 – класник :
Знаю Вмію
Ціную
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вправа « Мікрофон»
ІІІ. Актуалізація знань. Мовна розминка.
Вправа « Підбери порівняння»
( картка1) Лагідна, мов…
Гарна, як …..
Турботлива, наче ….
Працьовита, як …….. .
Вправа « Сенкан» ( за опорою)
Мама.
Ніжна, розумна, турботлива.
Виховує, піклується, працює.
Я люблю її.
найрідніша моя.
ІV. Повідомлення теми . Передбачення сюжету твору.
Сьогодні ми прочитаємо оповідання Олександра Єфімова « Задачі трапляються різні».
Де ми звикли чути слово « задачі»? Отже, є математичні задачі. Чи про них ми будемо і на уроці читання читати?
Подивіться на кущик з опорними словами. Яке ваше передбачення?
V. Словникова робота .
а) прочитати « буксиром»
погодилась , насторожилась
б) підібрати синоніми : шарпнувся - …, чоломкнув - ..., пометикував - ..., захихотів - ... .
V. Робота над твором .
Читання комбінованим способом
1) І абзац читаємо самостійно, а потім переказ в парі « Обличчя до обличчя».
- Як ви розумієте слово « підступні» задачі?
2) Читання вчителем до слів «… клас мовчав.»
- Де відбувались події?
- Хто дійові особи?
- Чому зраділа Галина Іванівна?
3) Читання вчителем.
- Поясніть, як ви зрозуміли вислів « ніхто ані пари з вуст».
- Чому Борис сміявся з Олега?
- Поясніть, як ви зрозуміли вислів « мамин мазунчик».
- Погодьтесь або заперечте Борису це… « не чоловіча справа».
- Які риси характеру Олега виявились у цій розмові?
Фізхвилинка.
4) ІІ частину починає читати вчитель.
– Подумайте, які почуття виникли у Олега після уроку? Чому?
Читання в особах.
Сміялись + = ?
Бо вони роблять людину духовно красивою, доброю, скромною. Саме таким був герой оповідання.
Характеристика героя оповідання.
моє ставлення
вчинки
стосунки з оточуючими
риси
Робота в групах « Мислячі капелюшки».
Розповідь вчительки.
Олег знає всі ціни.
Зізнання Олега.
Задача про ковзани.
Рішення Олега.
Незвична поведінка Олега.
VІ. Підсумок уроку.
(Чемність , добро, совість, щедрість, любов, чесність, допомогу, ввічливість, турботу, повагу….)
( викласти сердечка зі словами, які назвали учні)
Бажаю вам прислухатись до голосу серця. Намагатись завжди дарувати добро рідним.
Читання вірша в парі. ( картка 3)
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить.
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить.
Саморефлексія.
Закінчити речення: Сьогодні на уроці я …..
VІІ. Домашнє завдання за вибором.