Урок
Я у світі
4 клас
Вчитель: Нетецька О. І.
Тема: Людські чесноти.
Мета: продовжити ознайомлення учнів з людськими чеснотами;
учити характеризувати події і явища як прояви добра і зла;
розкрити моральний зміст доброти;
розвивати вміння вибирати між позитивними і негативними рисами;
сприяти розвитку в учнів мотивацій до добрих та гуманних вчинків;
виховувати бажання творити добро, жити за «Золотим правилом» моралі.
Обладнання: макет квітки, різнокольорові картки – пелюстки, картки для індивідуальної роботи, картки для роботи в групах, банка з чистою водою, фарби, білизна, плакат з правилами скромності.
Хід уроку:
l. Організаційний момент.
- Привітання дітей.
- Емоційне налаштування на урок
Усміхнися сонечку: « Здрастуй, золоте!» Усміхнися квіточці - Хай вона цвіте! Усміхнися дощику: «Лийся , мов з відра!» Друзям усміхнися, Побажайдобра.
- Усміхніться один одному, поділіться гарним настроєм зі мною. Хай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, взаєморозуміння, радості.
II. Актуалізація опорних знань
Дидактична гра «Хто чим славиться?» (Вчитель пропонує дітям дібрати слова за змістом.)
Соловейко — ... (співом)', сонце — ... (теплом)', джерельце — ... (чистою водою); квітка — ... (красою і запахом); колосок — ... (зерном); собака — ...(вірністю людині);
людина — ... (працею, розумом, добротою, щедрістю, дружбою...).
— Чи можна продовжити цей ряд?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Увічливість, щедрість, делікатність, уміння дотримуватись даного слова, правдивість – це такі людські чесноти, які повинна мати кожна людина. Але без чесноти, про яку ми будемо говорити на уроці сьогодні, світ став би жорстоким, підступним і злим. Що це за чеснота? Послухайте й дізнайтеся з вірша.
Мудрець сказав: живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи й звіра.
Нехай ця істина стара:
Людина починається з добра.
- Чи можна людині, яка зробила добро, вимагати за це винагороди?
Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про добро, добрі вчинки, добрих людей. Тема нашого уроку «Людські чесноти». А девіз «Твори добро!»
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Добрі вчинки ласка
Милосердя ДОБРО співчуття
Допомога любов
Скупість нещастя
Сльози ЗЛО брехня
Ворог погані вчинки
ДОБРО – одне із понять моральної свідомості, учинок, що приносить людям щось корисне.
ЗЛО – те, що комусь завдає болю, викликає страждання.
4.Розповідь учителя про добро і зло.
В одній країні жили Добро і Зло. Добро намагалося зробити світ добрішим, щоб люди любили й одне одного, і братів наших менших.
Добро приходило на допомогу без нагадувань і благань. Нікому не робило боляче ні словом, ні діями, ні думками.
Але Добро не могло в одну мить перемогти Зло та його слуг – Жорстокість, Байдужість, Заздрість, Лінь, Підступність.
Добро кожного ранку сіяло насіння доброти в дитячих серденьках.
Чому в дитячих?
А тому, що тільки в маленькому дитячому серці здатне прорости будь-яке насіння. Кожна насінинка може розквітнути чарівною квіткою, зробивши серце дитини добрим, ласкавим, ніжним. А може, на жаль, зарости чорним колючим чортополохом зі злим, безжалісним серцем. Адже Зло теж не спить. Хоча воно й ліниве, і встає значно пізніше, усе ж устигає порозкидати зле насіння.
Буває, ростуть в одному серці Добро і Зло, борючись одне з одним. Тому діти інколи роблять погані вчинки. Тоді все залежить від самої дитини: яке насіння захоче вона виплекати у своєму серці, те й проросте.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.З чого починають проростати насінинки доброти?
З гарних, добрих, привітних слів.
2. Складання діалогу
- Із запропонованих слів вам потрібно скласти діалоги в парах.
1) Доброго здоров’я, вибачте, ласкаво просимо;
2) щиро, дякую, хай щастить;
3) добродію, мої вітання, даруйте;
4) щасливої дороги, вітаю, прощавайте;
5) дай, Боже, здоров’я, мені прикро.
3.Аналіз ситуацій
1). На великій перерві учні гралися на вулиці. Після дощу лишилися калюжі. Учениця 4 класу Оленка посковзнулася і впала в калюжу. Хлопці, її однокласники, почали голосно сміятися. Оленка не могла підвестися бо дуже боліло коліно. На очі навернулися сльози. Раптом до дівчинки підійшов третьокласник Сергійко , її сусід по будинку. Він подав їй руку, допоміг підвестися, почистити одяг, поцікавився, чи їй не боляче.
- Як вчинив Сергійко?
- Як можна назвати поведінку однокласників Оленки?
2) Петрик дуже любить ходити в гості до свого однокласника Андрійка. Андрійко живе у великому будинку, у якому багато кімнат. Петрику дуже цікаво ходити по кімнатах, розглядати різні речі, заглядати у шафи, шухляди стола.
- Чи можна сказати, що Петрик допитливий хлопчик?
- Чи можна так робити?
- А як себе потрібно поводити в гостях?
3) У Миколки була подружка Ніна. Одного разу, коли вона гралася біля річки, то побачила на березі велику жабу. Хлопець взяв камінець і вбив нещасну тваринку. Ніна зойкнула і побігла геть. З того часу вона більше не дружила з Миколкою.
- Чому?
- Невже жаба дорожча за дружбу?
“Співчуття до тварин настільки пов’язане з доброю натурою, що можна напевне стверджувати: “Той, хто жорстокий до тварин, не може бути добрим”, – писав Жак Поль.
4.Вірш про доброту.
Учень
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта — не тільки те,
Що обнімає тепло слово.
В цім почутті є основне,
Яке з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте слово доброти.
5.Фізкультхвилинка.
Доброта – це сонце.
Доброта – це квіти.
Доброта – це любов.
Доброта – це дружба.
Доброта – це щастя.
Доброта – це радість.
Доброта – це любов до тварин.
Доброта – це мир.
Доброта – це здоров'я.
Доброта – це позитивні емоції.
(Діти показують кожне слово рухами).
6.— Як повинна чинити людина, щоб її назвали скромною? (Відповіді
— Так, діти, правильно. Скромна людина ніколи не хвалиться своїми добрими вчинками і здійснює їх за внутрішнім бажанням. Вона не вимагає до себе особливого ставлення. Давайте повторимо основні правила скромності.
(Вчитель вивішує на дошці плакат із правилами скромності.)
Правила скромності
• Не будь хвальком! Не вихваляйся своїми успіхами, знаннями, речами.
• Старайся не виділятися серед товаришів.
• Допоміг товаришеві чи будь-кому — не підкреслюй цього, ніколи не хвались.
• Старайся робити добро скромно, непомітно.
7.Дослід «Чудодійне зникнення».
А зараз ви побачите дослід під назвою «Чудодійне зникнення».
(Вчитель демонструє дітям банку з чистою водою.)
— Уівіть собі, що це — ваша душа. Чиста, незаплямована ні обманом, ні нечесними вчинками. Але з вами щось трапилось, і ви одного разу сказали неправду (додає фарби), а ланцюжок потяг другу неправду (знову доливає фарби). Душа ваша помутніла, їй важко, вона страждає, болить. Ви не винесли цих душевних мук і в усьому зізналися (вливає «Білизну» — засіб для відбілювання).
— Якою знову стала вода? (Чистою, прозорою)
— Чого нас може навчити цей дослід? (Людей не можна обманювати. Потрібно говорити правду, якою б вона не була.)
— У народі є золоте правило. Складіть прислів’я з окремих слів, і ви дізнаєтесь про нього.
ГІРКА, СОЛОДКА, КРАЩЕ, БРЕХНЯ. ПРАВДА, НІЖ
(Краще гірка правда, ніж солодка брехня.)
— Брехня — як бур’ян: коли його вчасно не вирвати із корінням, то він шириться і повністю оволодіває нами. Справедливість думок і вчинків робить нас кращими, дозволяє нам жити гідно.
(Учитель роздає кожному пам’ятку.)
— Запам’ятаємо ці правила життя і будемо дотримуватися їх.
Будь справедливим і правдивим!
• Рости справедливим і правдивим.
• Говори тільки правду.
• Високо цінуй чесне слово.
• У правді — сила.
8.Робота в групах.
1 група.
Вправа «Знайдіть відповідності»
Завдання. З’єднайте стрілочками ситуацію і виявлену особистісну якість.
Діти знайшли птаха зі зламаним крилом. Віднесли його до ветеринарної лікарні. Птаху вилікували крило і відпустили на волю |
Делікатність |
Хлопчик забув вивчити заданий вірш. Уранці він підійшов до вчителя, вибачився і попросив дозволу вивчити вірш на наступний урок |
Сміливість |
Хлопчики гралися біля будинку. Бродячий собака став гарчати на сусідську дівчинку. Вони узяли ціпок і відігнали собаку. |
Дбайливість
|
На перерві вчителька підкликала до себе одну з учениць і щось тихо проказала їй. Однокласники вирішили не розпитувати подругу |
Чесність |
Надворі зима. Сильний мороз. Діти побачили на вулиці маленьке кошеня. Воно замерзло і жалібно нявчало. Вони забрали його додому. Вдома нагодували і обігріли. Наступного дня знайшли йому господаря |
Доброта |
Хлопчик забув удома альбом, пензлик і фарби. Однокласники поділилися з ним |
Милосердя |
2 група
Вправа «Склади прислів’я»
Ласкаве слово – |
цілюще повітря. |
Ввічливе слово – |
й лід розмерзає. |
Від теплого слова |
що весняний день. |
Шабля ранить голову, |
слово пам’ятається. |
Удар забувається, |
як ввічливість. |
Ніщо не дається так дешево і ніщо не цінується так дорого, |
а слово – душу. |
3 група
Вправа «Знайдіть відповідності»
Прислів’я |
Особистісна якість |
У кого серце чисте, у того обличчя ясне. |
Лінь |
Де дівка не плетена, там і хата не метена. |
Доброта |
Чия відвага, того й перемога. |
Допитливість |
Хапун такий, що й з рідного батька здере. |
Працьовитість |
Свій розум май і людей питай. |
Жадібність |
Старанність і труд до мети ведуть |
Сміливість |
4 група
Вправа «Незакінчене речення»
Завдання. Закінчити речення.
Перший крок до добра – це не робити ……..
Вірну дружбу й сокирою ……………………
Люби правду, але прощай……………………
Добро ніколи …………………………………
Тепліше шуби – добре………………………..
Недобре тому, хто не робить нікому………
(Слова для довідок: зла, не розрубаєш, помилку, не забувається, слово, добра)
5 група
Скласти прислів’я.
Перший крок до… - це не робити…. Доброго держись, а…….. краса, Твоя, доброті, твоїй, в.
6 група
— З’єднайте стрілками частини висловлювань.
Пообіцяв — ... |
не видавай її, окрім випадків, коли від цього залежить чиєсь здоров’я або навіть життя |
Зробив помилку — ... |
умій змовчати |
Не впевнений — ... |
неодмінно попроси вибачення |
Забув виконати обіцянку — ... |
визнай і виправ її |
Умій сказати — ... |
зроби |
Якщо довірили таємницю — ... |
не обіцяй |
9.Індивідуальна робота на картках «Виховуй свій характер»
|
ВИХОВУЙ СВІЙ ХАРАКТЕР |
|
Мудрість |
Скромність |
Чуйність |
Щедрість |
Сміливість |
Терпимість |
Милосердя |
Делікатність |
Ввічливість |
Злість |
Брехливість |
Заздрість |
Терпіння |
Доброта |
Вдячність |
Справедливість |
Правдивість |
Слухняність |
Надійність |
Відповідальність |
Байдужість |
— Уважно прочитайте список рис характеру.
Підкресліть однією лінією ті риси, які всі вважають позитивними, а двома — негативними.
(Декілька учнів зачитують свої відповіді.)
10.Складання сенкану зі словом доброта.
Доброта
Ніжна лагідна
Виховує любить схвалює
Зворушила серце добром
11.Малювання.
- Якими кольорами ви зобразили б добро?
- А зло?
- Намалюйте добро і зло.
VІ.Підсумок уроку.
Перед вами макет квітки. Вона суха і мертва. Зараз ми вдихнемо в неї
життя і силу: прикріпимо картки-пелюстки з позитивними рисами характеру (картки-пелюстки різнокольорові: зелені, жовті, червоні, блакитні, фіолетові, сині тощо). (Див. малюнок на наступній сторінці).
— Що сталося з квіткою? Як вона змінилася?
— Так, діти, і будь-яка людина змінюється, нібито наповнюється чарівною силою, коли виховує в собі такі якості.
— Дорогі діти, будьте мудрими і розумними, чесними і порядними, — тоді будете мати щастя і радість.
Ти сам у житті свого щастя коваль,
Тому-то задумайся ти,
Який собі шлях у житті обереш,
Як житимеш поміж людьми?
З добром чи лукавством по світу підеш,
До світла чи в царство пітьми?
VIІ. Домашнє завдання (диференційоване)
1. Записати прислів’я про людські чесноти.
2. Скласти казку про будь-яку чесноту.
3. Оформити пам’ятку «Правила життя».