Мета уроку:
Тип уроку: урок формування знань, умінь і навиків.
Обладнання: таблиця до дидактичної гри, картки індивідуальних завдань.
I. Організаційний момент. (Повідомляється тема уроку, повідомляються основні етапи уроку.)
II. Актуалізація опорних знань. (Усні вправи.)
Дидактична гра "Слідство ведуть знавці": дається завдання з вибором правильної відповіді з трьох запропонованих. В ході слідства учням належить вибрати один з трьох варіантів, привести вагомі аргументи правильності вибору (означення, властивості логарифмів) і спростувати інші два. В ході гри учні вчаться логічно мислити, доводити свій вибір.
|
1). Зростаючою чи спадною є дана функція
а) |
а) зростаюча |
а) спадна |
а) зростаюча |
|
б) |
б) спадна |
б) зростаюча |
б) зростаюча |
|
2). Представити число у вигляді логарифма з основою 2. а) 4 |
а) |
а) |
а) |
|
б) -1 |
б) |
б) |
б) |
|
3). Знайти область визначення функції:
а) |
а) |
а) |
а) |
|
б) |
б) |
б) |
б) |
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення розв’язування логарифмічних нерівностей.
У процесі розв'язування логарифмічних нерівностей також можуть виникнути єторонні розв'язки при розширенні їх області визначення. Множина ж розв'язків нерівності є здебільшого нескінченною, і відокремити сторонні розв'язки перевіркою неможливо, як неможливо знайти втрачені розв'язки при звуженні області визначення. Тому при розв'язуванні логарифмічних нерівностей переходять до рівносильних їм систем нерівностей.
Найпростіші логарифмічні нерівності мають вигляд
При а > 1 за властивістю зростання логарифмічної функції
і нерівність має зміст, якщо
. Отже, дану нерівність замінюємо рівносильною їй системою нерівностей
Ця система стверджує і той факт, що
.
При 0 < а < 1 за властивістю спадання логарифмічної функції
і нерівність має зміст, якщо
. У цьому випадку дану нерівність замінюємо рівносильною їй системою нерівностей
З нерівності
, де
за властивістю зростання логарифмічної функції випливає, що х > 1. Якщо ж
, то за властивістю спадання логарифмічної функції з даної нерівності випливає, що 0 < х < 1.
При розв’язуванні нерівностей, що мають вигляд
, спочатку слід число b подати у вигляді логарифма за основою а.
Приклад
IV. Розв’язування логарифмічних нерівностей різних типів.
1. Колективне розв’язування нерівностей.
Один учень біля дошки коментує, учні в зошиті виконують завдання.
Розв’язати нерівність:
1). log 7 (4x - 6) >log 7 (2x - 4)
2). log 1/2 (x - 3)+log 1/2 (x - 2)
-1
3). log2 1/2 (x - 1) -log 1/2 (x - 1) >2
2. Завдання з кодованими відповідями. В ході розв’язування нерівностей учні відгадують прізвище відомого математика, який винайшов логарифми.
2) Знайти область визначення функції.
y = log 3 (2x - 10) + log 3 (12 - 2x)
Розв’язати нерівності.
1) log 7 (3x - 9) < log 7 (x + 1)
3) log 1/3 (x + 6)
-2
4) log 1/2 (x - 5) + log 1/2 (x + 2) > -3
5) lg2 x - lg x - 2
0
Кодовані відповіді:
в) -3
х
6;
н) 3 < x < 5;
е) 5 < x < 6;
а) -6 < x < 3;
р) 0 < x
0,1; х
100;
о) х
100; х
0,1;
п) -6 < х
3;
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
Н |
Е |
П |
Е |
Р |
Історична довідка.
Джон Непер – шотландський математик, який винайшов логарифми, склав перші таблиці логарифмів.
Група учнів, яка закінчила роботу раніше, виконує завдання "знайти помилку".
VI. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
Домащнє завдання.
Розв’язати нерівності:
log 0.3 (4x - 5) >log 0.3 (5x - 7)
log 6 (x + 4)+log 6 (x - 1) <1
log2 0.1 x+log 0.1 x< 6