«Завдання
на логіку для дітей »
Тема: Планування дій. Алгоритм
Мета: розкрити зміст поняття алгоритм; формувати в учнів уміння
складати алгоритм здійснення того чи іншого процесу.
Обладнання: підручник, зошит, олівець, лінійка, кружечки, пелюстки квітів,
маркери, аркуші паперу.
Хід заняття
I. організація учнів до заняття
II. розумова розминка
Інтелектуальна гра «Розминка»
Проводиться у вигляді змагання між двома командами. За правильну
відповідь команда отримує кружечок. Після гри підраховуються
кружечки і визначаються команда-переможець.
1) На столі стояло три склянки з полуницями. Сашко з’їв одну склянку
полуниць. Скільки склянок залишилося? (3. Сашко їв полуниці, а не
склянки.)
2) Горіло 7 свічок. Дві з них погасло. Скільки свічок залишилося? (2, бо
решта згоріли.)
3) Який рік триває один день? ( Новий рік.)
4) Що важче — 100 кг заліза чи один центнер сіна? (Однаково.)
5) На одній вербі росло 23 груші, на другій — 27. Скільки всього груш
зірвали діти з обох дерев? (Жодної, груші на вербі не ростуть.)
6) Одна сторона квадрата 6 см, друга — на 2 см довша. Знайдіть другу
сторону. (6 см, бо сторони квадрата однакової довжини.)
7) Щоб зварити одне яйце, потрібно 10 хвилин. Скільки потрібно
хвилин, щоб зварити 3 яйця? ( Ті ж самі 10 хвилин.)
8) Уявіть, що ви машиніст потяга. Потяг рухається зі швидкістю
60 км/год. У дорозі був 7 годин. Скільки років машиністу? (Скільки й
тобі, бо машиніст — ти.)
9) У якому місяці люди найменше їдять хліба? (У лютому, бо в ньому
28 днів.)
10) Дибав до Києва сивий дідусь.
І зустрів він 12 бабусь,
По кошику кожна несла,
В кожному кошику кішка була.
12 у кожної з них кошенят,
Ще по четверо держать в зубах мишенят.
І сивий дідусь наш замислився тут:
Скільки кошенят і скількох мишенят
До Києва наші бабусі несуть?
(Ніскільки, бо усі йшли назустріч, а до Києва йшов він.)
IІI. Вправи на розвиток уміння узагальнювати
а) Яким загальним словом можна назвати наступні слова?
• Віра, Катя, Оленка, Ганна;
• а, б, с, н, в, т;
• стіл, диван, стілець, шафа;
• січень, березень, червень, вересень.
б) Знайдіть, що спільного в цих словах:
• хліб і масло (їжа);
• ніс і очі (частини обличчя, органи чуттів);
• годинник і термометр (вимірювальні прилади);
• кит і лев (тварини);
• луна і дзеркало (відображення).
в) Погляньте на ряд фігур (предметів). Якби потрібно було розділити їх на групи, як це можна було зробити?
Важливо, щоб дитина, виконуючи це завдання, знайшла якомога
більше доказів для класифікації.
IV. закріплення вивченого матеріалу
Алгоритм роботи
1. Об’єднатися в групи.
2. Кожній групі взяти по картці із завданням.
3. Обрати в групі, хто буде записувати, та взяти маркери й аркуші
паперу.
4. Користуючись методом мозкової атаки «Карусель», виконати
завдання.
5. Припинити виконувати завдання, почувши сигнал.
Робота в групах
— Я пропоную вам об’єднатися в групи за допомогою пелюсток квітів,
тобто за їхньою формою. Коли ви об’єднаєтесь у групи, утворіть квітку.
Таким чином у вас утвориться 4 групи. Але, перш ніж ми почнемо
працювати, давайте згадаємо алгоритм роботи, записаний на дошці. На
виконання роботи в групах ви маєте 12 хвилин.
Працюватимемо методом «Карусель».
Мозкова атака «Карусель». Цей модуль доцільно використовувати
тоді, коли завдання можна поділити на декілька етапів. Кожна група складає
алгоритм із заданої теми, по черзі передає маркер від учасника до учасника, і
кожен записує свій етап.
На картках записані такі теми алгоритмів:
1. Алгоритм розв’язання виразу (3 + 4) × (5 +1).
2. Алгоритм приготування чаю.
3. Алгоритм виготовлення закладки в книжку.
4. Алгоритм розбору слова за будовою.
V. підсумок заняття
— Яку роль відіграють алгоритми в житті людини?