Цей матеріал буде корисний під час проведення уроку позакласного читання. На жаль,учні 11 класу не мали можливості познайомитися з книгою Е.Портер "Полліанна" у 5 класі (твір з'явився лише у новій програмі), тому пропоную зробити їм подарунок - зустріч з Полліанною та грою в "радість".
Конспект уроку світової літератури в 11 класі
Тема: Урок позакласного читання
… і радість поруч йдуть… (До розуміння головної проблеми повісті Е.Портер «Полліанна» )
Мета: навчити учнів помічати авторські орієнтири, аналізувати та інтерпретувати твір, використовуючи стратегії смислового читання; з’ясувати сенс авторського задуму та встановити, чи потрібно людині радіти, чи можна цьому навчитися; сприяти усвідомленню значимості віри в краще майбутнє в житті людини; розвивати літературно-аналітичні навички школярів, критичне мислення, зв’язне мовлення, виховувати оптимістичний погляд на життя, робити висновки з прочитаного.
Я буквально страждаю через те, що багато хто сприймає Полліанну як дівчинку, що вічно щебече про радість. Я ніколи не вважала, ніби нам слід заперечувати існування труднощів, страждань і зла. Я тільки думала, що набагато краще вітати невідоме бадьоро і радісно.
Е.Портер
Хід уроку
Привітання. Налаштування на урок
За новою програмою зі світової літератури учні 5 класу ознайомлюються з цікавою повістю Елеонор Портер «Полліанна». Ця книга була написана майже сто років тому (у 1913 р.), але від самого початку і до тепер користується великою популярністю як серед дітей, так і у дорослих. Вважаю, що ви теж маєте право навчитися грати в радість, бо в наш час часто бачимо і чуємо, що світ доволі жорстокий. Чому ж він такий? Чи можемо ми його змінити? Впевнена, що сьогоднішній урок стане поштовхом до роздумів щодо змін у повсякденному житті!
- Американська письменниця Еленор Портер народилася в родині нащадків одних з перших британських переселенців. Освіту здобула в місцевій школі, потім навчалася співу в консерваторії Бостона і з успіхом виступала на світських концертах та в церквах . 1892 р. вона вийшла заміж за бізнесмена Джона Лаймана Портера і разом з ним переїхала спочатку до Массачусетса , потім - до Теннессі і, нарешті, Нью -Йорка. Починаючи з 1892 р., Е. Портер публікує оповідання під псевдонімом Еленор Стюарт, а 1907 р. з'являється перший роман " Зустрічні течії", наступного року - побачило світ його продовження - " Зміни“.
Справжніми бестселерами стали книги Портер :"Міс Біллі", "Міс Біллі приймає рішення " і "Міс Біллі виходить заміж" .
А 1913 р. у світ вийшла повість, якій письменниця зобов'язана своєю всесвітньою і нев'янучої славою –" Полліанна ". Книга відразу ж зустріла захоплений прийом у читачів різного віку, і попит на неї не могли задовольнити мільйонні тиражі ( тільки 1920 р. книга була перевидана 47 разів!). По всій Америці створювалися " Клуби Полліанни “.
Знаменита актриса німого кіно Мері Пікфорд заплатила Портер астрономічну на ті часи суму за права на екранізацію повісті. На Бродвеї з гучним успіхом йшла п'єса " Полліанна " з Елен Хейз у головній ролі.
Письменниця отримала безліч листів з проханнями продовжити історію її незвичайної героїні, і 1915 р. з'явилася друга книга - «Полліанна виростає».
Портер продовжувала писати до самої смерті, і нові твори викликали чималий інтерес публіки.
Три письменниці (Вірджинія Моффат , Харрієт Сміт і Елізабет Бортон ) по черзі створювали все нові книги, об'єднані образом головної героїні. Так з'явилася ціла серія - « Радісні книги Полліанни ».
Стратегії передтекстової діяльності (пошук інформації та розуміння прочитаного)
Радіти життю
↓
Вірити у людей, бачити їх гарні риси
↓
Бути оптимістом
↓
Не звинувачувати оточуючий світ у своїх негараздах
Щастя
↓
Усі рідні та близькі живі та здорові
↓
Мир навколо
↓
Впевненість у прийдешньому
↓
Матеріальна забезпеченість
↓
Щаслива родина
Місіонер - особа, відряджена церквою для розповсюдження її вчення серед людей іншої віри.
Жіноча допомога – одне з чисельних благодійних товариств у США.
Оптиміст – погляд на життя з позитивної точки зору; стверджує: світ чудовий, з будь-якої ситуації є вихід, усе буде добре, усі люди в цілому гарні.
Песимізм — світосприйняття, сповнене безнадії, зневіри в кращому майбутньому; схильність в усьому вбачати найгірше.
Міс Полліанна Віттієр
Стратегії текстової діяльності (перетворення та інтерпретація інформації)
Слово вчителя. Зрозуміло, що за один урок ми не встигнемо проаналізувати увесь твір, тому пропоную зупинитися на декількох важливих моментах повісті.
(Хоче показати, що інколи і в дитини є чому навчитися)
Тімоті («з цією дівчинкою тут тепер буде весело, як у кіно, - щодня!»)
Ненсі («Бідолашне ягнятко»; «Як цій дитині жити зі своєю тіткою? Хтось-таки має її оберігати, і це буду я…»
Лікар Чілтон (Ця дівчинка краща за будь-які ліки!»
Містер Пендлтон (Найкраща із усіх призм – це ти сама, Полліанна»)
Тітка Поллі («неймовірна дитина»; «Вже втрете після приїзду Полліанни вона намагалася її покарати, і втретє дівчинка сприйняла покарання як найвищу у світі нагороду. Мабуть, не дивно, що міс Поллі почувалася безсилою!»)
Мені здається, що Полліанна теж такий собі місіонер, яка несла свою віру у краще для всіх навкруги.
Епізод 2. Чому саме тітка Поллі стала грати в гру останньою?
Читання з питаннями
Давайте допишемо пропущене слово в темі уроку. «Любов і радість поруч йдуть…»
Епізод 3. Мені не сподобалось, що автор «карає» Полліанну»? Чому? (Хоче перевірити Полліанну, перевіряє оточуючих, добрі справи не рятують від трагедії).
Читання з питаннями
Стратегії післятекстової діяльності (оцінка інформації, створення власного нового сенсу, привласнення набутих нових знань як власних у результаті роздумів)
Робота з епіграфом
Слово вчителя.
Створення «рецепту» щастя
Слово учителя. Мабуть, не лише ми, дорослі, але й діти відчувають нині певний дефіцит оптимізму та радості. Повість навчає нас стійко протистояти проблемам і викликам часу, бути незламними за будь-яких обставин, шукати позитивне у найтемніших проявах життя. Дейл Карнегі зазначав: «Ви не маєте бажання посміхатися? Що ж, в такому разі можна вам запропонувати дві речі. По-перше, примушуйте себе посміхатися. Якщо ви на самоті, насвистуйте чи наспівуйте будь-яку мелодію або пісеньку. Чиніть так, як ніби ви вже щасливі – і це приведе вас до щастя».
Я бажаю вам бути щасливими завжди, даруючи посмішки та щастя оточуючим! Хай гра в радість стане вашим стилем життя!
1.Вигадайте нерадісну ситуацію та знайдіть, чому там можна порадіти.
2. Твір-роздум по епіграфу.