Урок № 31 клас 6
Тема: Літосфера – тверда оболонка Землі
Мета: Систематизувати та скоригувати знання учнів з теми «Літосфера»; продовжувати розвивати навички роботи з картою, увагу, пам’ять, пізнавальний інтерес; формувати системність знань, логічне мислення, вміння розуміти причинно-наслідкові зв’язки; виховувати свідоме ставлення до навчання, комунікабельність, естетичне сприйняття природи, екологічну культуру
Тип уроку: урок-узагальнення та систематизація знань
Унаочнення: фізична карта півкуль, атласи, ілюстрації форм рельєфу, презентація до уроку, спеціальна маршрутна таблиця, опорні картки (зелені, червоні)
Методи: наочний, словесний, пошуково-евристичний
Форми роботи: групова та фронтально-індивідуальна з елементами гри з використанням ІКТ
Опорні поняття: літосфера, літосферні плити, вулкани, землетрус, геологічний час, внутрішні сили Землі, зовнішні сили Землі, вивітрювання, рельєф, гори, рівнини
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
ІІ. Підготовка учнів (тема, мета).
Мета (коротко) Не забувайте, що наше з вами завдання – бути уважними, активними, дивитись, слухати, аналізувати і робити висновки.
Якщо у когось засвербить язичок і він захоче вигукнути відповідь, то нехай подивиться на ці сигнали:
«Знаєш відповідь – піднімай руку!»
«Довгий язик – підказка супернику»
Давайте домовимось відповідати грамотно, де необхідно – давати повну відповідь.
ІІІ. Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.
На дошці спеціальна велика таблиця, де зображено маршрут, станції, кожна станція має сво. Емблему і назву.
Капітани команд витягують номери запитань (кожен по три).
Вчитель запитує відповідні питання, а представники команд відповідають (піднявши картку). Якщо ніхто з команди не може відповісти – відповідає інша команда.
Діти, про що в нас йтиме мова на цій станції? (Внутрішні сили Землі, породи, мінерали).
На цій станції мова йтиме про зовнішні сили Землі. Для кожної групи буде завдання розповісти про дію зовнішніх сил Землі.
Коротко розповісти про вивітрювання.
Це не менш таємнича зупинка. Тут зібралися аборигени (мешканці тільки певної території Землі) з різних куточків світу. І от вони між собою ведуть діалог. Можливо, ви нам допоможете їх зрозуміти. (Представники від однієї команди розігрують діалог для іншої, а вам треба відгадати, з якого куточка світу вони і головне з якої форми рельєфу дуже великої).
Діалог № 1
Діалог № 2
Що спільного в цих двох діалогах? Це одні з найбільших рівнин світу.
Учні отримують опис певного географічного об’єкту і намагаються визначити його.
Прийом «Уживання в образ». Кожна група отримує картку, на якій записано певний географічний об’єкт, що вивчався в темі.
«Я – вулкан Везувій»
«Я – Амазонська низовина»
«Я – гейзер»
Використайте ілюстративну картку для виконання завдання «Вживання в досліджувальний об’єкт»
ІV. Систематизація і корекція знань
І на завершення зробимо підсумки нашого мандрування, напишемо короткий експрес-тест.
Перед вами завдання з вибором однієї відповіді – тести типу А.
Після завершення диктанту – самоперевірка (або в парах) (по часу).
V. Підсумок уроку (коротко по карткам)
VI. Д/з повторити тему «Літосфера», параграф 18 – 28.
Матеріали до уроку:
А) алмаз
Б) вода
В) бурштин
Г) золото
А) астеносферу
Б) літосферу
В) ядро
Г) мантію
А) Кордильєри
Б) Альпи
В) Гімалаї
Г) Анди
А) експоцентр
Б) гіпоцентр
В) експоплаза
Г) епіцентр
А) платформа
Б) складчасті пояси
В) рівнини
Г) низовини
А) вітру
Б) води
В) льодовиків
Г) вивітрювання
А) Причорноморська
Б) Придніпровська
В) Закарпатська
Г) Північнокримська
А) Еверест
Б) Говерла
В) Роман-Кош
Г) Берда
А) Етна
Б) Кіліманджаро
В) Везувій
Г) Гекла
А) вивітрювання
Б) рельєф
В) карст
Г) вулканізм
А) Причорноморська
Б) Амазонська
В) Індо-Гангська
Г) Придніпровська
А) Альпи
Б) Карпати
В) Анди
Г) Гімалаї
Ключ до відповідей