,, І. Я. Коцюбинського, 1914 р.н., що проживає в м. Первомайську Одеської області, як організатора та керівника буржуазно – націоналістичної групи студентів літературного факультету Одеського педагогічного інституту присудити на 5 років виправно – трудових таборів далекого розташування та 3 роки позбавлення волі в правах після відбуття покарання. ,, Витяг з вироку
1 лютого 1937 року 23-річний студент літфаку Іван Коцюбинський був заарештований співробітниками НКВС. Близько десяти років довелося йому «гнити» у колимських шахтах, добуваючи уранову руду. Там же виходили газети під лаконічним грифом: «За пределы лагеря не выносить», де й був І.Я.Коцюбинський табкором, писав про зеків-стахановців. Перебуваючи на засланні Іван Якович перехворів на цингу, значних проблем завдавала сліпота.
Із записів ,, Книги відгуків та пропозицій,, мисливства ,, Катеринка,, 16.05.1971 р. ,, Враження найкраще. Мисливське господарство знаходиться на І місці по проведенню біологічних заходів, що стосуються дичини… то по всіх кварталах можна зустріти по 1 – 2 косулі. Багато кабанів. Помітили й дрохву. ( співробітники науково – дослідного інституту зоології АН України В. Аболянцев, Л. Шевченко) 19.01.1975 р. ,, В мисливському господарстві на кожному боці помітна турбота і увага до дикої фауни. Тут привітно відпочиваєш і отримуєш задоволення. ( колектив мисливців з Миколаєва )
Пенсія Продовження трудового життя Жага до творчості. У Івана Яковича з’явилось пристрасне бажання переплавити десятиріччями спресовані думи й задуми у вірші. Не дивлячись на вік, його рука була твердою, а пам'ять світлою і далекосяжною. В ці роки він створив гарні, самобутні поезії про природу, своє важке табірне минуле, про друзів, колег по роботі, просто знайомих людей.
Не цурайтесь знедолених, Лісом прогуляйтеся, В шовках сяйних – березових, досхочу купайтеся… Умиються білощокі, Коси прополощуть, Дуби й сосни кароокі, благанно всі просять. Покропи святиню нашу: Земельку – недугу, Хлюпани всім повну чашу, Утопи – напругу!... Іди! Іди дощику !... 11.06.1997 р
Вірш -гімн «Леліть , лелеченьки, летіть…» Летіть , лелеченьки, летіть, в свою вабливу Катеринку, Де лугом річечка біжить, плекаючи сусідку Кримку. Летіть , лелеченьки , летіть, В свою рідненьку Катеринку, Що два століття маячить і рада вам в любу хвилинку, З чужих дібров – в свій рідний край летіть, тут ваша доля, ваш поріг… На крилах щастя нам несіть, ви наш надійний оберіг! Летіть , лелеченьки, летіть!...
,, Чіпать не хочеться минуле, воно ж ярмом для нас було, Закуте в грати серце чуле, на нас дивились , як на зло. Нема вже сил і грошей – також, все чисто з’їла Колима… Тепер же пенсія мізерна. За все те старість лиш сама. Не можу зараз навіть порхать, не те, щоб високо літать, Чи долі стежку торували, чи щось важливе друкувать . Немає цього і не буде. Одна надія на творця, Який . я вірю, мене любить і вознесе немов співця. Я посаджу в ці дні калину, щоб стала юним, як почин, Може в їх пам’яті не згину і буду жить, як правди дзвін,, ( вірш написаний в останній рік життя )
-Присвяти гордості Первомайщини – Миколі Вінграновському, Дмитрові Кременю, Олексі Різниченку, Ларисі Лисогурській, Андрієві Ярмульському, Івану Савві, Євгену Маланюку, корифею українського театру Єфросинії Зарницькій. -Зустріч з головним редактором журналу «Ятрань» Сергієм Ткаченком «Ось те, ради чого я живу!!!»