Тема уроку. Логарифми та їх обчислення за властивостями.
Мета уроку. Вивчення основних властивостей логарифмів, формувати уміння умінь обчислення виразів із логарифмами; розвивати наполегливість, самостійність, пам'ять, увагу логічне мислення, пізнавальну активність; виховувати інтерес до предмету математики.
Тип уроку. комбінований урок з елементами формувального оцінювання та підготовкою до НМТ
Очікувані результати навчання: розпізнають основні властивості логарифмів; застосовують їх для обчислення логарифмічних виразів; аналізують умови завдань формату НМТ з обчислення логарифмів;
Структура уроку
1. Організаційний етап (2 хв)
2. Актуалізація опорних знань (10 хв)
1. Усне розв'язування вправ на обчислення логарифмів з використанням таблиці для усних обчислень. І група - вибрати додатні цілі значення виразів, ІІ група – вибрати від’ємні цілі значення виразів
Таблиця
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
1 |
log28 |
log39 |
log464 |
log5l25 |
log636 |
|
2 |
log |
log |
log |
log42 |
log93 |
|
3 |
|
|
|
|
log813 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
Відповідають учні за правилами «Мікрофон», передають слово наступному в групі за вибором учнів, коректують невірні відповіді, зараховують правильні відповіді в таблицю оцінювання
3. Сприймання і усвідомлення основних властивостей логарифмів (5 хв)
При виконанні перетворень виразів, які містять логарифми, при обчисленнях і при розв'язуванні рівнянь, нерівностей часто використовуються властивості логарифмів.
Для будь-яких а > 0, а ≠ 1 і будь-яких додатних х і у виконуються рівності:
|
l. logа l = 0; 2. logаa = 1; 3. logа xy = logа x + logа y;
4. logа
5. logа х р = p logа x (р
6.
7. loga x = |
|
|
4. Відпрацювання навичок перетворення логарифмічних виразів за їх властивостями (7 хв)
Розглянемо приклади використання формул .
Обчислимо в зошитах з самоперевіркою на екрані
1) log6 18 + log6 2 = log6(18 – 2) = log6 36 = 2;
2) log12 48 – log12 4 = log6
= log12 12 = 1;
3) log6
= log6
=
log6 3 =
· 1 =
;
4) log125 5 = log125 5 =
log5 5 =
· 1 =
;
5)
= log4 16 = log4 42 = 2 log4 4 = 2 · 1 = 2.
Застосуємо технологію «Ручний термометр» для оберненого зв’язку. Учні рукою/руками мають показати, наскільки вони зрозуміли застосування формул для розв’язування прикладів.
Якщо руки на парті — то не зрозуміли, якщо руки підняті вгору — то все зрозуміли, також є можливість показувати проміжні позиції руками.
В цій рубриці представленні завдання, які були на НМТ 2023-2025 років:
https://wayground.com/admin/quiz/6974d580811e7213ef05de12

Самостійна робота, навчального характеру робота в парах з взаємоперевіркою (10хв)
Варіант 1.
Знайдіть значення виразу:
Варіант 2.
Знайдіть значення виразу:
.
за вправою «Шкала»
На полях зошита учень креслить шкалу і відзначає на ній хрестиком, на якому рівні, на його думку, виконано роботу: внизу — не впорався, посередині — впорався, але виникли проблеми, вгорі — все вийшло.
Під час перевірки вчитель обводить хрестик, якщо згоден з оцінкою учня, або малює свій, якщо не згоден.
7. Рефлексія (5хв)Інтерактивна вправа на опрацювання засвоєних формул , коли ліва та права частина розірвані «Склади правильну рівність». https://learningapps.org/display?v=prfhjmh0n26

Домашнє завдання.
1 Повторити п.4 ( властивості логарифмів, формули переходу)
2. Розв'язати тренувальні вправи № 4,34, 4.38, 4.51